GeriKişisel Bakım Havyarlı Gençlik
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Havyarlı Gençlik

"Lüks, rafine sofraların baştacı, şampanyanın vazgeçilmez dostu, afrodizyak besinlerin sultanı havyar, şimdi de kozmetik dünyasına ağırlığını koydu. İsviçreli La Prairie firmasının ürettiği havyarlı krem 'Skin Caviar', kadınları bir tek taş yüzükten bile daha çok mutlu edebiliyor."

Gençlik kremi, havyarın sadece yararlı özelliklerini değil, görünümünü de almış. Küçük cam kavanozlar içinde minicik jelatinli yuvarlak parçalar halindeki yüz kremi Caviar Luxe'ün 50 ml'lik bir kutusu 50 ml'lik bir kutusu 1915 Fransız Frangı. Caviar Collec-tion adlı serinin vücut kremi, göz kremi gibi değişik ürünleri de var.

Sirkeli banyo

Kozmetik dünyasında Paris kökenli bir diğer moda da sirke. 'Vinaigre de toilette' (tuvalet sirkesi), fazla kireçli suların aşırı kuruttuğu, yıprattığı ciltleri yumuşatmak için öneriliyor. 800'lerin ortasında, güzelliğine düşkün kadınlar arasında çok moda olan sirkeyi yeniden gündeme getiren, merkezi Paris'te olan Diptyque. 50 ve 100 ml'lik ürünlerin fiyatı 155 ile 245 frank arası değişiyor. Cildi yumuşattığı, gerçek bir tonik etkisi yarattığı iddia edilen 'vinaigre de toilette' değişik şekillerde kullanılıyor. Küveti doldurup suya bir fincan sirkeli ürün attı-ğınızda kirecin etkisi azalıyor. Duştan sonra cildi yumuşatıcı etkisi var. Şampuandan sonra uygulandığında saçlara yumuşaklık, parlaklık kazandırıyor. İçi sıcak su dolu bir çanağa birkaç damla döktüğünüzdeyse odanın havasım temizliyor.

Ağızlara layık güzellik

Doğal ürünlerin giderek önem kazandığı son dönemlerde kozmetik firmaları meyveler, sebzeler ve hatta deniz ürünlerinden yararlanıyor. Kadınlar artık elma, tarçın, havuç, incir kokuyor; cilt yaşlanmasına portakal, limon, mandalina, kivi, kayısı, böğürtlen, süt, yumurta, havyar ile dur diyor; selülitlerden yosun ya da ginseng ile kurtulmaya çalışıyor. Portakaldan salatalığa, aloeden lavantaya ve taze zencefil köklerine kadar pek çok sebze, meyve, çiçek ve esans, sabunlarda, banyo köpüklerinde, cilt temizleyicilerinde, kırışık giderici ürünlerde hayat buluyor. İşte bunlardan bazıları;

* Turunçgiller, fesleğen ve biberiye, saçları canlandırıcı losyon ve ürünlerde etkin madde.
* A vitamini ile karıştırılan domates, kavun ve yeşil çay, cildin esnekliğini korumak için birebir gibi görünüyor.
* Yeşil çayın açık havada kurutulan yaprakları kozmetik dünyasının gözdelerinden. Birçok hastalığa karşı kalkan olarak önerilen, etkisi bilim dünyasınca da kabullenilen yeşil çay taze, hafif kokularda da kullanılıyor. Yeşil çay yapraklarından yüz temizleyici ve nemlendirici ürünler de yapılıyor.

* Karides ve ıstakoz da güzelliğin hizmetinde. Kabuklu deniz ürünlerinden elde edilen bir madde ağız ve burun etrafında oluşan ilk kırışıklarla mücadelede etkili bir silah olarak kullanılıyor.
* Yosunlardan elde edilen losyonlar da cilt yaşlanmasına karşı öneriliyor.