GeriKadın Sağlığı Hurma Saç Dökülmesini Engelliyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hurma Saç Dökülmesini Engelliyor

Hurma Saç Dökülmesini Engelliyor

"Zengin vitamin ve mineral içeriği olan hurmanın strese bağlı saç dökülmesini de engellediğini biliyor muydunuz?"

İnsan vücudunun sağlıklı ve zinde kalabilmesi için hayati önem taşıyan, 10'dan fazla vitamin ve mineral içeren hurmanın yararlarını biliyor musunuz?

Vitaminler ve zengin mineral içeriğiyle vücut direncine katkıda bulunan hurma, doğumu kolaylaştırması ve anne sütünü artırmasının yanı sıra kadında hamilelik sonrası görülen saç dökülmesi problemine de çare oluyor.Hurma Saç Dökülmesini Engelliyor

Her geçen gün keşfedilen faydaları hurmayı (Phoenix dactylifera) gıda olarak sık kullanılan bir besin haline getirirken, içerdiği zengin maddeler birçok sağlık problemine iyi geliyor. Kalp-damar ve mide sağlığını koruyucu, antioksidan özelliğe sahip olan hurma özellikle içeriğindeki vitaminler, mineraller, ve aminoasitler sayesinde kadınlar için önemli bir besin kaynağı oluşturuyor.

“Hurmanın, özellikle hamile ve doğum yapan kadınlar için önemi ve faydaları bugün bilimsel olarak da biliniyor” diyen Prof. Dr. Murat Türkoğlu, annenin zayıf düşen vücuduna enerji kazandırmak, doğumu kolaylaştırmak gibi etkilerinin yanı sıra ayrıca hurmanın hamilelik sonrası görülen ve strese bağlı saç dökülmesini de engellediğini söylüyor.Hurma Saç Dökülmesini Engelliyor

Kadın için gerekli tüm vitaminler hurmada

Hamilelik sırasında hormonların etkisiyle güçlenip canlanan saçlar, doğum sonrasında aniden değişen hormon dengesi ve stres sebebiyle hızla zayıflayarak dökülüyor.Hurma Saç Dökülmesini Engelliyor“Yüksek demir ve mineral içeriği bakımından hamilelikte iyi bir besin olan hurma içerdiği amino asitler ile de saç oluşumunu destekler. Prosiyanidinlerin ise saç büyümesinde rolü olduğu biliniyor. Bu nedenle kadınların doğum öncesi ve sonrası özellikle taze hurma yemesi tavsiye edilir” diyen Prof. Dr. Türkoğlu, hurmanın ayrıca A vitamini, B1 (tiamin) B2 (riboflavin), biotin, folik asit ve askorbik asit gibi vitaminler, bitkisel steroller ve aynı zamanda amino asitler içerirken zengin vitamin ve mineral içeriği ile saç direncinin ve kalınlığının artmasına destek sağladığını belirtiyor.