GeriKadın Sağlığı Güne Zinde Başlamanın Yolları
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Güne Zinde Başlamanın Yolları

Güne Zinde Başlamanın Yolları

"Soğuk havaların gelmesiyle birlikte çoğu insan yataklarından zor ve halsiz kalkmaya başladı. Güne zinde başlamak için hazırladığımız pratik ve basit önerilere bir göz atın…"

Birçok insan günde zinde başlamanın en kesin yolunun kahve içmek olduğuna inanıyor. Fakat güne enerjik başlamak için tek çözüm kahve içmek değil.

Pek çok insan yataklarından adeta hiç uyumamış gibi yorgun halde kalkar. Mutlu, enerji dolu ve zinde güne başlayan çok az insan vardır. Oysa küçük ayrıntılara dikkat ederek güne daha zinde başlamak mümkün.

Güne Zinde Başlamanın YollarıUyumadan önce…

Yatmadan en az üç saat önce yemek yemeyi sonlandırmak gerekiyor. Dolu bir mide ile rahat bir uyku uyumanız mümkün değil. Özellikle geceleri kesintisiz bir uyku için çok fazla alkol, çikolata, kahve gibi kafein içeriği yüksek besinler tüketmemelisiniz.Güne Zinde Başlamanın Yolları

Uykudayken…

Kesintisiz ve kaliteli bir uyku için yeteri kadar karanlık ve sessiz bir odada uyumalısınız. Sabah kolaylıkla uyanmanız için ise odanıza güneş ışınlarının girmesi gerekmekte. Odanız çok soğuk çok sıcak olmamalı. Uyandığınızda odanızı da havalandırmayı unutmayın.Güne Zinde Başlamanın Yolları

Uyandığınızda…

-Saatinizin alarmını çok erkene kurup, yatakta oyalanmayın. Çünkü uyandığınız an yataktan kalkmalısınız.
-Başucunuzda su bulundurun. Uyanır uyanmaz içeceğiniz bir bardak su metabolizmanızı da harekete geçirecektir.
-Güne başlarken odanızın camını açın. Derin derin nefes alın, sabah mahmurluğunu üzerinizden atıp güne zinde başlamanız için kollarınızı, sırtınızı, bacaklarınızı gerin. Hafif egzersiz hareketleri ile kan dolaşımınızı artırabilirsiniz.
- Her gün aynı saatte uyanmaya çalışın, hafta sonlarını daha fazla uyumak için fırsat olarak görmemelisiniz.Güne Zinde Başlamanın Yolları

- Zamanınız varsa ılık bir duş alın, yoksa bol suyla yüzünüzü yıkayın. Su ile temas etmek sizin daha zinde olmanıza yardım eder.
- Limon, portakal ve lavanta kokuları konsantrasyonunuzu artırır, bu türden duş jeli ve sabun kullanabilirsiniz.

Kahvaltı günün en önemli öğünüdür

Kahvaltı vücudun uzun açlıktan sonra enerjinin tekrar kazanıldığı, atlanmaması gereken bir öğündür. Kahvaltıyı atlamamak kadar kahvaltıda ne tüketildiği de önemlidir. Kahvaltıda protein ve karbonhidratı bir arada tüketmek gereklidir. Çünkü bu şekilde kan şekeri seviyesi düzenli ve dengeli olur.

Güne Zinde Başlamanın Yolları

Lifli gıdalar enerjinizi artırır

Kahvaltıda fındık, tahıl, meyve özellikle de narenciye ve yulaf gibi daha yüksek çözünür lifli gıdalar enerjinizi artırmak için önerilir. Mevsiminde kahvaltı tabağınıza domates, salatalık, biber gibi yiyecekleri de ilave etmelisiniz.