GeriKadın Sağlığı Ertelememeniz gereken sağlık önerileri
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ertelememeniz gereken sağlık önerileri

Ertelememeniz gereken sağlık önerileri

"Sağlıklı bir vücuda sahip olmak hepimizin hayali tabi ama oturduğumuz yerden bu hayalimizin gerçekleşmesi biraz zor. O halde biraz özen ve biraz dikkat."

Sağlıklı bir hayatı benimsemenin zor ve sıkıcı olduğunu düşünüyorsanız çok yanılıyorsunuz. Önerilerimizi dikkate alarak sağlığınızı ve formunuzu sandığınızda daha kolay bir şekilde koruyabilirsiniz.

İşte size günlük yaşantınıza kolayca adapte edebileceğiniz 8 basit öneri.

1- Mesai saatleriniz dışında çalışmamaya özen gösterin. Yapılan bir araştırmaya göre, işyerinde günde 11 saatten daha fazla kalmak kalp hastalıkları riskini % 67 oranında arttırıyormuş.

2- Biraz terlemenizde fayda var. Çünkü günlük yaşantınızda yaptığınız düzenli egzersizler hayata daha pozitif bakmanızı sağlıyor.

3- Göz sağlığınız için biraz mola verin. Tüm gün bilgisayar başında çalışıyor olmanız gözleriniz için ciddi problemlere neden oluyor. Bunlardan en sık rastlananı ise göz kuruluğu. O nedenle çalışırken sık sık ara vermenizde ve gözlerinizi dinlendirmenizde fayda var.

4- Düzenli meme kontrolü yaptırın. Meme kanserinin biz kadınlar arasındaki yaygınlığı bilinen bir gerçek. O nedenle olası bir erken teşhis için kontrollerinizi düzenli yaptırmaya özen gösterin.

5- Vücudunuz güneşe doysun. Kemik erimesini engellemenin en etkili yollarından biri vücudunuzu günde ortalama 15 dakika güneşlendirmeniz olacaktır. Dikkat etmeniz gereken ise gerekli önlemleri alarak, güneş ışınlarının en zararsız olduğu saatleri tercih etmeniz.

6- Alkol tüketiminizi gözlemleyin. Kadın vücudu erkeklere göre alkole karşı daha hassas. O nedenle karaciğerinizi ve cildinizi önemsiyorsanız alkole tüketiminize bir sınırlandırma getirmenizde fayda var.

7- Cinsel sağlığınızı önemseyin. Partneriniz ve kendiniz için cinsel sağlığınıza gereken önemi verin ve doktor kontrollerinizi sakın ihmal etmeyin. Aksi halde olacakları mutlaka biliyorsunuzdur.

8- Kahvaltınızı mutlaka yapın. Kahvaltı öğününün ne kadar önemli olduğu konusunda onca yazı okumanıza rağmen hala evden sabahları hiçbir şey yemeden mi çıkıyorsunuz? O halde bilginiz olsun sabahları kahvaltı yapmamak, diğer olumsuz etkilerinin yanı sıra kalp hastalıklarına yakalanma riskini de arttırıyor.