Geriİyi Yaşam Hamaratlık sağlığa yararlı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hamaratlık sağlığa yararlı

"Hamaratlık, düzenli egzersiz kadar yararlı. ABD ve Çin'de yapılan araştırmalara göre ev işi yapanlarda rahimiçi kanseri riski azalıyor. Hamaratlık meme kanserinde de etkili."

Kaynak: Radikal

Ev işi yapmak, rahim içi ve meme kanserlerine karşı 'koruyucu' etkiye sahip. ABD'deki Vanderbilt Üniversitesi ve Çin'deki Şanghay Kanser Üniversitesi'nde görevli bilim adamları, rahim içi kanseri tespit edilen 832 kadını, sağlıklı bir grup kadınla karşılaştırdı. Araştırma sonuçlarını, Orlando'da düzenlenen Amerikan Kanser Araştırmaları Birliği'nin yıllık toplantısında açıklayan araştırma ekibini başkanı Dr. Charles Matthews, "Yürüyüş veya ev işleri gibi bedensel aktivitelerin rahim içi kanserine olan etkisini tespit ettik. Sonuçlar, hareketli bir yaşam tarzı benimsemenin kansere karşı koruduğu tezini destekliyor" dedi.

Süre arttıkça risk azaldı

Araştırma, ev temizliği ve günde yaklaşık 30 dakika kadar yürüyüş yaparak kanser riskini yüzde 30 oranında azaltmanın mümkün olduğunu ortaya koydu. Yürüyüşe ve ev işlerine ayrılan süre uzadıkça, bedensel aktivitenin yarattığı koruyucu etki arttı. Örneğin günde dört saat boyunca ev işleriyle uğraşan birinin rahim içi kanserine yakalanma riskinin günde iki saatten az ev işiyle uğraşanlardan daha düşük olduğu görüldü.
ABD'deki Brigham and Women's Hospital ile Harvard Üniversitesi'nce yürütülen bir başka araştırma, fiziksel aktivitenin meme kanserli hastalara iyi geldiğini gösterdi. Buna göre haftada 9-14.9 'met-saat' egzersiz yapan meme kanseri teşhisli kadınların ölüm oranının yüzde 54 azaldığı tespit edildi. 'Met-saat' birimi, dinlenme halinde harcanan enerji ve gereken kalori baz alınarak belirleniyor. Bir saatlik bir yürüyüş 3 'met-saat'e denk.

İki araştırmayı değerlendiren Britanya Kanser Araştırma Merkezi'nden Clare Stevinson, özellikle rahim içi kanseriyle ilgili araştırmadan elde edilen sonuçların çok umut verici olduğunu, diğer araştırmada elde edilen sonuçların da egzersizin tümörleri küçültebildiği tezini detekler nitelikte olduğunu söyledi.