Geriİyi Yaşam Köpeklerin İsyan Günü!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Köpeklerin İsyan Günü!

Köpeklerin İsyan Günü!

"Uluslararası basında adından övgüyle söz ettiren “Köpeklerin İsyan Günü”sezona Zorlu PSM’de devam ediyor."

Avrupa’nın seçkin tiyatro topluluklarını ağırlayan “São Luiz Teatro Municipal” ile “İstanbul Tiyatro Festivali”nin ortak yapımı olan “Köpeklerin İsyan Günü”, Lizbon’un ardından İstanbul’da Zorlu PSM’de Studio Sahnesi’ndeki oyunlarına devam ediyor. Sezon boyunca sergilenecek oyunun bu ayki gösterimi 13 Mart’ta gerçekleşecek. Televizyon dizilerinden tanıdığımız Kanbolat Görkem Arslan ve ünlü tiyatro oyuncusu Zuhal Gencer Erkaya’ya sahnede, Elif Ürse ve Sercan Gülbahar da eşlik ediyor.

Madam Bovary’nin Nişantaşı uyarlaması

Oyuncu ve yönetmen Mark Levitas ile yazar, dramaturg Ceren Ercan’ın Aralık 2015’te kurdukları Platform, Türkiye tiyatrosunu uluslararası ölçekte tanımlayan bir yazar ve yönetmen kolektifi. Portekiz basınında adından övgüyle söz ettiren Platform’un ilk yapımı “Köpeklerin İsyan Günü”, Flaubert’in Madam Bovary isimli romanının günümüzde, Nişantaşı’nda geçen serbest bir uyarlamasıdır.Köpeklerin İsyan GünüHer devrin kaybedenleri hikayeleniyor.

Bir sabah Nişantaşı'nda, köpek gezdiricisi olarak çalışan genç, bir kehanet fısıldar. Küçük lüksleri için hiç durmadan çalışıp, yıpranan evliliğiyle boğuşan Suzan için o gün her şey sıradan görünmektedir. Annesi, bakıcı kadın ve köpek gezdiricisi gencin ekseninde güvenlikli orta sınıf evi tedirgin edici bir hâl almaya başlar. Her devrin kaybedenlerinin hikâyelerine anlatan çarpıcı metniyle “Köpeklerin İsyan Günü”, izleyicilerine önemli mesajlar veriyor.

Avrupa’nın seçkin tiyatro topluluklarını ağırlayan São Luiz Teatro Municipal ile İstanbul Tiyatro Festivali’nin ortak yapımı olan ‘Köpeklerin İsyan Günü’ Lizbon’nun ardından İstanbul’da. Portekiz basınında adından övgüyle söz ettiren oyun Platform’un ilk yapımı.

Oyuncu ve yönetmen Mark Levitas ile yazar, dramaturg Ceren Ercan’ın Aralık 2015’te kurdukları Platform, Türkiye tiyatrosunu uluslararası ölçekte tanımlayan bir yazar ve yönetmen kolektifidir.Köpeklerin İsyan Günü‘Köpeklerin İsyan Günü’; Flaubert’in Madam Bovary isimli romanının günümüzde, Nişantaşı’nda geçen serbest bir uyarlamasıdır.

O sabah Nişantaşı'nda, köpek gezdiricisi olarak çalışan genç, bir kehanet fısıldar. Küçük lüksleri için hiç durmadan çalışıp, yıpranan evliliğiyle boğuşan Suzan için o gün her şey sıradan görünmektedir. Annesi, bakıcı kadın ve köpek gezdiricisi gencin ekseninde güvenlikli orta sınıf evi tedirgin edici bir hâl almaya başlar. Köpekler semti saran kehanetin izini sürerken, geçmişin seçkinleriyle bugünün kazananları arasındaki çatışmaya ve her devrin kaybedenlerinin hikâyelerine uzanırız.

“Köpek yaklaşırken dedem onun göğsünde şimşek şeklinde bir yara izi fark etmiş. Tam bakarken köpek kendi yara izinin olduğu yerden dedemi ısırmış. Biliyor musun, o yara izinin aynısından bende de var, dokun!”

Yazan: Ceren Ercan
Yöneten: Mark Levitas
Oyuncular: Zuhal Gencer Erkaya, Kanbolat Görkem Arslan, Elif Ürse, Sercan Gülbahar
Yardımcı Yönetmen: Burcu Salihoğlu
Dekor ve Işık Tasarımı: Cem Yılmazer
Hareket Yönetimi:Candaş Baş
Müzik ve Ses Tasarımı: Ömer Sarıgedik
Kostüm: Mehtap Yılmaz
Proje Asistanları: Mehmet Taşyürek, Yunus İmğa, Umur Berk Seven