GeriMakyaj Güzellik öğrenilebilir bir şeydir
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Güzellik öğrenilebilir bir şeydir

"Güzellik merkezleri kadınlara hem güzelliğin sırlarını öğretiyor hem de kozmetik sektörü için bilinçli tüketiciler yetiştiriyor."

Her dönem 100'ün üzerinde öğrenciyi eğiten Beşiktaş'taki Pem Estetik Kursu'nda, manikürden kalıcı makyaja, bitki terapisinden renk analizine kadar güzellikle ilgili herşey öğretiliyor.

Doğru makyaj ve güzellikleriyle ilgili ipuçlarını gazete ve dergilerden öğrenmeye çalışan kadınlar, şimdilerde kendi güzelliklerini ortaya çıkarmak için birbiri ardına açılan estetik kurslarının yakın takipçisi. Çalışan kadınlar hobi, evkadınları ve gençler de meslek sahibi olmak için estetik kurslarına başlıyor. Beşiktaş'ta bulunan Özel Pem Estetisyen Kursu ve Güzellik Salonu da böyle bir merkez. Burada kozmotoloji, cilt bakımı, epilasyon, kalıcı makyaj, profesyonel makyaj, podyum ve televizyon makyajı, manikür, pedikür, protez tırnak, bitki terapisi, renk analizi ve selülit tedavisi üzerine dersler veriliyor. Kurslar hafta sonu ve hafta içi olmak üzere ikiye ayrılıyor. Hafta sonu kurslarına daha çok çalışanlar katılıyor. Hafta içi kurslar 11.00-15.00, hafta sonu kurslar ise 13.00-17.00 saatleri arasında gerçekleşiyor. Kursun toplam ücreti ise birbuçuk milyar lira. Kurslar dört ay sürüyor. Öğrenciler, kurs bittikten sonra kurumdan aldıkları sertifikayla güzellik merkezlerinde iş bulma imkanı ve kendilerine güzellik salonu açma yetkisine sahip olabiliyor. Aynı zamanda kurum öğrencilerine staj yapma imkanı da sağlıyor. Pem Estetik Merkezi aynı zamanda güzellik salonu olarak da hizmet veriyor. Merkezin üst katı bu iş için ayrılmış. Aroma kürleri, dövme, vücut bakımı, epilasyon, protez tırnak ve kuaför hizmetlerini de kendi yetiştirdiği kadroyla sağlıyor.

Almanya, Fransa ve İtalya'da aldığı eğitimlerin ardından 1989 yılında Pem Estetiği kuran Lale Güler, kadınların son yıllarda estetik kurslarına ilgisinin arttığına dikkat çekiyor. Güler, "Bu kurslara katılan kadınlar kısa sürede meslek sahibi oluyor. İlgi çok. Öyle ki kursumuzdan ortalama dört ayda 100-120 öğrenci mezun veriyoruz" diyor. Güler, bu kurslar sayesinde bilinçli bir kozmetik tüketicisi yetiştirdiklerini de sözlerine ekliyor. İlginin yoğunlaşmasıyla kurs merkezlerinin sayılarının arttığını anlatan Güler, öğretmen sıfatındaki kişilerin deneyimli ve kozmetik sektörünü yakından takip etmesi gerektiğini vurguluyor.

Erkek kursiyer

Kurslara ağırlıklı olarak kadınlar katılıyor. Ancak bu dönemde Gürkan Erdoğan hafta içi kursundaki erkeklerden biri. Erdoğan kendisini makyajcı olarak tanımlıyor. Bu işi sekiz yıldır yapıyor. Opera, tiyatro ve televizyonda çalışıyor. Makyajla ilgili ihtiyaç duyduğu için sadece cilt bakımı üzerine eğitim alıyor.