GeriKişisel Bakım Güneşe teslim olmayın!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Güneşe teslim olmayın!

"Hava sıcaklıklarının arttığı günlerde, güneş ışınlarına uzun süre maruz kalınması deride güneş yanıkları, alerji, çillenme, kalınlaşma ve erken yaşlanmanın yanı sıra deri kanseri ve foto yaşlanma gibi rahatsızlıklara yol açıyor."

Konya Vakıf Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Hamiyet Yılmaz, deriye ulaşan güneş ışınlarının bir kısmının deri tarafından emilip depolandığını, depolanan bu güneş ışınlarının da deride zaman içinde tahribatlara yol açabileceğini belirtti.

Yılmaz, ilk etkinin, güneş yanıkları ve güneş alerjileri olduğunu anlattı:

"Daha sonraki süreçte de güneş ışınları deride lekeler, çillenme, deride kalınlaşma ve kabalaşma, erken yaşlanma, ince damarların oluşması, deri esnekliğinin kaybolması ve deri kanseri gibi rahatsızlıklara neden olabilir.

Deri kanserlerinin güneş ile ilişkili olduğu bir gerçektir. Cilt kanserinin yüzde 80'ni güneşe yoğun maruz kalanlarda görülmektedir. Özellikle açık tenli insanlarda güneşhasarının oranı çok yüksektir. Bu nedenle açık tenliler, güneşe karşı daha dikkatli olmalıdır."

Güneşin zararlı etkilerine maruz kalmamak için yaşamın her döneminde güneşten korunması gerektiğini dile getiren Yılmaz, özellikle çocukların, yaşlıların ve açık tenlilerin güneşten korunmak konusunda daha duyarlı olması gerektiğini belirtti.

Yılmaz, yaşam boyu alınan güneş miktarının yüzde 80'inin yaşamın ilk 18 yılında alındığını açıkladı:

"Çocukluk ve ergenlik dönemlerinde oluşan güneş yanıklarının yaşamın ileri dönemlerinde oluşacak cilt kanserleri için önemli bir risk faktörü oluşturuyor.

Güneşten korunma yöntemlerinin hiçbiri yüzde 100 koruyucu değildir. Bu nedenle koruyucu önlemlerin hepsini beraber uygulamalıyız. Geniş kenarlı şapka, gözlük, sıkı dokunmuş, açık renkli giysiler gibi uygun kıyafetler tercih edilmeli.

11.00-15.00 saatleri arası gibi güneş ışınlarının yeryüzüne dik geldiği saatlerde güneş ışınlarından kaçınılmalı."

Yılmaz, çocukların cildinin, cildin kendini koruma mekanizmasının gelişmemiş olması nedeniyle güneş ışınlarına karşı çok hassas olduğunu, bu nedenle altı aydan küçük bebeklerin güneşten uzak tutulması gerektiğini sözlerine ekledi.