Geriİyi Yaşam Kaktüs Bakımı Nasıl Olmalı? Evde Kaktüs Nasıl Bakılır?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kaktüs Bakımı Nasıl Olmalı? Evde Kaktüs Nasıl Bakılır?

Kaktüs Bakımı Nasıl Olmalı? Evde Kaktüs Nasıl Bakılır?

"Kaktüsler uzun yıllar yaşayan ve binlerce türe sahip bir familyadır. Değişik büyüklüklerde ve şekilde olan kaktüsler, dikenleri ile bilinen bakımı da oldukça kolay olan bir bitkidir. Peki kaktüs evde nasıl bakılır, kaktüs bakımında nelere dikkat edilmeli?"

Kaktüs bakımında ilk dikkat edilmesi gereken şey kaktüsün ortamını kendi doğal ortamına en yakın şekilde planlamanızdır. Gün ışığı, oda sıcaklığı, toprak ve sulama koşulları çok önemlidir. Gelin tek tek kaktüs bakımında dikkat edileceklere bakalım...

KAKTÜS EVİN NERESİNE KONMALI?

Kaktüsler bolca güneş ışığına ihtiyaç duyarlar. Kaktüslerin sağlıklı bir şekilde büyüyebilmesi için güneşlenme süreleri uzun tutulmalıdır. Bu nedenle kaktüsünüzü evinizin güney cephesinde en çok güneş alan yere koymalısınız. Güneş alan yerler kaktüsler için en ideal yerdir. Mümkün olduğunca pencereye yakın yere koyabilirsiniz.

KAKTÜS NASIL VE NE KADAR SULANMALI?

Kaktüsler genelde çok sulanmaktan ölen bitkilerdir. Kaktüsler fazla suyu sevmezler, çürümelerine neden olur. Su istedikleri zamanlar büyüme dönemleri olan Mart- Ağustos ayları arasıdır. Bu aylar arasında kaktüslerinizi sulayabilirsiniz fakat sulama yaptığınızda hava mutlaka güneşli ve sıcak olmalı.  Kış aylarında kaktüslerinizi sulamasanız da olur çünkü ihtiyaç duymazlar.

Kaktüs Bakımı Nasıl Olmalı Evde Kaktüs Nasıl Bakılır

KAKTÜSÜN TOPRAĞI NASIL OLMALI?

Kaktüs bitkisinin toprağı mutlaka suyu geçirmelidir ve kireçli olmamalıdır. Çöllerdeki gibi kalın kum ve toprak karışımından en fazla verim alınmaktadır.

KAKTÜSE GÜBRE VERİLİR Mİ?

Kaktüslere asla hayvan gübresi verilmemelisiniz. Onun yerine ‘çiçek çoşturan’ ya da ‘çiçek açtırıcı vitamin’ olarak bilinen gübrelerden verebilirsiniz. Gübre vermek için ilkbahar aylarını tercih etmelisiniz, kışın gübre vermemelisiniz. Çünkü kaktüs kışın dinlenme sürecine geçer ve gübreyi kullanamaz. Kullanılmayan fazla gübre de kaktüse zarar verir.

KAKTÜS ÇOĞALTILABİLİR Mİ?

Kaktüsler çoğaltılabilir fakat dikkatli olunması gerekir. Çoğaltma işlemi yapılırken kökten ayrılmalı ve saksıdan çıkarır çıkarmaz diğer saksıya aktarmalısınız. Kaktüs çoğaltma işleminizi mutlaka yaz mevsiminde yapmalısınız. 

MAHMURE ÖZEL