GeriKişisel Bakım Güneşten korunmayı bilmiyoruz!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Güneşten korunmayı bilmiyoruz!

"Nivea tarafından yaptırılan bir araştırma sonuçlarına göre güneşten korunmayı bilmediğimiz ortaya çıktı!"

Nivea'nın bağımsız bir araştırma şirketine yaptırdığı araştırmanın sonuçları, Türkiye'de yaşayan kadınların, güneşin zararlı etkileri konusunda yeterince bilgi sahibi olmadığını, olanların ise konuya fazla önem vermediğini ortaya koyuyor.

Bebek yağı tüketiminin yaz aylarında artmasının sebeplerinin araştırıldığı çalışmaya göre, bebek yağını satın alanların yüzde 32'si, ürünü bronzlaşmak amacıyla kullanıyor.

Bebek yağında, güneşin zararlı ışınlarını filtre eden ve olumsuz etkilerine karşı koruyan Güneş Koruma Faktörü (GKF) bulunmamasına rağmen ürünün bronzlaşma amacıyla kullanılması, bilgisizliğin ciddi bir sorun olduğunu vurguluyor. Uzmanlar, güneşe çıkarken mutlaka GKF içeren ve güneş için özel olarak geliştirilen bir ürünün kullanılmasını tavsiye ediyor.

Araştırmaya göre; kadınların %19'u, bebek yağının çabuk bronzlaştırmasının avantaj olduğunu savunuyor. Katılımcıların %15'i bebek yağı kullanarak güneşlenmenin doğuracağı zararları bilmiyor, %41'i bu konuda kararsız olduğunu belirtiyor. %44'lük bir kesim ise meydana gelebilecek zararların farkında olduğu halde kullanmayı tercih ediyor.

Bebek yağı, bronzlaşmak amacıyla en çok 15-17 ve 25-29 yaş arasındaki gençler ve kadınlar tarafından kullanılıyor. Bu durumun doğuracağı zararlardan habersiz olanların çoğu 18-24 yaş grubunda yer alıyor. 25-29 ve 35-39 yaş gruplarında ise zararları gerçek dışı bulanlar çoğunluğu oluşturuyor. Sonuçlar, özellikle gençlerin, güneşin zararlı etkileri hakkındaki bilgisizliğine dikkat çekiyor.

Bebek yağı neden yetişkin cildine uygun değil?
Bebeklere özel geliştirilen bir ürün, yetişkin cildinin ihtiyaçlarını tam anlamıyla karşılayamaz. Çünkü yetişkinlerin cildinde, yaş ilerledikçe geçmişe oranla farklı ihtiyaçlar meydana gelir. Bebek yağı, sadece bebekler için özel olarak geliştirilen, ciltteki nem kaybını ve kuruluğu önleyen bir bakım ürünüdür.

Bebek yağı nemlendirici ürün olarak kullanıldığında, yetişkin cildinin ihtiyaçlarını karşılayamaz. Yetişkin cildinin nem dışında, bakıma ve beslenmeye de ihtiyacı vardır. Bu sebeple farklı cilt tiplerinin ihtiyaçlarını karşılamak için hazırlanmış içeriklere sahip vücut bakım ürünlerinin kullanılması gerekir. Yine bu sebeple bebek yağının duştan sonra bakım ürünü olarak kullanılması da doğru değildir. Sadece nemlendirmek, cilt için yeterli bakımı sağlamaz.

Güneşlenme sonrası kullanıldığında, güneşin cilde kaybettirdiklerini telafi edemez. Güneşlenmenin ardından cildi yeniden nemlendirmek, bakım yapmak, ferahlık ve serinlik hissi vermek için, buna yönelik etken maddeler (aloe vera vb) içeren güneş sonrası bakım ürünleri kullanılmalıdır.