GeriDiyet Rehberi Gripten Korunma Diyeti
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gripten Korunma Diyeti

Gripten Korunma Diyeti

"Grip korkunuz olmasın! Gripten sağlıklı bir şekilde kurtulmak A ve C vitaminli gripten korunma diyetiyle artık mümkün!"

Grip virüsünün vücuda girmesi ile başlayan bulgular genellikle 7-10 günde iyileşme ile sonuçlansa da, bazen sinüzit, bronşit veya zatürree gibi bazı ciddi enfeksiyonlara yol açabiliyor. Bu nedenle grip ve soğuk algınlığına karşı küçük önlemler alarak korunmak, belirtiler başladığında da tedaviyi aksatmamak önem taşıyor.

Diyetisyen Aşkın Yüksel de enfeksiyon hastalıklarından korunmanın en önemli yolunun vücut direncini artırmaktan geçtiğini anımsatarak, bu havalarda özellikle A ve C vitamini ihtiyacımızın daha da arttığına işaret ediyor.Gripten Korunma DiyetiGribe karşı almanız gereken önlemler

Tahta kaşık kullanın

Yüksel, C vitamininin hazırlama ve pişirme aşamalarında çok kolay yok olduğunu vurgulayarak, bu kaybı minimuma indirmek için şu önerileri verdi: "Sebze ve meyvelerin taze ve sulu olmasına dikkat edin. Yemekleri pişirirken tahta kaşık kullanın. Salataları yemek piştikten sonra hazırlayın ve hemen servis yapın. Limonu tüketileceği zaman kesip hemen kullanın. Sebzeleri geniş bir kapta yıkayın. Patatesi kabuklarıyla haşlayın."

Dengeli Beslenin

Vücudun ihtiyacı olan protein, karbonhidrat, yağ ve vitaminler yeterli olarak alınmazsa, vücut direnci düşer ve solunum organları mukozası da bu durumdan etkilenir.Gripten Korunma DiyetiYeterli miktarda su için

Solunum yollarının nemli olması, virüs taşıyan damlacıkların etkisine karşı direnci sağlar. Bu bakımdan özellikle su içme ihtiyacının azaldığı kış mevsimi de dahil olmak üzere, her dönemde günde 8-10 bardak su içilmesi hayli işe yarar.

Düzenli spor yapın

Sağlıklı yaşamın bir parçası olan spor, gripten korunmak için de çok önemli. Yetişkin bir kişinin haftada 3 gün, günde 1 saat olmak üzere spor yapmasında fayda var.Gripten Korunma DiyetiStresten uzak durmaya çalışın

Stres, vücut direncini azaltarak hastalıklara davetiye çıkaran en önemli etkenlerden biri. Bu nedenle, çeşitli yollarla stresten uzaklaşmak, sağlıklı kalmayı da beraberinde getirir.

Sigara içmeyin

Sigara da aynı stres gibi vücut direncini azaltır. Ayrıca virüs yüklü damlacıklar, sigara içilen ortamlarda, dumana yapıştıkları için hastalık yapıcı özellikleri artar.

Gripten Korunma Diyeti

Kalabalık yerlerde kendinizi korumaya çalışın

Toplu taşıtlar, sinema, tiyatro gibi kalabalık yerlerde grip olan bir kişinin aksırması ile virüsler büyük bir hızla (160 km/saat) hareket ederek 3-4 metre uzağa yayılabilir. Bu tür yerlerde havalandırmanın iyi olmasına, temizliğe dikkat etmek gibi basit tedbirlerle gripten korunabilirsiniz.

Düzenli uyuyun

Bir gece uykusuz kalındığında, virüslere karşı savaşan vücut hücreleri yarı yarıya azalır. Mümkün olduğunca düzenli uyuyun, bu düzen bozulursa mutlaka telafi ederek vücudun uyku ihtiyacını karşılayın.
Gripten Korunma Diyeti
Gripten korunma diyeti

Kahvaltı

1 bardak havuç suyu
1 kibrit kutusu peynir
1,5 dilim ekmek
Domates, yeşil biber

Saat 10.00

3 mandalina

Öğle

140 gram dana rosto
3 kaşık püre
4 kaşık bezelye, havuç
1 dilim kepek ekmeği
Salata

Saat 16.00

3 kestane

Akşam

Yağsız domates çorbası
5 ızgara köfte
4 kaşık zeytinyağlı pırasa
1 dilim ekmek
Salata

Gece

1 elmaGripten Korunma Diyeti
2. GÜN

Kahvaltı

Ballı süt
1,5 dilim kepek ekmeği
Domates ve salata

Saat 10.00

Limonlu şekersiz çay
3 - 4 diyet bisküvi

Öğle

Mantar çorbası
Kıymalı ve pirinçli semizotu
Bir kase cacık
Salata

Saat 16.00
Şekersiz kuru kayısı kompostosu
2 diyet galeta

Akşam

Mercimek çorbası
2 yumurtalı menemen
1 dilim kepek ekmeği
SalataGripten Korunma DiyetiGece

Şekersiz kuşburnu çayı
3 - 4 adet kepekli bisküvi
Light peynir

3. GÜN

Kahvaltı

Limonlu şekersiz ıhlamur
2 ızgara sosis
1 dilim kepek ekmeği
Domates
Salatalık
Saat 10.00
2 havuçGripten Korunma DiyetiÖğle

3 yağsız biber dolması
3 küçük parça ıspanaklı börek
Light yoğurt
Salata

Saat 16.00

1 greyfurt
1 havuç

Akşam

Ezogelin çorba
1 tavuk göğsü
4 yemek kaşığı içli pilav
Salata