GeriModa Trendleri Kendi kotunuzu kendiniz yırtabilirsiniz!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kendi kotunuzu kendiniz yırtabilirsiniz!

Kendi kotunuzu kendiniz yırtabilirsiniz!

"Bildiğiniz üzere yırtık jeanler çok moda... Ama bunlara sahip olmak için ille de bir çuval para harcamak zorunda değilsiniz..."

İhtiyacınız olanlar:

- Eski ya da yeni bir kot
- Makas ya da kağıt kesici
- Sert bir zımpara kağıdı
- Çamaşır suyu

Eğer hata yaparsanız sonradan pişman olmayacağınız bir kotunuzu alın ve hata yapmamak için dilerseniz keseceğiniz yerleri kalemle işaretleyin.

Diz ve bacakların üst kısmını zımparalayın, kumaşın ters yönüne doğru da bu işlemi yapın, sonuçtan memnun kalıncaya kadar tekrarlayın. Bir süre sonra kumaş incelmeye ve delinmeye başlayacaktır. İstediğiniz boyutta bir delik açılıncaya kadar devam edin. Ya da sadece kotunuza aşınmış bir görünüm vermek istiyorsanız, delik açılmadan durun.

Kendi kotunuzu kendiniz yırtabilirsiniz

Zımpara kağıdı yerine, makas ya da kağıt açacağı ile (hatta kalın bir iğne de olabilir), kotun dilediğiniz yerinden iplikler çıkartabilir ve delikleri bu yöntemle açabilirsiniz. Çıkan beyaz iplikleri kesmeyin, bunlar kot yıkandıkça kendiliğinden şekil alacak ve düşecektir.

Kotu makasla doğrudan kesmeye kalkmayın, bu iyi durmayacaktır, ama sert bir darbe almış görünümü vermek için makas ya da delici bir alet ile kotunuzda büyük bir delik açabilirsiniz (yırtık değil).

Kotun farklı bölgelerinde irili ufaklı yapacağınız değişikliklerden sonra, gözünüze hoş geldiği noktada bırakın, yoksa kot giyilmez bir hal alabilir. Deliklerin, yırtıkların ve aşınmaların toplam sayısı en fazla 7-8olmalıdır.

Kotunuza eskimiş bir görünüm vermek için bu işlemleri tamamladıktan sonra az miktarda çamaşır suyukatılmış bir kova suyun içinde kotunuzu bir süre bekletin.

Kotun üzerindeki delik sayısı ve deliklerin boyutları tamamen sizin zevkinize ve yaratıcılığınıza kalmış! Ama 5 deliği geçmemenizi tavsiye ederiz...