GeriKadın Sağlığı Gözlerimizle İlgili Ne Kadar Bilgiye Sahibiz?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gözlerimizle İlgili Ne Kadar Bilgiye Sahibiz?

Gözlerimizle İlgili Ne Kadar Bilgiye Sahibiz?

"Gözlerimizle ilgili ne kadar bilgiye sahibiz? Göz sağlığımız için nelere dikkat ediyoruz? Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Fatih Atmaca, dünyaya daha güzel gözlerle bakmanın püf noktalarını anlattı…"

Göz muayenesine 30 dakika ayrılmalı

Gerçekleştirilecek kapsamlı bir göz muayenesi sayesinde gözleri etkileyen rahatsızlıkların yanı sıra şeker, yüksek kolesterol, tümör, tiroit, yüksek tansiyon ve bağışıklık sistemini etkileyen pek çok hastalığın teşhisi mümkün. Göz muayenelerinden sağlıklı sonuç alınabilmesi için en az 30 dakika ayrılması şart. Bu süreçte mutlaka göz damlası kullanılarak göz diplerinin kontrolünün gerçekleştirilmesi gerekiyor. Bu şekilde gerçekleştirilen muayeneler rutin hale getirildiği takdirde, gözde oluşabilecek veya gözden tanısı koyulabilecek pek çok hastalığın da erken teşhis ve tedavisi mümkün olabilir.

Gözlerimizle İlgili Ne Kadar Bilgiye Sahibiz

Sağlıklı kilo korunmalı

Doğru ve düzenli beslenmenin de göz sağlığı açısından büyük önem taşıyor. Omega-3 yağ asitleri, C ve E vitaminleri, çinko ve lutein, makula dejenerasyonu ve katarakt riskinizi azaltabilir. Ispanak ve lahana gibi yapraklı yeşilliklerle birlikte yağlı balık, somon, uskumru ve hamsi tüketin. Çinko içeriği yüksek yiyecekler arasında et, kabuklu deniz ürünleri, fındık ve badem bulunur. Ayrıca, dengeli bir beslenmeye devam ederek ve sağlıklı bir kiloyu koruyarak, Tip 2 diyabet olasılığını düşürürsünüz. Diyabet; görme bozukluğu, glokom ve hatta körlüğe neden olabilecek kronik bir hastalıktır.

Kaliteli bir güneş gözlüğünüz olsun

Güneş gözlüğü kullanımının da gözlerimizi korumada yardımcı olur. Tıpkı cildiniz gibi gözleriniz de ultraviyole (UV) korumasına ihtiyaç duyar. Uzun süre güneş ışınlarına maruz kalmak; katarakt, makula dejenerasyonu ve pterygium gibi birtakım hastalıklara yol açabilir. Mutlaka UV ışınlarının yüzde 99-100'ünü engelleyen kaliteli bir güneş gözlüğü kullanın.

Gözlerimizle İlgili Ne Kadar Bilgiye Sahibiz

Sigarayı bırakın

Sigara içmek görme sinirinize zarar verebilir, katarakt ve makula dejenerasyonu riskini artırabilir. Sigarayı bırakmak konusunda zorlanıyorsanız, bir uzmana danışmanız faydalı olacaktır. Sadece göz sağlığınız için değil, tüm bedeniniz için sigara içmemeli, içiyorsanız bir an önce bırakmalısınız.