GeriKişisel Bakım Kaliteli Sir Ağda Nasıl Anlaşılır?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kaliteli Sir Ağda Nasıl Anlaşılır?

Kaliteli Sir Ağda Nasıl Anlaşılır?

"Uzak doğu ülkelerinde teknoloji eksikliği nedeniyle Avrupadaki kadar kaliteli sir ağda bulunmuyor. Peki kaliteli sir ağda nasıl anlaşılır?"

Reçinenin sir ağdaya dönüşmesi

1.Etap: Reçine işlenerek Collofonium elde edilir. Collofonium daha çok tutkal ve sanayide kullanılmaktadır. Birde bazı yerli ağda üreticileri Glyceryl Rosinate pahalı olduğu için daha ucuz olan Collofoniumdan ağda yapmaktadır.

2.Etap: olan Collofoniumdan Glyceryl Rosinate elde etmek ciddi bir teknoloji gerektirir.

Uzak doğuda üretilen Glyceryl Rosinate ile Avrupa da üretilen Glyceryl Rosinate arasında sir ağdanın en önemli özelliği olan viscosite (yapışkanlık oranı) ön plana çıkar. Başka bir değişle uzak doğu ülkelerindeki esterifikasyon (Collofoniumun Glyceryl Rosinate haline getirilmesi işlemi) teknoloji eksikliği yüzünden hiçbir zaman Avrupadaki Glyceryl Rosinate kadar kaliteli olmamaktadır. Glyceryl Rosinate ilaç ve sakız sanayinde kullanılabilecek kadar kaliteli bir hammaddedir.

Konserve Ağda

Bu genel tanımlama kartuş ve konserve ağdalar için geçerlidir. Konserve ağdanın sürülmesi spatula yardımıyla yapılmaktadır. Spatula ile kalın sürülen ağdaların uygulaması daha zordur ve daha çabuk biter. Sir ağda ne kadar ince sürülürse o kadar verimli ağda uygulaması yapılır.
Kaliteli Sir Ağda Nasıl Anlaşılır
Kartuş Ağda

Ancak kartuş ağdalar vücuda bir film şeridi gibi sürülmesi için Cera Alba(balmumu) ve Cera Microcristallina kullanılması şarttır. Bu iki ürün kartuş ağdanın çok ince bir tabaka olarak vücuda sürülmesine yardımcı olur.
Kaliteli balmumu kullanılmayan kartuş ağdalarda vücuda sürülen film şeridinde ufak boşluklar oluşabileceğinden sir ağda yapılan bölgelerde kıl kırılması gibi problemlere neden olabilir. Kaliteli Sir Ağda Nasıl Anlaşılır
Kartuş Plastiği

Kartuş ağdanın içeriği haricinde dışında bulunan plastiğin ve kapak yapısının hammaddenin de kaliteli plastikten yapılması gerekmektedir. Bilindiği gibi hurda plastikten yapılan ürünler insan sağlığını ciddi bir şekilde tehdit etmektedir.

Kısacası kaliteli bir sir ağda;

1-Kolay ve ince sürülür.
2-Ciltte hemen donmaz.
3-Cilde değil tüye yapışır.
4-Kılı kırmaz.
5- Sürdüğümüz yere hiç boşluk bırakmadan bir tabaka halinde sürülür.
6-Ağda bezini çektikten sonra cildi tahriş etmez.
Daha fazla bilgi için Tanaçan'ın merkezinde verilen sertifikalı eğitim programına katılabilirsiniz. Kaliteli Sir Ağda Nasıl AnlaşılırSir ağda alırken nelere dikkat edilmeli?

Sir ağda çeşidine karar verirken bölge hassasiyetine dikkat etmemiz gerekir.
Sir ağdalar içerdikleri pudra miktarına göre pudrasız, az(ince) pudralı, çok (kalın) pudralı olmak üzere 3 çeşittir.

Bölge hassasiyet derecesine göre pudralı ağdalar tercih edilmelidir. Eğer ince pudralı/pudrasız ağda tercih edilmişse altına bol miktarda pudralama yapılmalıdır.

Ağda uygulanacak bölgenin düz veya kıvrımlı olmasına göre de kartuş sistem veya konserve sistem tercih edilir. Geniş ve düz yüzeylerde bacak, kol, sırt gibi kartuş sistem, daha kıvrımlı ve hassas bölgeler de kol altı, yüz, bikini bölgelerde ise konserve sistem tercih edilmelidir.

Kartuş sistemde uygulanacak bölgenin kıvrımına, darlığına göre bıyık, kaş üstü bölgeleri için mini başlık, yüz, bikini bölgesinde ise küçük başlık tercih edilmelidir.
Bu noktalara dikkat ettikten sonra renk ve koku olarak beğendiğiniz sir ağdayı kullanabilirsiniz.

False