GeriModa Trendleri Eski giysiler bu kış çok değerlenecek
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Eski giysiler bu kış çok değerlenecek

"Bu sezon, 40'lar, 50'ler, 60'lar hatta 19'uncu yüzyıl sonu kostüm detaylarından bile etkilenilmiş koleksiyonlar göze çarpıyor."

Yani bu sezon; annelerimizden, anneannelerimizden kalan birçok ceketi, diz üstü mantoyu, dantel yakalı gömlekleri, dirseklere kadar uzun eldivenleri, kısacası birçok parçayı değerlendirebilirsiniz.

Eylül ayına girdik bile... Sonbaharı yavaş yavaş hissettiğimiz; ılık, keyifli son yaz akşamlarını yaşadığımız, yılın belki de en sevdiğim ayı... Mağazalara, moda dergilerine baktığımızda önümüzdeki sonbaharkış sayfalarını, ürünlerini, renklerini görmeye başladık bile. Ben de eylül ayının, sonbaharın ilk yazısında, (hatta ben bu yazıyı yazarken inanılmaz yağmur yağıyor) sizler için araştırıp 2006 Sonbahar-Kış sezon koleksiyonlarından kendimce seçtiklerimi sizlerle paylaşmak istedim. İlk söylemek istediğim; bu sezonun kesinlikle benim genel stil ve tarzını çok beğendiğim bir sezon olacağı. İnternet sayfalarını geziyorum, defile görsellerine bakıyorum ve genel olarak koleksiyonların tamamında kadınsılığın abartıdan, sıradan provokasyondan, klişe görüntülerden uzak; son dönemlerin en güzel yorumlarını görüyorum diyebilirim.

Siyah bu kış önemli

Siyahın sezonun en önemli rengi olduğunu söyleyerek başlayabilirim... Siyah rengin bir kadının görüntüsüne eklediği zarafeti, anlamı sanırım başka hiçbir renk yapamıyor. Modada 'siyah' sadece bir renk olarak algılanmanın ötesine gitmiş, üzerine çok şey söylenmiş bir 'tarz'dır. Ama benim ilk aklıma gelen Yves Saint Laurent'e "Güzel kadın sizce kimdir?" diye sorulduğunda, "Siyah dik yakalı bir kazak giymiş ve sevdiği adamın yanında oturan kadındır" demesidir. Siyah, bu sezon paltolar, mantolar ve abiyeden günlük elbiselere kadar kullanılmış.

Gardıropları tarayın!

Bu sezon annemizden hatta anneannelerimizden kalmış olan birçok ceketi, diz üstü mantoları, dantel yakalı gömlekleri, dirseklere kadar uzun eldivenleri kısacası birçok parçayı değerlendirebilirsiniz. Bu sezon özellikle çok güzel kesimli, vücuda oturan farklı tarzlarda diz üstü mantolar, ceketler ve paltolar var. Ceketelbise, diz üstü, evaze etekli mantolar ile içine giyilmiş kabarık etek konbinleri de revaçta... Genelde koyu renklerde sezonun belki de tek ve en renkli akımı 60'lar... Diz üstü elbiseler uzun çizmelerle; dökümlü kazaklar ve hacimli ceketler joker taytları ile giyilmiş. Hafif pırıltılı kumaşlar, biraz abartılı makyajlar ve aksesuvarlar ve tabii ki 60'ların rengi yeşil... Bu sezonun en belirgin parçalarından biri olan truvakar kollu ceketler ve kolsuz kürk veya süet yelekler ise uzun kollu likra bluzler ve dar dik yakalı kazaklarla giyilebilir.

Aristokrasinin rengi beyaz

Aristokrasi ise sezonun bir başka akımı... Mesafeli, donuk, elegan kadınsılık var. Genelde füme, siyah, kahve, gri, beyaz gibi renklerin ağırlıklı olduğu; sezonun en çok kullanılan kumaşı kadifenin mor, elektrik mavisi ve bordo ile konbinleri çok zarif. Genellikle ilkbahar ve yaz aylarında giymeye alışkın olduğumuz aristokrasinin rengi beyaz, bu kış ağırlığını hissettirecek. Kış ayları boyunca tepeden tırnağa bembeyaz giyinmiş kadınlar göreceğiz... Genelde kadınların çok tercih etmediği yüksek belli, bol pantolonlar, belki kullanımı daha rahat ve yaygın olan düşük belli bol pantolonlar, Rus askeri paltolarını andıran kesimlerde ceketler ve paltolar, uzun eldivenler de göze çarpacak. Ve bütün bunların yanında aksesuvarlar, detaylar var... Hepsini bir yazıda toplamak emin olun imkansız. Her şeyden önce söylemek istediğim; sezon alışverişine çıkmadan önce gardırobunuzu elden geçirmeniz. İçinden ufak değişikliklerle, bambaşka bir elbise, etek, pantolon yapabileceğiniz parçalar çıkacaktır...