GeriKişisel Bakım Kozmetik içeceklerle güzelleşeceğiz
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kozmetik içeceklerle güzelleşeceğiz

"Kozmetik kremlerden sonra kozmetik haplar, kozmetik yiyecekler ve nihayet kozmetik içecekler de piyasaya çıkmaya başladı. Zayıflama, selülitten kurtulma ve bronzlaşmaya 'yardımcı' yurtdışında satılan ürünlerin bir kısmı Türkiye'ye girdi, bazıları da birkaç ay içinde girecek."

Kozmetik içecek üreticileri, insan vücudunun üçte ikisinin su olması, suyun hücrelere doğrudan ulaşması, cildin güzelliğinde ve vücudun genel işleyişinde suyun önemi gibi nedenlerle sıvı olarak vücuda giren ürünlerin özellikle kozmetik kremlerden hatta haplardan daha etkili olduğunu savunuyor. Kozmetik hapların bazı kişilerde ilaç psikolojisi yaratması da içecek sektörünün bir avantajı. Etkinlik tartışması bir yana, kozmetik içeceklerin çantada hap ya da krem kadar kolay taşınamadıklarını ya da tatlarını sevmezseniz kullanımlarının çok da kolay olmayacağını da hatırlamak gerekiyor. Üstelik bu sınıfa giren tüm ürünlerde çocuklarda, kalp şeker ve tansiyon hastalarında kullanıma dikkat edilmeli, hamile ve emziren kadınlar bu ürünleri kullanmamalı. En iyisi kullanmadan önce bir uzmana danışmak.

İnceltici içecek: Mincifluid

Mincifluid Türkiye pazarına 2005 yılında girdi, ithalatçı firma içinde dokuz şişe bulunan kutulardan bugüne kadar 24 bin adet satıldığını belirtiyor. Türkiye'deki yasal tanımlara göre selülit bir hastalık olduğu, Mincifluid de ilaç kategorisine girmediği için, bu ürün sunulurken "ciltteki portakal kabuğu görünümünden kurtulmaya yardımcı" ifadesi kullanılıyor. Bu üründe mineral ve kimyasal maddelerden tamamen arındırılmış ve oksijenle zenginleştirilmiş su kullanıyor. İthalatçı firma içeceğin deriyi gerginleştirici ve inceltici özellikte olduğunu, metabolizmayı hızlandırıp, yağları açığa çıkarıp, diüretik maddelerle birlikte vücuttan dışarı attığını belirtiyor. İçinde, kafein açısından zengin Paraguay çayı (mate) mevcut yağları yakmak; çayır kraliçesi çiçeği, siyah frenk üzümü ve kiraz sapı diüretik etkiyle vücuttaki yağ ve zehirleri atmak; aslanağzı çiçeği ve mürver çiçeği de doğal antioksidan olarak toksinlerden kurtulmak üzere kullanılıyor. Potasyum sorbat, yağların vücuttan atılmasını ve vücudun su tutmamasını sağlarken, sodyum sakarinat tokluk hissi vererek şeker yeme isteğini azaltıyor. Mincifluid şeker bulundurmadığı için şeker hastaları tarafından kullanılabiliyor ancak kan sulandırıcı ve diüretik etkisinden dolayı hemofili hastalarının, hamile ve emziren kadınların kullanmaması gerekiyor. Günde bir şişeyi, yemeklerden en az bir saat önce veya sonra yudumlayarak içmeniz öneriliyor. Etkileri 9-18 gün içinde görülüyor. Kutu fiyatı 85 YTL.
Bronzlaşmaya yardımcı su: Sunwater

