GeriCinsellik Korunmasız ilişkiye hayır!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Korunmasız ilişkiye hayır!

"Dünyada her gün 11 bin yeni HIV enfeksiyonunun meydana geldiğini biliyor muydunuz? Peki siz AIDS'ten korunmak için tedbir alıyorsunuz?"

AIDS bulaşıcı bir virüs hastalığıdır. Mikrobu HIV (Human Immunodeficieny Virus /İnsan Bağışıklık Yetmezlik Virüsü) adı verilen virüstür. HIV girdiği vücudun, mikroplara karşı koyma yeteneğini sağlayan bağışıklık sistemini etkileyip yok eder. Direnci azalan vücutta, HIV'in etkisinin yanı sıra, çeşitli mikroplar da hastalıklara neden olurlar.

Uzun süreli ateş

Vücut direnci zayıflayan hastada, normalde hafif geçen ya da ender rastlanan bazı hastalıklar belirir. Lenf bezlerinde büyümeler, ağız ve deride tekrarlanan uçuk, pamukçuk, yara ve lekeler, nedeni bilinmeyen uzun süreli ateş, gece terlemeleri, kilo kaybı, ishal, öksürük, akciğer hastalıkları gibi belirtiler ortaya çıkar.

Test yaptırılmalı

HIV vücuda girdiğinden itibaren, vücutta bununla savaşmak için özel antikorlar oluşur. Kandaki bu antikorların ELISA yöntemiyle saptanmasına Anti-HIV testi denir. Anti-HIV antikorların ELISA yöntemiyle ölçülebilecek düzeye ulaşması için 3 aylık bir süreye ihtiyaç vardır. Bu nedenle test, bulaşma olduktan 3 ay sonra yapılmalıdır. Anti-HIV testinin pozitif olması kanda HIV virüsünün olduğunu gösterir. Ancak anti-HIV testinin yalancı pozitif çıkma ihtimali de vardır. Bu nedenle, kişinin HIV pozitif olduğunu söyleyebilmesi için, Westernblood testi denen doğrulama testinin de yapılıp sonucunun pozitif olması gerekmektedir.

Nasıl bulaşıyor?

* Hastalığın en yaygın bulaşma şekli korunmasız cinsel ilişkidir.

* Kontrolsüz kan nakli ile bulaşır.

* Kullanılmış ve dezenfekte edilmemiş şırınga, iğne, cerrahi aletler, diş hekimliği aletleri, dövme aletleri, jilet, makas gibi tüm kesici ve delici aletler ile bulaşma olabilir.
* HIV'li erkek ve kadının cinsel organlarındaki kanamaların veya adet kanının penise, vajinaya ve ağıza teması ile bulaşma olabilir.

* Damar içi uyuşturucu kullananların paylaştıkları iğne, enjektör ve uyuşturucu madde eritilen kaşıklar ile bulaşma olabilir.

* Anneden bebeğine bulaşır. Tüm bulaşmaların %3-5'i bu yolla olmaktadır. HIV, hasta veya taşıyıcı anneden bebeğine gebelik, doğum veya emzirme sırasında bulaşabilir. HIV pozitif kadının doğuracağı çocuğa HIV'in geçme oranı % 30 civarındadır.

AIDS'in gerçekleri

* Virüsün alınmasından hastalık belirtilerinin ortaya çıkmasına kadar 2-5 yıl kadar bir süre geçiyor. Hastalığın vücutta meydana getirdiği en önemli değişiklik, bağışıklık sisteminin gittikçe bozulması oluyor.

* Hastalığın kendisine has şikayet ve bulguları yok. Ateş yükselmesi, gece terlemesi (3 aydan uzun süreli), kilo kaybı, halsizlik ve aşırı yorgunluk, dilin üzerinde ve ağız içinde beyaz noktalar veya lekelerin oluşması, ısrarla devam eden ishal, yaygın beze büyümeleri (kasıkta ve en az 2-3 değişik yerde), çok uzun süren kuru öksürük ile birlikte bütün kan hücrelerinde (akyuvarlar, alyuvarlar, trombosit) azalma' ile kendini belli ediyor.

* AIDS virüsünün meydana getirdiği enfeksiyonlara karşı korunmanın en etkin yolu ise prezervatif (kondom) kullanmaktan geçiyor. Çünkü prezervatifler, virüsün bir kişiden diğerine geçmesini engelleyecek fiziksel bariyer görevi yapıyor. Bu sebeple, AIDS veya herhangi bir zührevi hastalığa yakalanma riskini azaltmak için prezervatif kullanılması öneriliyor.

False