GeriKişisel Bakım Jenital bölgelerin estetiği
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Jenital bölgelerin estetiği

"Cinsel organlarından şikayetçi kadın ve erkeklerin bazı sorunlarına ameliyatla çözüm bulmak mümkün."

İnsanları jenital bölgelerini veya daha doğru ifade ile birincil cinsel organlarını değiştirmeye yönelten dürtü nereden kaynaklanmaktadır? Bu soruya kadın ve erkek için ayrı ayrı cevap verilebilir.

Kadınların jenital bölgelerinde karşılaşılan sorunların başında anormal büyük ve sarkık iç dudaklar, doğum sırasında yapılan kesiye bağlı yara izleri ve fazla doğum sonrasındaki vajina genişlemeleri gelmektedir.

Bu tür değişiklikler sık sık hem işlevsel hem de estetik görünüm şikayetlerine yol açmasına rağmen bunların üzerinde çok az konuşulmaktadır. Bu çoğunlukla utanç duygusundan, bazen de çare olmadığı düşüncesinden kaynaklanır.

Bunların içinde, kadının jenital organının iç dudaklarının aşırı derecede büyük ve sarkık olması en sık rastlanan sorundur.

İç dudakların ana işlevi vajinayı yabancı cisimlere ve mikroorganizmalara karşı korumak, salgıladığı sıvılar vasıtasıyla vajinanın kurumasını önlemektir. İç dudakları büyük olan kadınlar günlük yaşamında fiziksel ve psikolojik açıdan birçok sorunla karşılaşabilirler. Dar pantolon giymekte veya uygun mayo bulmakta güçlük çekebilir, bisiklete binerken sıkışma ve ezilmeden dolayı rahatsız edici ağrıya maruz kalırlar. İdrar yaparken ve hijyenik bakım zorluğunda yaşadıklarını çoğu zaman utanç duygusundan dolayı anlatamazlar.

Aslında iç dudakların küçültülmesi işleminde düşük riskli ve çabuk sonuç alınabilen küçük cerrahi girişimler söz konusudur. Genellikle lokal anesteziyle küçültme ameliyatı yapılmasına rağmen benim tercihim bu tür ameliyatları, hastayı stresten kurtarmak için, genel anesteziyle gerçekleştirmektir. Fazla olan deri ve deri altı dokusu önceden ölçülüp planlanan biçimde dudakların orta kesiminde üçgen şeklinde çıkartılır, dudakların hissi ve doğal biçimi korunarak normal büyüklüklerine indirilir, görünümü güzelleştirilir ve ameliyat sonrasında hasta evde tedavi edilir.

Ameliyattan sonra seks hayatı normal şekilde devam edebilir

Bunun aksi yönde kişiyi rahatsız eden ve estetik açıdan problem yaratan dış dudakların küçük olması durumunda, kişinin kendi yağ dokusu enjekte edilerek dış dudakları büyütmek ve dolgun hale getirmek mümkündür.

Doğum sırasında yapılan, vajinayı aşağıya doğru bir kesiyle genişleterek çocuğun çıkışını kolaylaştıran ve istemsiz yırtıkları önleyen işlem sonucu yara bölgesinde büzülmeler oluşabilir ve vajina girişi daralabilir ki bunlar doğum sırasında uygulanan kesinin bazen kötü iyileşmesi sonucu oluşmuş şekil bozukluklarıdır. Vajina girişinin altında bulunan bu tür gerilmeler cinsel birleşmede şiddetli acıya neden olabilir ve çiftin seks yaşamında ciddi sorunlara yol açabilir. Burada benim de uyguladığım "butterfly plasty" denilen küçük bir işlemle cinsel birleşmeyi kabusa dönüştürebilen sorun ortadan kaldırılabilir.

Bu ameliyatlardan sonra hasta üç-dört hafta içerisinde tekrar spor yapabilir ve cinsel yaşamını normal bir şekilde devam ettirebilir.
Fazla sayıda doğumlardan sonra aşırı genişlemiş vajinayı ameliyatla düzeltmek ve daraltmak da mümkündür. Vajinal yolla rahim çıkarma ameliyatları esnasında vajina arka duvarının daraltılması işlemi genellikle kadın doğum uzmanları tarafından sıklıkla uygulanmaktadır.
Erkeklerin ise penisleriyle ilgili başlıca üç sorunları vardır. Doğumdan kaynaklanan bozuklukları bir kenara bırakacak olursak penis ya kısadır, ya incedir ya da seks sırasında sertleşmez. Seks sırasında erkek için önemli olan, penisin büyüklüğü veya küçüklüğü değil işlevidir. Yine de birçok erkek penisinin küçüklüğünden şikayet eder. Avrupa'da yapılan bir araştırmada erkeklerin yüzde 65'inin daha büyük penise sahip olmayı arzuladığı, bunlardan yüzde 5'inin büyütme ameliyatı istediği tespit edilmiştir.

Muayeneden sonra penis protezi ile çözüm bulunabilir

Günümüz plastik cerrahisinde ameliyatla penis büyütme ve penis uzatma mümkündür. İnce penisleri "lipofilling" denilen yağla doldurma yöntemi ile kalınlaştırmak mümkünse de bu, enfeksiyon ve his bozukluğu gibi komplikasyonlara yol açabileceği için riski yüksek bir ameliyattır.
Penisin dibindeki bağ dokusunun kesilerek penisin aşağı doğru sarkıtılması gözle görülebilen uzama, büyüme etkisi sağlasa da ereksiyon halindeki bir penisin istikrarlı durmaması çok düşündürecek bir komplikasyondur.

Ereksiyon problemi olan, başka bir ifadeyle iktidarsız erkeklerde yeterli fizyolojik ve psikolojik muayenelerden sonra penis protezi ile bu sorunlara çözüm bulunabilir. Yakın zamana kadar kullanılan iki bölmeli sert silikon protezleri, devamlı ereksiyon dezavantajından dolayı, günümüzde yerini bir sübap ve bir pompası bulunan iki boru şeklindeki silikondan oluşan protez sistemine bırakmıştır. Kişi seks sırasında pompa vasıtasıyla protezi şişirmekte ve daha sonra sübapla tekrar indirebilmektedir.