GeriModa Trendleri Hamileyim ama her şeyi giyebilirim
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hamileyim ama her şeyi giyebilirim

"Eskiden hamileler kıyafet bulamaz, büyük beden satan mağazalara giderdi. Ancak şimdi hamile butiklerinin sayısı hızla artıyor. Hatta hamileler için defile bile yapılıyor. Hamile butikleri, klasik kıyafetlerin yanı sıra farklı ürünler de satıyor."

Her geçen gün hamile butiklerinin sayısı artıyor. Markalar hamile kadınlar için özel koleksiyonlar hazırlamaya, hatta bunları defilelerde sunmaya başladılar. Eskiden büyük beden butiklerinden alışveriş yapmak zorunda kalan anne adayları şimdilerde seçim yapmakta zorlanıyor. Durum tam tersine de döndü diyebiliriz. 40 beden üstü kadınlar artık hamile butiklerine başvurmaya başladı. Çünkü bu markalar Türkiye'de butik hizmeti veriyorlar. Büyük metrekareler de mağazalar açmıyor, ürünlerinin fiyatlarını yüksek tutuyor ve sık sık indirime gitmiyorlar. Bu butiklerin bir diğer özelliği de hamile kadınlara klasik kıyafetlerin yanında yeni ürünler sunmaları. Bu mağazalardan biri Gebe Butik.

Avukat pantolon, sekreter etek sever
Yasemin Bulak'ın sahibi olduğu butik, İş Kuleleri'nin altındaki Kule Çarşı'da yer alıyor. Tekstilci eşinin sayesinde bu butiği açan Bulak, mağazada hamileler için farklı ve değişik ürün gruplarını birarada sunuyor. Hollandalı Noppies'in ürünlerini satan Bulak, mağazazayı iki ay önce açmış. Avrupa'da tanınan bir marka olan Noppies'i, bir çok anne adayı tercih ediyor. Hollanda Prensesi Maxima'da bu annelerden bir tanesi.

Gebe Butik'in müşterilerini daha çok çalışan kadınlar oluşturuyor. Bulak'a tercihlerini sorduğumuzda, avukatların daha çok pantolon, yönetici sekreterlerin ise eteği tercih ettiğini söylüyor. Ama mağazada pantolon ve etek dışında klasik ürünlerin dışında daha farklı gruplar da yer alıyor.

Bulak, 'Kadınların rahatlığı tercih ettiklerini' belirterek en çok 'belt' denilen straplez bluzları sattıklarını ifade ediyor.

Bulak'ın da söylediği gibi sokakta gördüğümüz pek çok hamile kadın beltleri ve turn overları (farklı şekillerde bağlanan bluz) daha çok giyiyor. Mağazada bunların mavi, beyaz, pembe gibi değişik renk alternatifleri bulunuyor. Özellikle beli sıkmayan bu bluzlar elbiselerin üzerine giyiliyor. Elbiselerde pantolonların üzerine...

Hamile kadınlar g-string istiyor

Modayı takip eden günümüzün anne adayları, göbeği açıkta bırakan dar ama esnek bluzları da giyiyorlar. Bu bluzlarda genellikle normal jean'lerden biraz daha yüksek belli olan pantolonlarla kombinleniyor. Gebe Butik'te satılan bir başka ürün grubuysa iç çamaşırı. Hamile kadınlar için oldukça önemli bir detay olan iç çamaşırında da butik sahibi Bulak'ın ilginç bir saptaması var. Kadınlar hamile kalsalar da büyük ve geniş hacme sahip külot giymek istemiyorlar. Bu nedenle mağazanın iç çamaşırı reyonunda hamileler için özel olarak tasarlanmış g-string'ler bulunuyor. Özel ağ sistemine sahip olan g-string'lerin siyah, ten rengi ve beyaz alternatifleri bulunuyor. Mağazada g-string'ler 34 - 95 YTL, tunikler 44 - 85 YTL, abiye elbiseler 385 YTL'ye satılıyor.

Kramer'den kadınsı tasarımlar

Nişantaşı'nın en lüks caddesinde Abdi İpekçi'de yer alan İpek Kramer'in butiğini herkes iç çamaşırlarıyla tanır. Lüks İtalyan kumaşları ve Fransız dantelleriyle birleşen ürünlerin satıldığı Kramer'in mağazasında şimdi hamile ürünleri de yer alıyor. Anne adayları için gecelik, sabahlık, pijama gibi 'home' ürünleri tasarlayan Kramer, iç çamaşırında yaptığı gibi bu koleksiyonunda da feminenliği ön planda tutmuş. Bunun için İtalya'dan baskılar getirmiş. Bu baskıları kendi tasarımlarıyla birleştirmiş. Ortaya da biraz masum ama yine de feminen bir koleksiyon çıkmış. Kendisi de üç çocuk annesi olan Kramer, "Lohusalık çok zor bir durum. Tasarladığım koleksiyonu kadınların evin içinde hatta en hassas dönemlerinde bile kadın olduklarını hatırlaması için hazırladım" diyor.
Hamile koleksiyonunu sahibi olduğu üç mağazada da satışa sunan Kramer, ürünlerinde sağlıklı olduğu için kotona ağırlık vermiş. Renk olaraksa pastel tonları, duman rengi, mavi ve pembeyi tercih etmiş. Mağazada gecelikler 150 - 450 YTL, pijamalar 200 - 450 YTL, sabahlıklar 200 - 450 YTL arasında satışa sunuluyor.