Geriİyi Yaşam Kadınlar iş konusunda umutsuz
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kadınlar iş konusunda umutsuz

"DİE'ye göre; bir yılda 425 bin kadın iş aramaktan vaz geçti. Tarım dışı işsiz sayısı da 93 bin azalırken, işsizlik oranı geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 14.6'dan yüzde 14.2'ye geriledi."

Tarım dışı işsiz sayısı 93 bin azalırken, işsizlik oranı geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 14.6'dan yüzde 14.2'ye geriledi.

Devlet İstatistik Enstitüsü (DİE) Temmuz-Ağustos dönemine ilişkin istihdam ve işsizlik rakamlarını yayınladı.

İşsizlikteki mütevazı iyileşme, istihdam artışından değil, büyük ölçüde kadınların işgücü piyasasından çekilmesinden kaynaklandı.

Geçen yılın üçüncü çeyreğinde kadın işgücü arzı 7 milyon 563 bin iken bu yılın 3. çeyreğinde 7 milyon 105 bine düştü, Yaklaşık 425 bin kadın işgücü piyasasından geri çekilmiş görünüyor.

Son 1 yılda tarım dışı istihdam 103 bin azaldı. Sanayi istihdamındaki düşüş 115 bin oldu.

İkinci çeyrekte de sanayi istihdamı 178 bin azalmıştı. Önceki dönemlerde meydana gelen artışlar da ancak 2001 krizindeki kayıpları telafi edebilmişti. Bir kez daha İstihdamsız büyüme kendini gösterdi.

Üçüncü çeyrekte işgücü 196 bin kişi azaldı.

2001 krizinin ertesinde kadın işgücü arzında tam bir patlama yaşanmıştı. Konjonktür değiştikçe bu etkinin kaybolması beklenir.

İkinci çeyrekte etkinin kaybolma eğilimine girdiği görüldü. Kadınlar işgücü pazarından geri çekilince, işsizlik oranı da gerilemiş göründü.