GeriKadın Sağlığı İşte sağlık kaynağı sebze çiftleri!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İşte sağlık kaynağı sebze çiftleri!

İşte sağlık kaynağı sebze çiftleri!

"Bu sebzelerin dili olsaydı birbirini ne kadar iyi tamamladıklarını söylerlerdi..."

Sebzelerden alacağın faydayı maksimuma çıkartmak istiyorsan, bilim adamlarının söylediklerini dinlemen gerek. Bazı sebzeleri bir arada yediğin zaman vücuduna girecek olan vitamin ve mineral seviyesi, bir sebzenin tek başına kazandırabileceklerinden çok daha fazlasını vaat ediyor.

Edamame ve hindiba
Nutrition Research'te yayımlanan bir çalışmanın sonunda bilim adamları hindiba kökünde bulunan inulin adlı maddenin kalsiyum emiliminin hızlanmasına yardım ettiğini görmüş. Dolayısıyla hindiba ile kalsiyum yönünden zengin edamameyi (230 gramında günlük ihtiyacın olan kalsiyumun yüzde 10 unu barındırıyor) bir arada yersen, her ısırıkla beraber kemiklerini daha da sağlama alacaksın.

İDEAL TARİF: Hindiba salatanın üstüne endiv koy ve üzerine de ekşi bir salata sosu dök. (İki çorba kaşığı sirke, iki tatlı kaşığı zeytinyağı, iki çorba kaşığı portakal suyu, bir çorba kaşığı doğranmış taze soğan ve biraz karabiber.)

Brokoli ve domates
Bu klasik İtalyan ikilisi vücudun için çok faydalı, emin olabilirsin. Fareler üzerinde Urbana'daki Illunois Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma, ikisini bir arada yemenin prostat tümörünü engellediğini ya da oluşumunu yavaşlattığını kanıtlamış. Evet, bizim prostatımız yok (fare de değiliz) ama araştırmacılar, bu ikilinin kadınlarda da yumurtalık kanserine karşı koruyucu etkisi olabileceğini söylüyorlar.

İDEAL TARİF: 115 gr tam tahıllı penneyi iki tatlı kaşığı zeytinyağı, 230 gr doğranmış domates ve 230 gr haşlanmış brokoli ile süsle. Tuz ve biber ekle.

Barbunya ve yeşil biber
Kırmızı eti az tüketiyorsan, demir seviyeni yüksek tutabilmek için barbunya gibi bakliyatlara ihtiyaç duyuyor olabilirsin. Problem şu ki, sebzelerden aldığın demirin yalnızca yüzde iki ile yüzde 20'si midene gidip kanına karışabiliyor. Daha fazlasını alamıyorsun. Yeşil biberdeki C vitamini bu mineralden daha fazla alabilmeni sağlıyor ve demirin emilimini de altı kat arttırıyor.

İDEAL TARİF: Hızlı bir akşam yemeği için 115 gr doğranmış yeşil biberi bir konserve hazır fasulyenin içine karıştır. Hatta fasulye acılı olsun.

Salsa ve guacamole sosu
Artık bu iki sosu yan yana bulduğunda hangisini yemen gerektiğine dair bir kararsızlığa düşmeyeceksin. İkisini beraber yemen gerek! Ohio Eyalet Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma, salsa sosunu taze avokado ile yiyenlerin vücudunun dört kaz daha fazla likopen (kansere karşı koruyucu olmasıyla bilinen bir antioksidan) emebildiğini göstermiş.

İDEAL TARİF: Her iki sostan da iki silme çorba kaşığı yiyebilirsin. Tortilla ekmeği ile beraber.

Women's Health