GeriModa Trendleri Etcetura: "Bizim için en önemli yıldızlar, sokakta dolaşan kadınlar"
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Etcetura: "Bizim için en önemli yıldızlar, sokakta dolaşan kadınlar"

"Etcetura markasının başarılı tasarımcıları mahmure.com'un sorularını yanıtladı..."

Paris ve Milano gibi şehirlerde defileler düzenleyen ve isimlerini tüm dünyaya tanıtan Ezra ve Tuba Çetin kardeşler, sorularımızı içtenlikle yanıtladılar. Biz de tabii birkaç moda önerisi almaktan geri kalmadık...

Moda haftalarında dünyaca ünlü modacıların yanında gururla takip ettiğimiz ve hepimizi heyecanlandıran bir marka var; Etcetura... Markanın tasarımcısı olan iki kardeş sadece isimlerini duyurmakla kalmadılar, aynı zamanda dünyaca ünlü starları da giydirdiler... Tabii ki onlar için en önemlisi, hayatın asıl yıldızları olan sokaktaki kadınları giydirmek...

İstanbul Fashion Week'de siz de tasarımlarınızla yer aldınız. Nasıl bir deneyimdi? Sizce daha çok bilinmenizi sağladı mı?
İstanbul Fashion Week bizim Paris sonrasında yaşadığımız bir deneyimdi. Doğduğumuz ve ilham aldığımız bu şehirde böylesine büyük ve ileriye dönük bir organizasyonun yapılması oldukça gurur verici. Bu organizasyonun bir parçası olmaksa bizim için çok önemliydi.

Bildiğiniz gibi ilk moda tasarımcıları derneği "İstanbul Fashion Lab." İle ilk adımı attı ve İstanbul'un da moda dünyasında söz hakkı olduğunu tüm dünyaya duyurduk. Biz burada kendi açımızdan, ülkemizi ve şehrimizi tanıtımının önemli olduğunu ve bu şehri temsil eden tasarımcılar olmaktan büyük bir gurur duyuyoruz.

Sizin tasarımlarınızı tercih eden ünlüler kimler? Keşke biz giydirseydik dediğiniz isimler var mı?
Keşke bizde giydirseydik dediğimiz bir kişi yok. Zaten yaptığınız iş iyi ise o ünlülerle çalışma şansı yakalıyorsunuz. Biz yurt dışında China Moses'ın solisti, Julie Depardue, Lady Gaga gibi isimleri giydirme şansı yakaladık. Türkiye'de Hande Yener, Sezen Aksu, Sertap Erener, Deniz Seki, Şebnem Bozoklu, gibi birçok ismi giydirdik ve hala giydiriyoruz.

Ama bizim için en önemli yıldızlar sokaklarda dolaşan kadınlar. Onları giydirmek oldukça önemli bizim için.

Moda sürekli yenilenen bir sektör olduğu için elbette ki tüm modacıları takip ediyorsunuzdur. Peki, kendinize yakın bulduğunuz ve ilham aldığınız modacılar var mı?
Thierry Mugler ilham verici bir tasarımcı bizim için. Ama bugün şu modacı bize ilham veriyor dememiz imkansız, sadece tarzını beğendiğimiz tasarımcılar var. Her zaman en önemlisi bir Türk olarak Hüseyin Çağlayan'ı beğeniyoruz.

Etcetura tasarımlarını görmek için aşağıdaki galerilere tıklayın!


Son zamanlarda vintage, retro, füturizm gibi bir çok akımla tanıştık. Siz koleksiyonlarınızda bu akımlardan etkileniyor musunuz? Yoksa kendinizi bunların dışında mı tutuyorsunuz?
Biz daha çok futuristic, heykelsi formları hayata geçirmeyi seviyoruz. Ama her koleksiyonumuzun bir kadın karakteri ve onun hayat hikayesi oluyor. Desenler ve kesimler onun hayatının akışına göre şekilleniyor.

Biz vintage parçalar toplamayı çok seviyoruz, Hatta özellikle Londra ve Paris'e vintage alışveriş yapmaya gittiğimizde olmuştur. Ama bu detayları hiçbir zaman koleksiyonumuza taşımadık. Bizim tarzımız yeni formlar arayışına çıkıp yeni maceralar keşfetmek. Yeniyi tüketiciye sunmak.

