Geriİyi Yaşam Gülümseyin... Bugün Pazartesi!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gülümseyin... Bugün Pazartesi!

"Siz de her Pazartesi krize girip uyuklayanlardan mısınız? Oysa bu kabusu aşmak ve haftaya enerjik bir başlangıç yapmak elinizde... Yeter ki, bu özel günü iyi değerlendirmeyi bilin."

Çalışan bir kadınsanız, pazartesi günlerinden nefret etmek için çok geçerli sebepleriniz var demektir. Hafta sonu üzerinize çöken o tatlı rehavetin ya da çılgın eğlencelerin azaltmak bir yana iyice arttırdığı enerjinizin ertesi sabah acımasızca yok olması ve bütün bunların yerini sürekli bir uyku halinin, iç sıkıntısının, durgunluğun ve keyifsizliğin alması çok tatsız bir durum... Ama pazartesi günlerini bu kadar korkunç hale getiren biraz da biz değil miyiz? Sabah erken kalkmayı, hafta boyunca yapacağımız işleri, toplantıları, teslim etmemiz gereken projeleri gözümüzde iyice büyütüp her yeni haftaya asık suratla, düşük omuzlarla ve çatılmış kaşlarla başlıyoruz. Oysa farklı bir şekilde değerlendirmeyi bilirsek, haftanın bu ilk günü bizim için çok verimli geçebilir. Nasıl mı? Tabii ki önce kafamızın içini temizleyerek ve sonra da günü iyi kullanarak...

Her pazartesi yeniden doğmak

Haftaya iyi bir başlangıç yapmak ve diğer günleri de aynı verimlilik içinde geçirmek için küçük tavsiyeler...

• Güne "günaydın"la başlamak: Güzel bir hafta sonunun ertesinde işyerinde olmak hiç kolay değil. Ama bu çevrenize surat asmanızı gerektirmez. Aksine kendinizi biraz zorlayıp iş arkadaşlarınıza güler yüzlü olmaya çalışırsanız, onlardan da aynı şekilde karşılık alırsınız ve bu da biraz olsun moralinizi düzeltip sizi neşelendirir.

• Sıkı bir kahvaltı: Rejim yapıyor olsanız bile beni dinleyin ve pazartesi sabahları kendinize bir ayrıcalık tanıyıp diyet bisküvileri haftanın diğer günlerine saklayarak enerji veren, güzel bir kahvaltı yapın.

• Haftalık plan yapın: İşlere girişmeden önce oturup kendinize haftalık yazılı bir plan yapın. Böylece bütün bu sorumlulukların altında boğulmadan, hepsine tepeden bir gözle bakabilirsiniz. Sakın bu liste gözünüzü korkutmasın. Göreceksiniz, böylece işleri günlere bölmeniz ve sırasıyla halletmeniz çok daha kolaylaşacak.

• Küçük molalar verin: Elinizde konsantrasyon gerektiren bir iş varsa tabii ki başından kalkmayın ama arada molalar verebilir, bir kahve içebilir ve iş arkadaşlarınızdan hafta sonu dedikodularını alabilirsiniz. Unutmayın ki daha haftanın başında kendinize gereğinden fazla yüklenirseniz, enerjinizi çabuk tüketmiş olursunuz.

• Yaratıcı fikirlerinizi not edin: Beyniniz hafta sonu dinlendiği için pazartesi günü çok daha iyi çalışacaktır ve bu da sizi yeni projelerinizle ilgili yaratıcı fikirler ortaya koymaya yöneltebilir. Daha sonra kullanacak olsanız bile bu fikirleri not edin.

• Zamanı iyi kullanın: Bütün günü ortalıkta dolanarak geçirirseniz hem yorulur, hem de günün sonunda kendinizi hiçbir şey yapmamış olarak bulursunuz. O yüzden gerekirse kendinizi biraz zorlayın ve o bilgisayarın başına oturup çalışmaya başlayın. Vakit kaybetmek ve içinizi sıkmak yerine harekete geçerek o çok korktuğunuz işlerin üstesinden gelmeniz çok daha kolay olacak.

Kaynak: Elele