GeriKişisel Bakım Kozmetiğe ödediğiniz paranın hakkını verin!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kozmetiğe ödediğiniz paranın hakkını verin!

Kozmetiğe ödediğiniz paranın hakkını verin!

"Kozmetiğe harcanan paraların haddi hesabı yok. Sadece bir ürün almak yetmiyor ki... Her gün içeriği gelişen yeni ürünler piyasaya sürülüyor. Dolayısıyla alışveriş listesi de kabarıyor. Peki bu ürünleri uzun soluklu kullanmak adına neler yapmalıyız, onları nasıl saklamalıyız?"

Sağlıklı ve güzel kalabilmek için koruyucu birçok önlem alınması gerekir. Bunlardan birisi de kozmetik ürün kullanımıdır.

Son yıllarda dermo-kozmetoloji alanında deri bakımı ve yaşlanmasını engellemek amacıyla pek çok çalışma yapılmakta. Gerçekten son derece etkili kaliteli kozmetik ürünler geliştirilmiş durumda. Ancak kozmetik ürünün kalitesi ve markası yanında ürünün etkili olabilmesi hatta zarar vermemesi için uygun ve doğru şekilde kullanmak gerekir.

Kozmetik kremlerin son kullanma tarihine uymak çok önemli. Bu tarih ortalama olarak 6 aydır ve her ürünün kutusunda ürüne ait son kullanma tarihi belirtilir. Kapağı açılan ürünler mutlaka bu son kullanma tarihine kadar tüketilmelidir. Aksi takdirde ürün enfekte olabilir. Kapağı açıldıktan sonra uzun süre bekletilen ürünlerde bakteri, mantar vb kolonizasyonların olabildiği görülmüştür. Ayrıca uzun süre bekleyen ürünlerde etken maddede etkinlik bakımından azalma olabilir.

Ürünler güneş ışığından uzak tutulmalı. Serin ve kuru bir ortamda muhafaza edilmeli. Belli miktarda ürün içeren kozmetik paketi tercih edilmeli. Bazen maalesef tüketici yanlış yönlendirilip ekonomik paket olarak kozmetik ürünler satılmakta. Bu da ürünün tüketim tarihini oldukça aşan bir durum yaratmakta.

Kozmetik ürünler yine tek kişi tarafından kullanılmalı. Herkes için özel olmalı ürünü. Temiz elle ürüne dokunulmalı.


"Kalitesiz, ucuz, içinde ne olduğu belli olmayan, markası bilinmeyen ve taklit ürünlerden kaçınılmalıdır. Çok fazla miktarda ya da çeşitte kozmetik kullanımı yanlıştır. Cilt özelliklerine uygun kozmetikler kullanılmalıdır. Ürünlerin kullanımıyla ilgili öneriler dikkatle okunmalı. Bir kozmetik ürününde renk, koku, kıvam değişikliği gibi durumlar meydana gelmişse o ürün kullanılmamalıdır."

Makyaj malzemelerinde de aynı hassasiyet gösterilmeli. Fondöten, kutusu açıldığı andan itibaren 6 ay süreyle kullanabilir. Fondötenin kutusu açılmamışsa ortalama 1 yıl bozulmadan saklanabilir. Dayanıklı fondötenler kullanmak istiyorsanız tercihinizi pudra şeklindeki fondötenlerden yana kullanabilirsiniz. Kokusu ve rengi değişmişse kesinlikle mutlaka kullanılmamalıdır. Aksi durumda cildinizde alerjiler, kızarıklara yol açabilir. Fondötenin ömrünü uzatmak istiyorsanız serin ortamlarda saklamaya özen gösterin.

Yüzünüze canlılık veren, pürüzsüz görünüm sağlayan pudraların dayanma süreleri fondötenlere göre daha yüksektir. Toz pudralar yaklaşık 3 yıl, kompakt pudralar yaklaşır 1 yıl bozulmadan kullanılabilir. Pudrayı sakladığınız ortama göre bu süre değişebilir.

Rimel; makyaj ürünleri arasında en kısa ömürlü olandır. Rimel hiç açılmadıysa, bozulmadan 1 yıl dayanabilir. Kapağı açılmış ve kullanılan rimel 6 ay süre boyunca kullanılmalıdır. Çok acil ihtiyaç duysanız bile kurumuş bir rimeli sulandırarak kullanmamalısınız. Gözlerinizde alerjiye ve kirpiklerinizde dökülmelere yol açabilir.

Rujlar, kapağı açılmadıysa 2 yıl boyunca bozulmayabilir. Kullanmaya başladığınız ruj ise ortalama 1 yıl yapısını korur. Bozulduğunu en kolay belli eden makyaj ürünlerinden biri olan ruj; kuruluk, renk değişimi, koku değişimi gibi belirtiler vermektedir.

Parfümlerinizi ise oda sıcaklığında saklamanız tavsiye edilir.

L'Oréal Paris Danışman Dermatoloğu
Dr. Eylem Acar