Artık erkekler için de tasarımlar yapıyorsunuz...
İstanbul Fashion Week'te ilk kez erkek koleksiyonumuzu çıkardık. O defile tamamen erkekler üzerineydi. Artık 2010 kışı ile birlikte yeni mağazamızda ve farklı butiklerde satışa çıkacak.

Bu bahar yine nude renklerden çiçeklere, bir çok trend gündemde. Sizin tasarımlarınızda yer verdiğiniz ve kadınlara önerdiğiniz trendler hangileri?
Bizim koleksiyonumuzda pastel renklerin yanında oranjlar ve fuşyalar oldukça göz alıcı. Kendi tablolarımızdan aktardığımız resimlerle hazırladığımız baskılar ile koleksiyona renk katıyoruz.

Çiçekler bu yaz sezonunda oldukça yoğun, ama gelecek yaz aynı trendi daha az göreceğiz. Bizce daha çok pastel düz renklerle daha küçük parçalarda çiçekleri tercih etmelerini öneririz.Tutkunu olduğunuz, her sezon mutlaka kullandığınız renkler var mı?
Siyah bir başyapıt bizim için. Yaz kış asla vazgeçmeden kullanırız. Rengarenk bir koleksiyonda küçük bir leke dahi olsa siyahı mutlaka kullanırız.

Okuyucularımıza bahar modasını en kolay şekilde uygulayabilmeleri için verebileceğiniz birkaç küçük tavsiye var mı?
Pudra rengi ipek bol gömlekler veya bol renkli tişörtler, asker pantolonları ve şortları. Altına botlarla bu yaz çok tercih edilecek. Ya da tam tersi ten rengi ile daha fosforlu renkleri karıştırmayı tercih edebilirler.

Türk kadınlarının en büyük sorunlarından biri de bölgesel kilolar. Basit bir iki hileyle bu kiloları nasıl saklayacaklarından bahsedebilir misiniz?
Biz koleksiyonlarımızda farklı bölgesel sorunları kamufle edebilecek formlar yaratıyoruz. Bizim avantajımız iki farklı kadın ve vücut yapısına sahibiz. Bu nedenle farklı sorunlar yaşıyoruz.

Eğer kalçalarınız genişse yüksek bel pantolonlar giymemelisiniz. Beliniz kalınsa vatkalı elbiseler omuzlarınız genişletecek ve daha güzel gösterecektir ya da kısa Chanel tarzı ceketler iyi bir kapatıcı olacaktır.

Bu yaz asker modası oldukça kamufle edici formlara sahip. Fakat çiçekli mini etekler ve elbiseler oldukça riskli olabilir kilolu bir kadın için. Bu tarz desenler daha da kilolu gösterecektir.

Sizce kadınlar modayı körü körüne takip etmeli mi? Yoksa yer kadın kendi modasını mı yaratmalı?
Her kadın öncelikle kendine yakışanı keşfetmeli. Moda zaten çok hızla değişen bir olgu. Moda diye düşünüp hiç yakışmayacak bir eteği giymemeli. Kendi bedenini keşfettikten sonra oldukça rahat alışveriş yapabilirsiniz. Bizim yeni açılan Nişantaşı mağazamızda bu konuda danışmanlık verecek olan arkadaşlarımız olacak.

Size göre en büyük moda günahı nedir? Okuyucularımıza asla yapmamalarını söylemek istediğiniz şeyler var mı?
Ünlü markaların reklamlarında ki gibi birebir giyinmek kendinden hiçbir yaratıcılık katmamak oldukça moda adına işlenen bir günah. Balenciaga'dan alınan bir eteğin üzerine yine reklam kampanyasındaki ceketi değil de başka bir markaya yada tasarımcıya ait bir gömleği, tişörtü tercih etmek daha hoş olacaktır.

Şık bir kadının gardırobunun vazgeçilmezleri ne olmalıdır? Sizin vazgeçemediğiniz altın parçalar var mı?
Beyaz gömlek, farklı formlarda bizim vazgeçemediğimiz en önemli parçasıdır gardırobumuzun ve en büyük kurtarıcımız. Birde Siyah ve beyaz tişört vazgeçilmezlerimiz arasında.


Mahmure Editörü Dilayda Pala