GeriKadın Sağlığı Kızlık Zarı Tamir Edilebilir Mi?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kızlık Zarı Tamir Edilebilir Mi?

Kızlık Zarı Tamir Edilebilir Mi?

"Sık sorulan "Kızlık zarı tamir edilebilir mi?" sorusunu Jinekolog Op. Dr. Burcu Kardaş Arslan sizin için cevapladı..."

Kızlık zarı tamiri en sık yaptığımız genital bölge ameliyatlarının başında gelmektedir. Bu yöntem ortalama 30 dakika süren ve genellikle lokal anestezi ile yapılan bir prosedürdür. Hastanın talebi doğrultusunda genel anestezi ile de uygulanabilmektedir. Kalıcı yöntem ile kızlık zarı tamiri sonrası vajina girişinde yeni bir kızlık zarı yapılandırıyoruz. Bu zar flep dediğimiz hastanın kendi vajinal dokusundan doku parçası kullanılarak yapılandırılmakta ve vajina girişini orijinal kızlık zarı gibi çepeçevre sarmaktadır. Gerekirse çift katlı flep yöntemi uygulanabilmektedir.

Hasta ne zaman ilk cinsel ilişki yaşarsa kızlık zarı yırtılarak aynen bakire bayanda olduğu gibi kanama meydana gelmektedir. Burada cinsel beraberlik açısından herhangi bir süre sınırlaması yoktur, ilk ilişki yaşandığında kızlık zarı yırtılarak mutlaka kanama meydana gelir.

Kalıcı yöntemle yapılandırdığımız yeni Kızlık zarının yırtılmasıyla meydana gelen kanama ile bakire bayanda ilişki ile oluşan kanama arasında miktar, renk veya kıvam bakımından herhangi bir fark yoktur. Hastanın partneri tarafından ameliyat yapıldığı kesinlikle anlaşılmaz.

Gerekirse kalıcı kızlık zarı tamiri sonrası vajinada daraltma da yapabiliyoruz. Daraltma yapılmasındaki amaç ilk ilişki ile kanama olmasının yanı sıra vajinadaki bolluğun, genişlemenin de giderilmesidir. İlk ilişki ile kanamanın olmasına rağmen vajinanın bol olması bazen akıllarda soru işareti bırakmaktadır, bu şekilde bu problem de ortadan kalkmış olur.

Flep yöntemi plastik cerrahlar, diş hekimleri, kadın doğum uzmanları ve genel cerrahlar ve diğer cerrahi branşlarda uzman hekimler tarafından ameliyatlarda çeşitli nedenlerle kullanılabilen bir cerrahi tekniktir. Sadece plastik cerrahların flep tekniğini bildikleri ve onların uygulayabileceği gibi verilen yanlış bilgiler hastaları yanıltmaktan başka işe yaramamaktadır.

Cerrahi yöntemle yapılan kalıcı kızlık zarı tamirinin yanısıra LAZER ile de kalıcı kızlık zarı tamiri yapabiliyoruz. Lazer ile kızlık zarı tamirinin avantajı ameliyat esnasında kanamanın daha az olması, iyileşmenin daha hızlı olması ve sonuçların doğala daha yakın olmasıdır. Lazer ile aynı seansta tüm vajina boyunca daraltma işlemi de yapılabilmektedir.

İyileşme süreci ortalama 4-6 haftadır. Hastalarımıza ameliyat sonrası 1 haftalık süreçte kullanmaları için gerekli ilaçlarını veriyoruz ve kontrole çağırıyoruz.
Kızlık Zarı Tamir Edilebilir Mi
Jinekolog Op. Dr. Burcu Kardaş Arslan