GeriKişisel Bakım Duş Alırken Yapmanız Gereken 4 Önemli Şey
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Duş Alırken Yapmanız Gereken 4 Önemli Şey

Duş Alırken Yapmanız Gereken 4 Önemli Şey

"Duş almak, vücudu ve zihni rahatlatan muhteşem bir eylemdir. Duş alırken hijyen ihtiyacımızı karşılarken, aynı zamanda da huzur buluruz, rahatlarız. Ancak duş alırken yaptığımız bazı şeylerle, farkında olmadan cildimize zarar veriyor olabiliriz. İşte duş alırken dikkat etmeniz gereken noktalar..."

Araştırmalar, kadınların büyük kısmının duş alırken cildine zarar verdiğini söylüyor. Peki nedir bu hatalar? Duş alırken nelere dikkat edilmeli? İşte cevaplar...

Ilık su ile duş alın

Sıcak bir duş, günün tüm yorgunluğunu silip atmak için birebir ama cildiniz için oldukça zararlı. Duş alırken sıcak su tercih ediyorsanız, ısıyı biraz düşürmenin zamanı geldi. Eğer duş aldıktan sonra cildiniz kızarıyorsa, kılcal damarlarınız genişliyor olabilir. Bu sebeple ılık su ile duş almayı deneyin. Sizi en az sıcak su kadar rahatlattığını, cildinize de iyi geldiğini göreceksiniz. 

Vücudunuza nazik davranın

Her duşta cildinizi keselemeyin. Haftada bir kez keselenmek, cildinize gereken hijyeni verecek, kan dolaşımını hızlandıracak ve selülit oluşumu da dahil pek çok cilt sorununa engel olacaktır. Ancak her duş aldığınızda keselenmek cildinizi kurutacak ve tahriş edecektir. 

Öte yandan vücudunuzu liflerken de nazik olun, cildinize masaj yapar gibi hareket edin. 

Duş Alırken Yapmanız Gereken 4 Önemli Şey

SAÇ KURUTURKEN YAPILAN 5 HATA

Doğal ürünler tercih edin

Yüz bakımında en doğal ve güzel ürünleri tercih etmeye özen gösteririz. Peki ya vücudumuz? Ona da en az yüzünüz kadar iyi davranmalısınız. Şampuanınızdan duş jelinize kadar her şeyi doğal içerikli tercih etmeye çalışın. 

Akşam saatleri daha iyi

Uzmanlar, duşun akşamları alınmasının daha iyi olduğunu söylüyor. Cildin geceleri kendini yeniliyor. Bu sebeple akşam duş almak vücut için daha sağlıklı olacaktır.

MAHMURE ÖZEL