Sunwater bronzlaştırıcı etkiyi artıran aynı zamanda cildi koruyan ve besleyen Koenzim Q10 bazlı bir ürün. İçinde cilde faydalı olduğu bilinen Likopen, beta karoten, C vitamini, oksijen ve saf su da var. Genellikle yanamayıp aniden kızaran beyaz tenliler için tavsiye ediliyor. Ancak yine de aniden simsiyah olmamak için cildinizin açıklığına göre deneyerek, dikkatli içmenizi öneririz. Likopen hasar görmüş hücreleri onaran bir antioksidan, aynı zamanda hücreler arasındaki bağı güçlendiriyor ve hücre metabolizmasını geliştirerek cildin sıkılaşmasını sağlıyor. Ayrıca varolan kırışıklıkların giderilmesinde ve cildin sıkılaşmasında etkisi kanıtlanmış olan C vitamini, bağışıklık sistemini güçlendirici Koenzim Q10 ve Beta Karoten cildi UV ışınlarından koruyor. Ürünün oksijenle yağ hücrelerini temizleyerek yağların yakımını hızlandırdığı da iddia ediliyor. Şekersiz olan Sunwater'ın bir şişesi 0,50 kalori. Sekiz yaşından küçük çocukların, hamile ve emziren kadınların kullanmaması gerekiyor. Mayıs başında Türkiye'de. Altı şişelik bir kutu fiyatı yaklaşık 85 YTL olacak. Günde bir şişe, toplamda 12 şişe tüketilmesi tavsiye ediliyor.

Hollywood 48 hours

Bu içecek temelde bir meyve suyu konsantresi. İçinde limon, turunç, portakal ve bergamuttan elde edilen uçucu yağlar var. C, E, D, A, B, B2, B6, B12, Niasin (B3 vitamini), folik asit ve pantotenik asit içeriyor. Acele kilo vermek için kullanılıyor. İthalatçı firma "Bir davete gideceksiniz, iki günde o kıyafete girmeniz için vücut ağırlığınızın yüzde 4,5'ini vermenizi sağlar" örneği veriyor. Terlemeyi sağlayan limon yağının, idrar söktürücü özelliği var; portakal yağı, vücuttaki yağların yakılmasında etkili. Geniş bir kullanım alanı olan bu yağ, selülitli bölgelerin tedavisinde dışarıdan da kullanılıyor. Turunç yağı vücuda ve cilde zindelik veriyor. Bergamut yağının, sindirimi kolaylaştırıcı ve merkezi sinir sistemini rahatlatıcı etkisi var. Hollywood 48 Hours kullanıma hazır içecek formunda değil, 1'e 1 ölçüde suyla karıştırılması gerekiyor. Sağlıklı beslenme konusunda konuşan uzmanların pek de tavsiye etmediği türde uzun süre aç kalıp ani kilo kaybettirme yöntemine başvuruyor; iki gün boyunca başka hiçbir şey yenmeden suyla içiliyor. Eczanelerde fiyatı 89 YTL.
Geri sayım gibi: 4.3.2.1.

4.3.2.1. aslında şurup gibi kapakla suya karıştırılarak içilen bir ürün. 10 bitkiyi bir araya getiren zayıflama ve detoks çözeltisi. Adı, içeriğindeki bitkilerin sayısından geliyor. Dört bitki, yeşil çay, siyah çay, zencefil ve arpa; metabolizmayı hızlandırarak, zayıflamayı destekliyor. Üç bitki, karahindiba, rezene ve kereviz, vücuttan su atılımını hızlandırarak ödemi gideriyor. İki bitki, hindiba, kabak; güçlü antioksidan özellikleriyle toksinlerden arındırıyor. Geriye kalan bir bitki, greyfurt. O da yağ depolanmasını engelleyerek vücudu sıkılaştırıyor. Kullanımı da tıpkı adı gibi azalarak yapılıyor. Kullanımın ilk birkaç gününde tansiyonun izlenmesi ve ani bir artışta kullanıma son verilmesi öneriliyor. Kutusunda iki şişe bulunuyor, fiyatı 90 YTL.

Lipofluid: Yağları bloke ediyor

Yağları emdiği belirtilen Lipofluid, mayıs başında Türkiye'ye geliyor. Yemekle birlikte içilen Lipofluid'in içerdiği en önemli madde 1.000 mglık NéOpuntia isimli solüsyon. NéOpuntia 17 doğal amino asit ve mineral içeriyor. Şirket bu solüsyonun kendi hacminden 15 kat fazla yağı bloke ettiğini; 1.000mg. NéOpuntia'nın 19g. mayonez, 11g. hayvansal yağ, 9 gr. zeytinyağını emebildiği iddia ediyor. Lipofluid'in diüretik ve detoks etkisi var. İçecekte saf su ve oksijenin yanı sıra yeşil çay ve greyfurt da bulunuyor. Kutu fiyatı yaklaşık 90 YTL olacak.