GeriKadın Sağlığı İlkbaharda Ruhunuzu Detoks İle Canlandırın
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İlkbaharda Ruhunuzu Detoks İle Canlandırın

İlkbaharda Ruhunuzu Detoks İle Canlandırın

"İlkbaharda ruhumuzun de detoksa ihtiyacı olduğunu belirten Reem Nöropsikiyatri Merkezi’nden Dr. Mehmet Yavuz, konuyla ilgili görüşlerini paylaşıyor."

Öncelik stresten arınmaya verilmeli

Yaşam kalitemizi büyük ölçüde ve olumsuz etkileyen stresten arınarak ruhumuzu canlandırmamız, yaşam kalitemizi yükseltmemiz mümkündür. Hayata uygulanabilecek bazı ufak değişiklikler yaşantımızda büyük önemli değişimler yaratabilir.

Örneğin; olaylara çok yönlü bakmaya çalışmak, olumlu düşünmek, nedenlere takılmadan çözüm odaklı düşünmeye çalışmak, yaşanan her olaydan bir ders çıkarmak psikolojinin stresten arınmasına yardımcı olacaktır.

İlkbaharda Ruhunuzu Detoks İle Canlandırın

Hobiler ve egzersiz stresten arınmaya yardımcı olur

Sevdiğiniz işlerle uğraşmak stresi azaltmanıza yardımcı olur. Bu nedenle öncelikle nelerden hoşlandığınıza karar verin ve bunları düzenli olarak yapmaya çalışın. Daha önce düzenli egzersiz yapmadıysanız yavaş yavaş başlayıp giderek seviyesini artırabilirsiniz. Egzersizler ve hobiler, stresten arınmaya yardımcı yöntemlerdir. Egzersize, arabanızı gideceğiniz yerin uzağına park etmekle, asansöre binmek yerine merdivenleri kullanmakla başlayabilirsiniz.

İlkbaharda Ruhunuzu Detoks İle Canlandırın

Derin nefes alarak rahatlayın

Derin nefes alarak, psikolojik ve fizyolojik olarak gevşeyip rahatlayabilirsiniz. Sırtınız dik olarak oturarak veya ayakta durarak, yavaş ve derin derin nefes alın. Havanın vücudunuza dolması ile birlikte karnınız şişecektir. Nefes alışınızı hissetmek için elinizi karnınıza koyun. İçinizi mümkün olduğunca havayla doldurduktan sonra birkaç saniye süreyle nefesinizi tutun. Sonra bir mum üflüyormuş gibi nefesi dudaklarınızın arasından verin. Nefesin vücudunuzdan dışarı çıkarken hissettiğiniz duygu üzerinde yoğunlaşın. Bu işlemi dört beş kez tekrarlayın ve sonra da birkaç dakika sakince oturun.

İlkbaharda Ruhunuzu Detoks İle Canlandırın

Fazla kilolardan kurtularak depresyonu kendinizden uzak tutun

Kış aylarında olumsuz hayat şartları, alınan kilolar gibi birçok sebep ile ortaya çıkabilen depresyon, kişilerin yaşam konforunu tehdit eder. Alınan kiloları doğru beslenme alışkanlığıyla vermek, düzenli egzersiz alışkanlığı kazanmak depresyona karşı yenilmemenizi sağlar.