GeriKişisel Bakım İğneli Epilasyon
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İğneli Epilasyon

İğneli Epilasyon

"Her ne kadar ismi rahatsız edici olsa da iğneli epilasyon senelerdir uygulanan ve şu anda çok popüler olan lazer epilasyondan önce de kullanımda olan bir epilasyon yöntemidir..."

İğneli epilasyonda ince bir iğne şeklindeki uygulama ucu kıl köküne kadar ilerletilir ve elektrik akımı verilir. Bu şekilde kılı oluşturan kıl kökü yanar. Sonrasında estetisyen tarafından kıl gövdesi cımbızla alınır. Eğer kıl rahat bir şekilde geliyorsa işlem başarılı olmuş demektir.

FDA yani USA’nın tıbbi tedavileri onaylanan denetleme kurumu tarafından iğneli epilasyon şu anda tek kalıcı kıl yok edici epilasyon yöntemi olarak kabul edilmektedir. Oysa lazer epilasyonu kurum kalıcı olarak kıl sayısını azaltan bir yöntem olarak görmektedir.İğneli EpilasyonAynı zamanda iğneli epilasyonda kıl kökünün rengi ve kalınlığı önemli değildir çünkü işlem direkt kökü yakar. Özellikle lazer epilasyondan kalmış incelmiş ve rengi açılmış tüylerde çok etkilidir. Maalesef hala çoğu merkez etkilidir diye bayanlarımızı kandırarak bu tarz tüylerde lazer epilasyon uyguluyor azalacağına tüyler daha da kalınlaşıp sayıca artıyorlar.

Peki bu kadar etkili olan bir yöntem neden lazer epilasyon kadar popülerlik kazanmıyor ? İşte nedenleri :

- İşlem öncelikle lazer epilasyona göre daha ağrılı. Özellikle yüz bölgesi ve dudak bölgelerinde hassasiyet daha fazla. Ağrı yanında estetisyenin tecrübesine göre işlem uzun da sürüyor. Geniş alanlarda 1 saat veya 1.5 saat süren seanslar gerekebiliyor. Bu ağrı uyuşturan kremlerle bir nebze de olsa azaltılabiliyor.İğneli Epilasyon- İnce cilt veya koyu tenli cilt yapısına sahip kişilerde iz kalma ihtimali yüksek. Özellikle cihazın kalitesi ve estetisyenin deneyimi bu konuda çok önemli. Ama yine de küçük çukurluk veya leke şeklinde iz kalma ihtimali var. İz kalma ihtimali özellikle yaz ayları gibi güneşin yoğun olduğu zamanlarda ve güneş gören yerlerde çok daha fazla.

- İşlemden sonra yanık kıl kökleri sivilce gibi görünüyor ve iyileşmeleri için 1 hafta - 10 gün gerekebiliyor. Geniş alanlarda bu durum daha da rahatsız edici olabiliyor.

Bu nedenlerden dolayı biz iğneli epilasyonu daha çok küçük bölgelerde , az sayıda tüyde ve özellikle ince , açık renkli lazerin etkili olmayacağı tüylerde tavsiye ediyoruz.

İğneli epilasyondan sonra kalmış iz ve lekeleri ise çeşitli ilaç ve yöntemlerle tedavi edebiliyoruz.İğneli Epilasyon

Dermatoloji Uzmanı Dr. Sertaç Sever

İğneli Epilasyon