GeriKişisel Bakım Göz Altı Torbalarınızdan Şikayet Ediyorsanız
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Göz Altı Torbalarınızdan Şikayet Ediyorsanız

"S: Göz altı halkalarımdan kurtulmak için her yolu denedim fakat başaramadım. Bu koyu renk çukurlardan kurtulmanın ya da en azından daha açık renk olmalarını sağlamanın bir yolu var mı?"

C: Koyu renk halkaların çoğunun nedeni deri altındaki damarlardır. Yaşlandıkça ve yüzümüz güneşe maruz kaldıkça göz altındaki ince deri daha da incelip kırışabilir. Göz altı morluklarına alerjik ciltlerde, daha önce sıtma, egzema ya da yüksek ateşli hastalık geçiren kişilerde daha sık rastlanır. Tabii bu morluklar uykusuzluk ile daha da belirgin hale gelir. Göz altındaki pigment yoğunluğu da sebeplerden biri olabilir ve genellikle koyu tenli kişilerde olur.

Uykunuzu daha iyi almak ve alerjik tedaviler çoğu zaman faydalı olur. Ya da kısa vadeli çözümler önerilebilir; göz altlarına soğuk salatalık dilimleri koymak, soğuk çay poşetleri koymak morlukları kısa bir zaman için azaltır. Eğer sebep pigment fazlalığı ise dermatoloğunuz size blerfaroplasti önerecektir. Bu basit cerrahi müdahale göz altlarındaki fazla yağ bezelerini ve mor halkaları yok etmek için uygulanan bir yöntemdir. Blerfaroplastinin ardından genellikle laser ile düzeltmeler yapılır. İyileşme süresi ise en çok iki haftadır.

False