GeriModa Trendleri Geçmişin ve geleceğin modası: Pantolon takımları
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Geçmişin ve geleceğin modası: Pantolon takımları

"Bir ara moda dünyası eteklerin hakimiyetine girmiş olsa da, şimdilerde pantolon takımları hak ettikleri yeri almak üzere geri döndüler."

Bu konuya gelmeden önce biraz tarih dersine ne dersiniz? Pantolon takımlar, 1800'lü yılların sonundan beri varlar. Coco Chanel, 1933'de bir model tasarladı. 1930'lar ve 40'larda Marlene Dietrich ve Katharine Hepburn onlan sıkça giydiler. Yves Saint Laurent, 1960'larda pantolon takınılan daha feminen bir forma soktu ve 1970'lerde Halston onları fetiş objesi haline getirdi. 80'lerde, hemen her kadın, toplantı odasından yatak odasına kadar her yerde Giorgio Armani pantolon takımlardan giydi. 90'lı yıllarda, belirgin omuzları ve sert, erkeksi kumaşlarıyla simgeledikleri tüm o güce karşın, takımlar yenilenme ihtiyacı içindeydiler. Bu noktada sahneye Jil Sander ve Helmut Lang girdi (sonra da Hedi Slimane) ve bu gardırop demirbaşına olabilecek en sade ve modern haliyle, son derece cool bir hava kazandırdılar. Ve sonra pof! Pantolon takımlar neredeyse askeri bir darbeyle tedavülden kaldırılarak, yerlerini bir sezonda elbiselere bıraktılar.

Ama moda sarkacı kaçınılmaz bir biçimde hep geriye doğru sallanıyor. Bu sezon, modacılar dikim tekniklerini oldukça zorladılar, öncü isimler arasında Bottega Veneta, Givenchy ve Akris vardı. Altuzarra ve Alexander Wang gibi genç isimlerden bazıları bile hu geri dönüşü destekleyen, oldukça ikna edici örnekler yaptılar.

Sezonun en güzel pantolon takımlarını görmek için tıklayın!


Michael Kors, pantolon-ceket takımların yakın zamana kadar bu derece unutulmuş olmasından dolayı şaşkın. "Yanımda çalışan bazı kızların hiç pantolon-ceket takımı olmamış. Hem de hiç!" diyor. "Blazer kelimesi onlara kaftan kelimesi kadar egzotik geliyor." Aslında pek de öyle değil. Son birkaç yıldır belli bir blazer türü her yerde karşımıza çıkıyor; kokteyl elbiselerinden tişörtlere ve jean'lere kadar her şeyin üzerine giyilen hafif ve sade bir model. Sonra bir de ciddi bir işçilikle hazırlanan ve klasik mertebesine yükselen gerçek blazer var. '

Kors, "Yeni nesil birdenbire geçici trendlerden sıkılmaya başladı. Zamansız ve kişilikli parçalara yöneldi," diyor. "İyi işçilik ve dikim kalitesi, zaman alan ve tecrübe gerektiren bir şeydir. İyi dikimli güzel bir ceket, palto ya da pantolon asla taklit edilemez ve sizi en az beş kilo daha zayıf gösterir."

İyi dikişin her zaman bir kural olarak benimsendiği Chloe markasının tasarımcısı Hannah MacGibbon, sezonlardır modanın odak noktasında yer alan gösterişli elbiselerin ardından, pantolon-ceket takımların modaya taze bir nefes getirdiğini düşünüyor. "Bu sezona kadar iyice çığırından çıkan kokteyl elbisesi çılgınlığına bir tepki gibiler. Ofise giderken ya da gün içinde koşturup dururken kim kokteyl elbisesi giyer ki?" MacGibbon ekliyor; "Pantolon-ceket takımları, 'Beni ciddiye alın,' mesajı verirler."


Sezonun en güzel pantolon takımlarını görmek için tıklayın!

Herhalde çok az kadın, Estee Lauder markasının kreatif direktörü ve başkanı Aerin Lauder kadar ciddi seçimler yapabilir. "Ben daima pantolon-ceket takım giyerim. Bir formülüm ve bir üniformam var. Pantolon-ceket takımlar farklı biçimlerde kullanılabilirler ve çok kolay giyilirler." Peki, bu eski Tom Ford hayranı, kışın takımlarını nasıl giymeyi tercih ediyor? "Yumuşak dokulu bir bluz, uzun altın Alexis Bittar kolye, klasik sivri burunlu Christian Louboutin botlar, Celine ya da Lanvin'den bir çanta ve harika bir rujla."

Lauder haklı: Sade ve yumuşak dokulu bir bluz, takımın sert havasını kırmak için olmazsa olmaz bir parça. Ayrıca, bol paçalı bir pantolon giyiyorsanız, şık topuklu ayakkabılar seçmeniz de şart. Aksesuar olarak, yeni küçük çanta modellerinden biri ve kalın bir bilezik ya da sade bir kolye işe yarar. Bu görüntüyü iyice mükemmel hale getirin ve pantolonun sadece erkeklerin tekelinde olmadığını bir kez daha gösterin.

Sezonun en güzel pantolon takımlarını görmek için tıklayın!

Kaynak: Bazaar