Geriİyi Yaşam İyi biten şeyler iyidir
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İyi biten şeyler iyidir

"Güvenilir kaynakların yaptığı araştırmalara göre, günümüzde insanlar çalışma hayatları boyunca ortalama 6 kez iş değiştirmekte."

İş değişimleri yaparken kimi kez gönüllü ayrılıklar, kimi kez de gönülsüz ayırılıklar yaşarız. Eğer bir yerden kendi isteğimizle ayrılıyorsak, arkamızda bir iyi şeyler bırakmamız, ileriki çalışma hayatımızda bize birer artı olarak dönebilir. İş yerinde geçirdiğimiz son haftalar da, ilk haftalarımız kadar önemlidir. Çünkü bu zaman dilimi, oradaki sosyal ilişkiler ve iş ilişkilerinin ileride bir gün anımsanacak yüzlerini oluşturmakta önemli bir rol oynayacaktır. Bu nedenle iş değişikliği yaparken, eski iş ortamındaki imajımızı da iyi bir noktada bırakmakta fayda var.

Her şeyi açığa kavuşturun

İşvereninize işten ayrılacağınızı düzgün bir zamanda açıklayın. Bu açıklamayı yapmayı geciktirmeyin. Ayrılmadan önce sadece istifa mektubu yazmakla yetinmeyin, bu mektubu kendiniz işvereninize teslim edin ve mümkünse yüzyüze konuşup vedalaşın. İşten ayrılma nedenlerinizi de kibar bir biçimde açıklayın. Gereksiz sertliklerin oluşmasına engel olun. Kırgınlıklarınız bile olsa, düşmanlık yaratmayın, nasıl olsa artık oradan ayrılıyorsunuz.

Ayrılma zamanınızı iyi belirleyin

İşten ayrılacağınız zamanı da iyi seçmeye çalışın. İşlerin en yoğun olduğu dönemlerde ayrılmayı mümkünse erteleyin ve kimseyi yüzüstü bırakmayın. İşten ayrılma nedeniniz ne olursa olsun, eski iş yerinize zarar vermeye kalkışmayın. Çünkü bu tür davranışlar bir gün haklı da olsanız, sizin karşınıza olumsuz bir biçimde çıkabilir. Kariyer hayatında neyle karşılaşacağınz belli olmaz. Bu nedenle masumiyetinize zarar getirmeyin. Profesyonelliği elden bırakmayın.

İstifa mektubunuzu özenle yazın

İstifa mektubunuzu sıradan bir doküman gibi görmeyin. Her ne kadar formalite icabı yazılsa da, o mektup sizin eski iş yerinizle olan bağınızın bir özeti niteliğindedir. İstifa mektubunuzu yazarken kurumsal bir dil kullanın ve saygılı ifadelere yer verin. Gereksiz duygusal ifadelerden de kaçının. Bunlar samimiyetsizlik gibi algılanabilir.

İş arkadaşlarınızla vedalaşın

İş arkadaşlarınızı terk eder bir görünüm yaratmayın. Bazılarıyla aranız kötü olabilir. Ama vedalaşırken onları da atlamayın. İyi geçindiğiniz iş arkadaşlarınızı iş dışında da aramayı unutmayın, onları ihmal etmeyin ve eski sıcak ilişkilerinize iş değişikliği yüzünden nokta koymamaya çalışın. Problem yaşadığınız kişilerle de mümkünse gitmeden barışın.

İşinize saygı gösterin

Eski işiniz artık CV'nizde iyi bir referans olarak durmalı. Bu nedenle eski işinizle ilgili orada burada konuşmamaya özen gösterin. Varsa olumsuzlukları geride, o eski iş ortamında bırakın. Bunlara kafa yormayın, geçmişe değil, geleceğe bakın. Yüzünüzü yarına çevirin. Eski işinizle asla alay etmeyin, çünkü bu sizi de küçük duruma düşürebilir.