GeriModa Trendleri G-string veda ediyor!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

G-string veda ediyor!

"İngiltere'de yapılan bir araştırmaya göre, g-string'lerin satışında yüzde 20'lik bir düşüş var. Nedeni ise g-string'in Britney Spears ve Paris Hilton gibi pek de klas olarak kabul edilemeyecek kişilerce ilişkilendirilmesi."

Bir zamanlar sadece striptizciler ve Brezilyalı plaj güzellerinin giydiği g-stringler, 1997'de bir Gucci defilesinde mankenlerden birinin podyuma bu minicik kumaş parçasıyla çıkmasıyla, avangart olmaktan çıkarak bir trende dönüşmeye başladı. Bundan kısa zaman sonra All Saints solistlerinden Melanie Blatt, g-string'ini gösterirken fotoğrafı çekildi, Victoria Beckham ise kocası David'in evdeyken 'g-string'lerini giymekten hoşlandığını' beyan etti.

G-string'in düşüşü

2006'ya gelindiğinde, kadınların sahip olduğu her üç iç çamaşırından biri g-string oldu. O kadar ki, kullanan yaş grubu son derece genişti. Liseli kızlardan, yaşı daha yüksekçe hanımlara kadar pek çok kadın iç çamaşırı çekmecelerini renk renk g-string'lerle doldurmaya başladı.

Kimisi bunların çok rahat olduğunu iddia etse de, bu tartışılır. Basında da bunların hijyenik olmadığı ile ilgili olarak yazıldı çizildi, doktor görüşleri alındı. Oysa değişen bir şey de olmadı. G-string'ler artarak satılmaya devam etti.

İngiltere'de g-string'lere karşı ilk karşı saldırı, BBC1'ın 'Ne Giymemeli' programının sunucularından Trinny Woodall'dan geldi. G-stringlerini pantolondan görünecek şekilde, yukarı çekerek giyen kadınları 'iğrenç' olarak nitelendiren Woodall, daha yaşlı kadınların g-stringlerden uzaklaştığını; çünkü alternatif ürünler bulduklarını söyledi ve şunları ekledi: "Belki popoları biraz sarkmış olabilir ama soyunduklarında bunu görmek istemiyorlar."

Bunda doğruluk payı olduğu da söylenebilir. Üstelik sadece yaşı geçkince olan kadınlar için de geçerli değil. Daha iyi ve düzgün görünmenin birinci adımı, kendinize uygun iç çamaşırları seçmek; çünkü fazlalıları toparlayan çamaşırlar sayesinde, kıvrımlarınızın giysilerden taşmasını önleyebilirsiniz. Eğer poponuz büyükse ve çok da sıkı değilse, g-stringler toparlayıcı olmadığından, özellikle ince ve açık renk kumaşlar altında nahoş görünümlere sebep olabilirler.

İngiltere'deki TNS Fashion Trak adlı şirketin yaptığı araştırmaya göre, g-stringler şu an daha çok 25 ila 34 yaş arası kadınlarca tercih ediliyor. Ülkenin kalburüstü zincir mağazalarından Harvey Nichols'tan alınan satış rakamları bu düşüşün en çarpıcı örneklerinden. Buna göre, 2005'te Nisan ve Haziran ayları arasında yapılan satışlar, 2004'te aynı periyotta yapılan satışlara göre yüzde 43 azalmış.

Uzmanlara göre, g-string'in düşüşünün tek sebebi, süslü püslü, havalı ama eğitimsiz ve kültürsüz kadınlarla özdeşleşmesi değil. Kadınlar artık daha rahat alternatifler arıyorlar, erkek şortlarını andıran iç çamaşırları gibi. Ayrıca çok açık, dekolteli ve frapan giyimden uzak yeni bir trend de söz konusu.

Üzerinde daha fazla kumaş barındıran iç çamaşırlarına dönüşü başlatan şeylerden biri de, 41 yaşındaki eski süpermodel Elle Macpherson'ın başlattığı 'Afterwear' koleksiyonu. Afterwear koleksiyonun pek çok durum için mükemmelen uygun olduğunu söyleyen Macpherson koleksiyonu şöyle tanıtıyor: "Afterwear, işten sonra, spor yaptıktan sonra, seksten sonra, sabah uyandıktan sonra giymek için. G-string'ler rahat değil. Kadınlar artık gerçek külotlar istiyor."

Marks & Spencer'ın çok satan 'Cotton Lycra' serisi de bunu destekler görünüyor. Marks & Spencer'ın iç çamaşırı reyonunda aç kedi misali gezenler bilir: Satılan iç çamaşırlar sürekli değişir, yeni koleksiyonlar gelir ama sabit ürünler arasında beşlik paketler halinde satılan 'Cotton Lycra' serisi değişik modelleriyle rahatlık peşinde olanların gözdesidir. Hatta Marks & Spencer da bunun farkında olacak ki, indirim zamanlarında bu ürünler asla indirime girmez.

Bir zamanların modası g-string gözden düşmüş olabilir ama sadık takipçileri g-stringlerinden vazgeçmeyecek gibi görünüyor. Ancak diğerleri, popolarını tümden saran kumaşların rahatlığına daha şimdiden kendilerini bırakmış görünüyor.