Geriİyi Yaşam İyi Hissetmenizi Sağlayacak 5 Mental İpucu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İyi Hissetmenizi Sağlayacak 5 Mental İpucu

İyi Hissetmenizi Sağlayacak 5 Mental İpucu

"Hayatımız çok zor. Bunu artık çok iyi biliyoruz ve bir çıkış yolu bulmaya çalışıyoruz. Hatta bu uğraşta profesyonelleşmeye başladık diyebiliriz. Çünkü bu kadar stresin arasında durup da kendimize bakmaya ve akıl sağlığımızı korumaya ihtiyacımız var. İşte size bu konuda yardımcı olabilecek bir kaç pratik yöntem."

Kendinizi iyi hissettiren bir cümle seçin.

Buna ‘mantra’ da deniliyor. Beyninizdeki güzel şeyleri eşleştirebileceğiniz size iyi hissettirecek bir cümle belirleyin ve bu cümleyi enerjinizi yükseltmek için kullanın. ‘Her şeyin üstesinden gelebilirim.’ Ya da ‘ Ben çok güzelim’ gibi basit bir cümle yeterli. Bunu söylerken güzel şeyler hayal edin ve daha sonra bu cümleyi gün içinde tekrarladığınızda bu anların nasıl bir anda size rahatlattığını keşfedin. Gerçekten işe yarıyor.İyi Hissetmenizi Sağlayacak 5 Mental İpucu-malıyım, -meliyim eklerini unutun.

Bu eklerle kurduğunuz her cümle size sadece stress yükler. Mesela hafta sonu ailenizle görüşeceksiniz. Bunu hafta sonu ailemi görmeliyim diye söylediğinizde artık sizin için zevk alınmayacak bir zorunluluğa çevirmiş oluyorsunuz. Oysa gerçek öyle değil. Ailenizle keyifli vakit geçireceğiniz bir zaman dilimi bu son eki hak etmiyor.İyi Hissetmenizi Sağlayacak 5 Mental İpucuGiyiminize özen gösterin.

Giyinmek sandığınızdan çok daha önemlidir. Üzerinizde nasıl bir kıyafet olduğu ruh halinizi de değiştirir ve dönüştürür. Bu nedenle bütün gününüzü eşofmanlarla geçirirseniz bütün gün uykulu ve enerjisiz gezersiniz. Bunun yerine güzel bir kıyafet giyinip kendinizi sokaklara atın. Her şeyin ve ruh halinizin nasıl bir anda değiştiğine inanamayacaksınız.İyi Hissetmenizi Sağlayacak 5 Mental İpucuVücudunuzla barışın.

Vücudumuz hakkında kötü konuşmak hem bizim hem de toplumumuz için gayet normal karşılanır. Ancak aslında bu bilinçaltınızı günden güne kemiren negative mesajlar olarak beynimizde asılı kalır. Bu nedenle vücudunuz hakkında kötü konuşmamalı ve başkalarının da konuşmasına izin vermemelisiniz. Kendinizi her halinizle sevmeyi ve kabullenmeyi öğrenmek çok daha kolay ve uzun vadede daha sağlıklıdır.İyi Hissetmenizi Sağlayacak 5 Mental İpucuKendinize kibar ve anlayışlı davranın.

Unutmayın, siz de insansınız ve diğer insanlar gibi hata yapabilirsiniz. Çoğumuz kendimize karşı çevremize olduğumuzdan daha acımasızızdır. Bunu kendinize asla yapmayın. Kendinizle kibar bir şekilde konuşun ve asla yargılamayın. Bu kendinize olan saygınızı yükselmesini sağlar ve kendinizin en iyi dostunuz olmanıza neden olur. İhtiyacınız olan da tam olarak budur.İyi Hissetmenizi Sağlayacak 5 Mental İpucu

Kaynak: Doğan Burda