GeriKadın Sağlığı Etkili egzersizle inanılmaz sonuçlar
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Etkili egzersizle inanılmaz sonuçlar

"Kilo vermek ve formda kalmak için egzersiz çok önemli bir faktördür. Fakat egzersizlerin istediğiniz sonuçları vermesi için, doğru zamanda ve doğru şekilde yapılması gerekir."

İnsan organizmasında hemen her şey biyolojik ritim halindedir. Bu ritim gün boyunca değişir. Gece 24.00'ten itibaren organizma, kendini yenileme sürecine sokar. Tüm gün boyunca enerji harcamıştır ve artık vücudun dinlenme saati gelmiştir. Gece boyunca bedenimiz olabildiğince az enerji harcar. Gün boyunca kan dolaşımı ihtiyacın yoğun olduğu bölgelere yönlenirken, uyku süresince iç organların çalışmalarının devamı için daha çok karın bölgesinde yoğunlaşır. Sabah uyanır uyanmaz, harcanan organik enerji düzeyi de artarak akşam saatlerinde en üst düzeye ulaşır. Vücut, enerjiyi ihtiyaç duyduğu noktalara yöneltir.

Bu nedenle gerek başka işlerde olsun, gerekse egzersizde olsun, vücudumuzun o işi yapmak için en doğru zamanını öğrenmeliyiz. Örneğin, öğleden sonra aerobik ve anaerobik kapasite daha yüksektir.

Vücut ısısı sabah uyandığımızda 36.5 derecedir.

Gün boyunca bu ısıda 0.5 derecelik bir artış gözlenir. Egzersiz sonrası vücut ısısı 1 derece artar. Bu nedenle sabah yapılan egzersizlerde ısı 36.5 dereceden 37 dereceye çıkarken, akşama doğru ise 37 dereceden 38'e yükselir. Vücut ısısını olumsuz etkileyen diğer bir faktör de havanın nemidir. Sabah havanın sıcaklığı 24 derece iken, vücut ısısı 33 derece olmasına rağmen birey kendi ısısını düşürebilir. Fakat öğleden sonra çevre ısısı 32 dereceye çıktığında rutubet ile birlikte organizmayı olumsuz etkileyecektir. Eğer havada daha çok ısı molekülleri varsa ter cilt yüzeyinde rahatlıkla buharlaşamaz ve egzersiz anında stres artar.

Egzersizde doğru giysi faktörü
Havanın sıcak olduğu süreçlerde naylon taytlardan kaçınılması, su kaybının mümkün olduğunca minimalde tutulması gerekir. Yazın ter emici merserize, kışın ise pamuklu giysiler, egzersiz performansı açısından büyük katkı sağlar. Aynı zamanda su kaybından kaynaklanacak olumsuzluklardan da korunmuş oluruz.

Alışkanlıklarınızı göz ardı etmeyin!
Sabahları erken uyanıp kendilerini çok enerjik hissedenler egzersiz tercihini sabahtan yana kullanabilirler, bir şartla... Kişide bir şeker düşüklüğü (hipoglisemi) yoksa sabah kalkınca metabolizmanın su ihtiyacını karşıladıktan sonra; bu da oda sıcaklığında bir bardak su içimidir.Deliksiz bir uyku mu istiyorsunuz?
O zaman düzenli olarak egzersiz yapmalısınız. Ama bu yapılan egzersiz saati kesinlikle uyku öncesine yakın olmamalıdır. En uygun saatler, öğleden sonraki saat dilimleridir. Bu saatlerde egzersizle artmış vücut ısısında bir düşüş meydana gelir ve uykuya dalış kolaylaşır.

Her saat doğru saat midir?
Eğer düzenli olarak o saate yaşantınızda sadık kalıyorsanız, sağlık açısından da herhangi bir sorununuz yok ise sabah 06.00'da egzersiz yapabilirsiniz. Ama öncesinde 5-10 dakika germe çalışmaları yaparak kaslarımızı hazırlamak şartıyla...