GeriKişisel Bakım Hamilelik Döneminde Cilt Problemleri
MENÜ
  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
    • Yazdır
    • A
      Yazı Tipi

Hamilelik Döneminde Cilt Problemleri

"S: Hamilelik sırasında ciltte ne gibi değişiklikler olur?"

Çiller, akne, varis ve gerilmeden dolayı deride oluşan çatlaklar hamilelikte en sık karşılaşılan cilt problemleridir. Hepside hamilelik sırasında ya da sonrasında tedavi edilebilir.

Hamilelik sırasında göz altlarında ve çoğunlukla derinin hassas olduğu bölgelerde oluşan küçük kahverengi lekelerdir. Yüksek koruma faktörlü güneş kremleri ile tdavi edilebilir.

Bazı şanslı kadınların ciltleri hamilelik sırasında daha gergin ve parlak olur. Fakat bazı kadınlarda da ciltteki sebum salgısının artmasıyla orantılı akne oluşumu gözlenebilir. Akaneyi hamilelik sırasında tedavi etmek riskli olabilir çünkü akne tedavisinde kullanılan Accutane, antibiyotik içerir ve bilindiği gibi hamilelik sırasında antibiyotik kullanımı sakıncalıdır. Ama hamilelik sonrasında salgılar normale döneceğinden tedavisi daha kolay olur.

Varis (damarların basınç dolayısıyla şişmesi ve yer yer çatlaması) ve deri çatlakları da hamilelik sırasında vücudun şişmesi sonucu ortaya çıkan cilt problemleridir. Hamilelik sırasında çatlaması muhtemel bölgelere uygulayacağınız yoğun elastin içeren kremler cildin esnekliğini arttırarak ciddi çatlakların oluşmasını engeller.

Varisler için ise yapılacak pek bir şey yoktur. Bir kısmı doğumdan sonra normale dönen kan basıncı ile düzelecektir ama bazıları kalıcı olabilir. Yüzdeki damar çatlakları için önerilebilecek en iyi tedavi lazer tadavisidir. Bacaklar için ise sclerotheraphy önerilebilir. Çatlayan damarlara onları kapatıcı özelliği olan sclerosan adlı bir madde enjekte edilir.