GeriKadın Sağlığı Kudret Narı Nedir?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kudret Narı Nedir?

Kudret Narı Nedir?

"Kudret narının mide ve bağırsak sistemine ait tüm hastalıklara iyi geldiğini biliyor musunuz?"

Kudret narından önce botanik açıdan bahsedelim:

Kudret narı, tırmanıcı özelliğe sahip bir bitkidir. Gövdesi gayet ince ömrü ise kabakgiller familyasından olduğu için sadece 1 yıllıktır. Kudret narı ilk olarak yeşil renkte büyüyüp belirli bir zaman sonrasında yavaş yavaş rengi olgunlaşarak adeta altın sarısı rengini alır. Fakat bu meyvenin içi kıpkırmızı tohumlarla doludur. Bu tohumların görünümü ise aynen fasulye tohumuna benzer.Kudret Narı NedirKudret narının; momordica, acayip elma, balsam apple, papara, momordica ve charantina gibi bir çok ismi bulunur. Genelde evde yapılan ilaçlarda ve alternatif tedavi metotları olarak yapılan ilaçlarda zeytinyağı ile harmanlanarak kullanılan bitki meyveleridir. Kudret narı ilk olarak Hindistan’da keşfedilmiş fakat daha sonrada Afrika’nın tropik bölgelerinde, Asya’da ve hatta Türkiye’de Bursa ve Yalova illerinde yetiştirilmektedir. En iyi verimi ise Türkiye ve İtalya gibi Akdeniz ülkelerinde elde edilmiştir. Bu meyve sonbaharda toplanıp herhangi bir işleme gerek duymadan taze olarak tüketilebilir. Ayrıca tohumlarından yağ çıkarılır ve macunu da yapılır.

Kudret narının faydaları nelerdir?

Kudret narının faydaları saymakla bitmez araştırılması yapılmış ve bilinen kesin faydalarını ise şöyle sıralayabiliriz:

* Öncelikle mide ve bağırsak sistemine ait tüm hastalıklara iyi gelir. Bunlar kolit, 12 parmak, ülser, fazla asitten oluşan rahatsızlıklar, gastrit, bütün bu rahatsızlıklara kalıcı ve kesin bir tedavi söz konusudur
* Karaciğer hastalıklarına da iyi gelir. Özellikle egzama ve sedefin tedavisinde destek olarak kullanılabilir
* Bağırsaklarda oluşan tembellikleri giderir
* İltihapları kurutur ve yaraları iyileştirir
* Rahimde oluşan yaraları iyileştirir
Kudret Narı Nedir
* Hücreleri yeniler
* Lapası yapılarak sürülürse yanıklara ve yaralara iyi gelir
* Yüklü miktarda E vitamini içerdiği için cildi besler ve gençleştirir

Kudret narının 2 türlü kullanımı vardır:

Taze olarak kullanımı:

Kudret narını taze olarak tüketecekseniz hafif ezip balla karıştırıp yiyebilirsiniz. Sabahları aç karnına bir yemek kaşığı tüketebilirsiniz.

Taze olarak kullanamıyorsanız:

Şeker hastaları için; Kudret narını çekirdeklerinden ayıklandıktan sonra bir kilo zeytin yağına 5 ila 6 kudret narını ezip yerleştirebilirsiniz. Bir süre sonra zeytin yağı onun içindeki enzimlerin tümünü emer ve 1 ay kadar böylece saklanabilir. Her gün aç karnına bir yemek kaşığı almak kafidir. Şeker hastası olmayanlar ise aynı şekilde bal ile karıştırıp uygulayabilirler. Hafif sulanmasında hiçbir sakınca yoktur.