GeriKişisel Bakım Güneşsiz bronzlaşma
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Güneşsiz bronzlaşma

"İsminden de anlaşıldığı gibi, güneşsiz bronzlaşma ürünleri, güneşe çıkmadan yanık bir ten elde etmeyi sağlar."

Bu ürünlerde temel olarak 2 sihirli molekül bulunur: DHA ve érythrulose. DHA cildi sarartır, érythrulose ise kahverengi nüansları yaratır. Bu iki molekülün birlikteliği doğal bir sonuç elde etmeye yardımcı olur. Günümüzde pek çok güneşsiz bronzlaştırıcı, koruyucu vitaminler (E ve C), nemlendiriciler ve UV filtreleri ile zenginleştirilerek cilt bakımı da yapar hale gelmiştir.

Güneşsiz bronzlaştırıcıları, sprey, jel, süt ve krem gibi farklı dokularda kullanmanız mümkün. Sprey, özellikle yüz için idealdir.

Jel daha fazla nüanslar elde etmeye yarar ve yağlı ciltlere daha uygundur. Krem doku, uygulaması en zor olandır ama daha nemlendirici ve besleyicidir; dolayısıyla cildi kuru olanlar tercih edebilir. Süt, özellikle ilk kullanımda eşit uygulayabilme açısından diğerlerine göre daha pratiktir.

İlk adım: Cildinizi iyice temizleyin. İki gün üst üste özellikle sert bölgelere (diz, dirsek, ayak gibi) daha fazla özen göstererek cildinizi arındırın ve nemlendirin. Cildiniz ne kadar pürüzsüz olursa, ten renginiz o kadar homojen olacaktır.

İkinci adım: Uygulamaya başlamadan önce, cildinizi yağlardan arındırmak için bir tonik uygulayın. Eğer bir nemlendirici kullandıysanız, renklendirme işlemini yavaşlatmaması için cilt tarafından tamamen emildiğinden emin olun. Az bir miktar bronzlaştırıcıyı avucunuza dökerek dışa doğru hareketlerle uygulayın. Eğer yüzünüze uyguluyorsanız, ortadan başlayıp köşelere doğru sürün. Göz çevresinden kaçının. Ürünü kesinlikle gözünüzle temas ettirmeyin. Kulak memelerinizi, boynunuzu ve dekoltenizi unutmayın. Doğal güneşlenme sırasında daha fazla bronzlaşan yanak, burun ve alında biraz daha yoğun uygulama yapabilirsiniz. Ürünü ne kadar iyi yedirirseniz, o kadar etkili olacaktır. Eğer bir yüz spreyi kullanıyorsanız, yüzünüze uygulamadan önce elinize sıkın. Eğer bir vücut spreyi kullanıyorsanız, doğrudan vücudunuza sıkıp sonra yayın.

Üçüncü adım: Kuruma evresini hafife almayın. En az 20 dakika giyinmeden, oturmadan veya makyaj uygulamadan sabredin. Ellerinizi iyice yıkayın ve tırnaklarınızı fırçalayın, çünkü boyanacaklardır. En iyi sonucu elde etmek için bronzlaştırıcı uygulamasını bir gece önceden yapın, uyandığınızda netice sizi mutlu edecektir. Aynı tonu elde etmek için bronzlaştırıcıyı 2-3 günde bir uygulayın.

Güneşsiz bronzlaşma yok edilebilir mi?

Hayır, güneşsiz bronzlaşma ürünleriyle elde edilen bronz görünüm hemen yok edilemez, ancak kendi kendine belli bir sürede açılarak yok olur. Açılma işlemini hızlandırmak istiyorsanız vücudunuzu keselemeyi deneyebilirsiniz.
Eğer elde ettiğiniz renkten hoşnutsanız ve daha kalıcı olsun istiyorsanız, sert sabunlardan ve alkollü temizleyicilerden kaçının.