Geriİyi Yaşam Kadın yöneticiler motivasyonda daha başarılı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kadın yöneticiler motivasyonda daha başarılı

"Bankacılık sektöründe yapılan bir araştırma, kadın yöneticilerin çalışanlarını daha iyi motive ettiklerini ama erkeklerden az kazandıklarını ortaya koydu."

Erciyes Üniversitesi'nde (EÜ) banka çalışanları üzerinde yapılan bir araştırma, kadın yöneticilerin erkeklere göre çalışanlarını daha iyi motive ettiklerini ortaya koydu. Araştırmada, ayrıca kadın yönetici altında çalışanların iş tatmininin yüksek, stres oranlarının fazla olduğu belirtildi. Erciyes Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mahmut Özdevecioğlu, kadın ve erkek yöneticilerin yönetimi altında çalışan personelin stres, motivasyon ve iş tatmini açısından farklılık gösterip göstermediğini belirlemek amacıyla yaptıkları araştırmanın sonuçlarını anlattı.

Özgüvenleri yetersiz

Yrd. Doç. Dr. Mahmut Özdevecioğlu, günümüzde hemen her sektörde kadın yöneticiye rastlamanın mümkün hale geldiğini, bu nedenle bu konuda araştırma yapma ihtiyacı duyduklarını ifade etti. Özdevecioğlu, araştırma kapsamında İç Anadolu Bölgesi'nde faaliyet gösteren kadın müdür yönetimindeki dört ve erkek müdür yönetimindeki dört banka şubesinde çalışan 108 kişi ile görüştüklerini kaydetti. Araştırma sonucuna göre, kadın yöneticilerin, erkek yöneticilere oranla daha demokratik olduklarını belirlediklerini bildiren Mahmut Özdevecioğlu, ''Erkeklerin otoriter tarzlarına karşın, kadınların insan odaklı ve destekleyici yönetim tarzları ön plana çıkıyor. Öte yandan, kadın yöneticiler kendilerine daha az güveniyorlar ve iş arkadaşlarına amirlik yapmaktan çekiniyorlar'' dedi.

Kazançları daha az

Kadın yöneticiler ile ilgili yapılan araştırmalarda, kadın yöneticilerin erkeklere oranla daha az para kazandıklarının tespit edildiğine de dikkati çeken Yrd. Doç. Dr. Mahmut Özdevecioğlu, erkek yöneticilerin; kararlı, inançlı, yenilikçi, hedefe yönelik, kendine aşırı güvenen ve hevesli kişilik özelliklerine karşın, kadın yöneticilerin ise; esnek, toleranslı, yaratıcı, hedefe yönelik, orta seviyede kendine güvenen, hevesli ve çevresiyle baş edebilen kişilik özellikleri sergilediklerini sözlerine ekledi.