Geriİyi Yaşam KonMari Metodunu Biliyor musunuz?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

KonMari Metodunu Biliyor musunuz?

KonMari Metodunu Biliyor musunuz?

"Eviniz çok mu dağınık, eşyalar üzerinize mi geliyor? O halde KonMari metoduyla evinizi kolayca toplayabilirsiniz!"

Son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz düzenleme eksperi Marie Kondo'nun yakaladığı şöhret boşuna değil. Kondo çocukluğundan beri ev ekonomisi düzenleme alanıyla ilgilenmesinin yanı sıra evde ve okulda farklı organize teknikleri üzerinde çalışarak ailesini ve çevresini şaşırtmış. En çok satanlar listelerinde sıkça gözümüze çarpan Hayatı Sadeleştirmek İçin Derle Topla Rahatla kitabını geçtiğimiz yıllarda yayımlayarak bu teknikleri bizlerle de paylaştı.
KonMari Metodunu Biliyor musunuzKitabında kardeşlerinin odasına gizlice girip kullanılmayan oyuncakları ve giysileri attığını, sınıfındaki kütüphaneyi ve dolapları boşalttıktan sonra yeniden düzenlediğini yazan Kondo'nun disiplinine hayran kalmamak imkansız. Eşya atma konusundaki takıntısı geçmişte psikolojik rahatsızlıklara sebep olmuş, ama Kondo bunlardan ders çıkarmış. Atmayı değil elinde tutmayı istediği şeylere, onu mutlu eden eşyalara odaklanmış.

Size mutluluk vermeyen eşyaları atın.

Marie Kondo'nun bu mottosunu benimsemek daha düzenli, sade ve konforlu bir hayat için temel prensip. Nelerin size mutluluk verip vermediğini anlamak için tüm eşyalarınızı bir yerde toplayıp her birini mutlaka elinize alarak incelemeniz gerekiyor ki enerjisini tümüyle hissedin. Eğer mutluluk vermiyorsa ihtiyacınız olup olmayacağını sorgulamadan atmalısınız. Onlara teşekkür etmeyi unutmayın!
KonMari Metodunu Biliyor musunuzEşyaları benzerliklerine göre düzenleyin.

Eşyaların da insanlar gibi benzerleriyle birlikte olması pozitif etki yaratır. Renklerine, materyallerine, boyutuna göre oluşturacağınız kategorileri göz önünde bulundurarak yerleştirebilirsiniz.
KonMari Metodunu Biliyor musunuzÇoraplarınızı top haline getirmeyin.

Gün boyunca ayaklarınızın kahrını çeken çoraplarınızın dinlenmesi için onları rulo şeklinde sararak düzenlemelisiniz. Böylece elastikiyetini daha iyi muhafaza edecek.
KonMari Metodunu Biliyor musunuzKitaplığınızda yer açın.

Birçok kişinin kitap koleksiyonu yaptığının farkındayız. Ancak Kondo'nun önerisi artık size mutluluk vermeyen ya da vadesi dolan kitapları da elden çıkarmak. Okuyup bitirdiğiniz kitapları bağışlamayı ya da geri dönüştürmeyi düşünebilirsiniz.
KonMari Metodunu Biliyor musunuzEşyalarınızı dikey yerleştirin.

Kıyafetlerinizi, havlularınızı üçgen şeklinde katladıktan sonra dikey bir şekilde dizmek hem alandan tasarruf etmenizi sağlayacak hem de çekmecelerinizin içindeki her şeyi rahatça görmenizi sağlayacak. Kondo'nun katlama tekniğini aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.