GeriKadın Sağlığı Kışın Evcil Hayvanlardan Geçebilecek Hastalıklara Dikkat!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kışın Evcil Hayvanlardan Geçebilecek Hastalıklara Dikkat!

Kışın Evcil Hayvanlardan Geçebilecek Hastalıklara Dikkat!

"Evde beslenen hayvanların aşılarının zamanında yaptırılması ve bakımlarının aksatılmaması ile hastalık riski en aza indirilebilir..."

Selçuk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yusuf Durak, kedi, köpek gibi evlerde de yaygın olarak beslenen evcil hayvanların bütün sevimliliklerine rağmen bazı sakıncaları da beraberinde getirebileceğinin unutulmaması gerektiğini söyledi...

Ev hayvanlarının üzerinde ve dışkısında çok sayıda bakterinin yaşadığını ifade eden Durak, kedi, köpek gibi hayvanları evlerinde besleyen kişilerin hayvanlardan insanlara geçen bazı hastalıklara karşı önlem almasının şart olduğunu belirtti. Söz konusu hayvanların aşılarının zamanında yaptırılması ve bakımlarının aksatılmaması ile hastalık riskinin en aza indirilebileceğini vurgulayan Durak, "Hastalık bulaşması ve enfeksiyon riskine karşı, kapalı ortamlarda hayvanlarla fiziksel temasın arttığı kış aylarında daha dikkatli olunmalıdır" dedi.

Hamilelerde düşük riski

Aynı mekanın paylaşıldığı hayvanların, insanların tükettiği gıda maddelerinden uzak tutulması gerektiğini belirten Durak, şunları söyledi: "Yazın genellikle açık havayı sevdikleri için dışarıda kalan hayvanlar, kış şartları nedeniyle eve alınıyor, sahipleriyle birlikte aynı ortamda yaşıyor. Aşıları zamanında yaptırılmayan ve bakımına özen gösterilmeyen ev hayvanları, bulundukları ortamda "zoonoz" adı erilen ve hayvanlardan insanlara bulaşan hastalıklara yol açacak ortamlar hazırlayabilir. En çok görülen zoonoz ise kedilerden insanlara bulaşan (toxoplasma) hastalığıdır. Bu hastalık özellikle hamile kadınlarda düşüklere neden olabilmektedir. Toxoplasma hastalığına "toxoplasma gondii" isimli bir mikrobun neden olduğunu ifade eden Durak, "Bu mikrop, hayvanlara temas eden kişinin cildinde ve ağız içinde oluşan yaralardan geçerek, kana karışır. Daha sonra vücut ısısında çoğalarak, bazı organlarda ciddi tahribatlara neden olur. Ancak, zoonozların, tüketilen gıdalar ve solunum yoluyla insana bulaşan çeşitleri de vardır" diye konuştu.

El yıkamadan sigara bile içmeyin

Hayvanlarda görülen anormal durumlarda mutlaka veteriner hekime danışılması gerektiğini belirten Durak, sözlerini şöyle sürdürdü: "Hayvanların ev gibi kapalı mekanlara alındığı kış aylarında, bu tür hastalıklara yakalanma riskini en aza indirmek için, eller sabunlu suyla yıkanmadan, hiçbir şey yenilip içilmemelidir. Hayvanlara fiziksel temastan sonra, yıkanmayan elle sigara içilmesi bile söz konusu hastalıkların bulaşma riskini artırır. Bazı dönemlerinde hayvanların tüyleri aşırı şekilde döküleceği için, mutlaka gerekli bakımlar yapılarak tüyler kısaltılmalıdır. Çünkü uçucu özellikleri sayesinde akciğere ulaşan tüyler, solunum yollarında alerjiye bağlı rahatsızlıklara, tüyün üzerinde bulunan mikroorganizmalarla da zatürree gibi solunum yolu enfeksiyonlarına yol açabilir." Durak, gerekli özenin gösterilmesi durumunda, bu tür hastalıklardan olumsuz yönde etkilenmeden kedi, köpek gibi ev hayvanlarıyla aynı mekanlarda yaşanabileceğini sözlerine ekledi.