Geriİyi Yaşam İşinizi Sevmenin Sekiz Yolu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İşinizi Sevmenin Sekiz Yolu

"'Sevdiğiniz kişiyle olamıyorsanız birlikte olduğunuz kişiyi sevin' demişler. Aynı şey işiniz için de söylenebilir, özellikle günümüz ekonomik şartlarında..."

Bu ekonomik durgunluğun bitmesini beklerken kendinizi bir altı ay daha can sıkıntısı stres ya da kedere mahkum edin demiyoruz; şimdiki işinizin gerçekten işinize yaraması için tek yapmanız gereken biraz daha çabalamak. İçinde bulunduğunuz durumu mümkün olduğunca iyileştirmeye çalışmak yeni bir iş aramaktan ve yeni bir işte çalışmaya başlamaktan daha az risklidir. Birkaç temel değişiklik yaptığınız takdirde olmak istediğiniz yerde olduğunuzu fark edebilirsiniz, en azından şimdilik...Şimdiki anı mümkün olduğunca iyi değerlendirmeniz için size sekiz yol öneriyoruz:

1. Ne yaptığınıza değil, nasıl yaptığınıza odaklanın.

Sevdiğiniz işi yapmanın ilk adımı hayalinizdeki işte başarılı olabilecek türden bir insan olmaktan geçer. Kendinizi hayallerinizin işini yaparken düşündüğünüzde o halinizi nasıl tarif edersiniz? İlham verici, son derece rekabetçi, mükemmel bir biçimde düzenli ve kendine güvenli olabilirsiniz. Şu anki iş tanımınız nasıl olursa olsun, bu nitelikleri edinmek için çalışabilirsiniz.

2.Akıl hocanızı bulun.

Yalnız çalışmıyorsanız iş arkadaşlarınız arasında size yardımcı olacak ve çok şey öğretebilecek biri mutlaka vardır. İyi bir akıl hocası size kendine güven aşılamakla kalmaz. Amaçlarınıza ve onlara nasıl erişeceğinize eleştirel bir gözle bakmanızı sağlar.

3.Yeteneklerinizi şirketin hedefleriyle birleştirin.

Çoğumuz bulunduğumuz işte güçlü yanlarımızı tam anlamıyla sergileyemediğimizi düşünürüz. Yeteneklerinizi şirketin ihtiyaçlarıyla en verimli şekilde buluşturmak için önce güçlü yanlarınızı tanımanız gerekir. Daha sonra da şirketin şimdi veya yakın gelecekte rekabette öne geçebilmek için neye ihtiyaç duyduğunu belirlemek amacıyla araştırma yapmalısınız. Biraz çaba harcamanız ve yaratıcı düşünmeniz gerekse de mükafatı büyüktür: başarılı olduğunu işi şirketinizi rekabette öne geçirecek şekilde yapacaksınız; mükemmel bir mesleki evlilik!

4.Zayıf yönlerinizi keşfedin, bunları yenmek için harekete geçin.

Bütün suçu karşı tarafa yüklemek kolaydır. İşinizi daha iyi yapmanızın önündeki engelleri saptayın, patronunuzla ve iş arkadaşınızla ilişkilerinizi iyileştirmeye çalışın. Zayıflık sadece yanlış yaptığınız şeylerden ibaret değildir. Daha fazla deneyime ve kendinize daha fazla güvene ihtiyaç duyduğunuz alanlar da bu kapsamdadır.

5. Kendinizi fark ettirin.

Kendinizi geliştirmeniz gereken alanlar olduğu gibi, iyi yapmanıza karşıın gereken takdiri görmediğiniz alanlar da vardır. Aslında işten memnun olmamanın başta gelen nedeni yeterince takdir edilmemektir. Ancak birçok durumda güçlü yönlerinizi yöneticilerin dikkatine sunmazsanız hak ettiğiniz takdiri göremezsiniz.

6. Bedava eğitimden yararlanın.

Çoğu şirket bilgisayar becerileri, teknik ya da yöneticilik konularında bedava grup eğitimi sunmaktadır. Bu becerilere şimdiki işiniz için ihtiyacınız olmasa bile ileride kendinizi daha iyi sunmanıza yarayacak beceriler kazanmanızı sağlar.

7. İsteyin ve alın.

İstediğini almak için ricada bulunmak muhtemelen en kolay ve en az kullanılan taktiktir. Etkililiği de şaşırtıcıdır. Çoğu durumda yönetim size istediğiniz ya da ihtiyaç duyduğunuzu vermiyor değildir, sözkonusu olan sizin ilgisizliğinizdir.

8. Kendi projenizi yaratın.

Canınızın sıkılıyorsa, kendinizi kapana kısılmış gibi hissediyorsanız orijinal projeler üreterek yeniden eksikliğini çektiğiniz ilhamı ve denetim duygusunu elde edebilirsiniz. Önemsediğiniz bir iş üzerinde çalışmak, işten duyduğunuz nefreti, iş yaratmaya dönüştürebilir.