Geriİyi Yaşam Dünyanın En Cesur Kadınları
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dünyanın En Cesur Kadınları

Dünyanın En Cesur Kadınları

"Tüm dünyada birçok tanınmış kadın insan hakları için mücadele ediyor. Kimi mülteciler için, kimi eğitim için... İşte dünyanın en cesur kadınları!"

Nobel Barış Ödülü'ne layık görülen Pakistan öğrencisi Malala Yousafzai(17) gibi...

1. MALALA YOUSAFZAİ (17)

Nerden tanınıyor:

Eğitim için mücadele eden Malala, bu senenin Nobel Barış Ödülü'ne layık görüldü. BBC için Blog yazan Malala, özellikle İslam terör rejimin hakkında yazar. Eleştirel yazıları, Malala’nın Taliba’nın hedefinde olmasına sebep oldu. 2012 senesinde Taliban tarafından düzenlenen silahlı saldırıdan kurtulan Malala, tüm Dünya’da tanınmasına sebep oldu.

Ne için mücadele veriyor:

Malala toplumun en güçsüz kısmı için mücadele eden biri: Çocuklar için. Ayrıca İslam Devletleri’nde yaşayan kadınların haklarını savunmaktadır. 12 Temmuz 2013’de Birleşmiş Milletler'in toplantısında konuşma yapıp herkesi etkileyen Malala, eğitim için imza toplayarak tam 3,5 milyon kişinin imzasına ulaştı. Malala konuşmasında eğitimi konu alarak ‘Binlerce insan, teröristlerden öldürüldü, milyonlarca insan yaralandı. Teröristler kitap ve kalemden korkar. Bir çocuk, bir öğretmen, bir kalem ve bir kitap Dünya’yı değiştirir.’ diye konuştu.

Dünyanın En Cesur Kadınları

2. ANGELİNA JOLİE (39)

Nerden tanınıyor:

Oyuncu, Brad-Pitt’in eşi ve 6 çocuk annesi

Ne için mücadele veriyor:

Angelina Jolie, 2001 senesinde Kamboçya’da çekilen “Lara Croft: Tomb Raider” adlı film esnasında insanların hangi şartlar atlında yaşadıklarına tanık olmuş ve etkilenmiş. Angelina şimdi insani yardım için BM Mülteciler Yüksek Komiserliği’nde görev almakta. Kendisi hayatını tehlikeye atarak Dünya’nn kriz bölgelerini ziyaret eder. Angelina, 2011 senesinde çekilen ‘In the Land of Blood and Honey’ filminde Boşnak Savaşı'nı konu aldı. Mücadele sonucu 2013 senesinde Jean Hersholt Huminatirian Award ve film dünyasının Onur-Oscar ödülüne layık görüldü.

Dünyanın En Cesur Kadınları

3. AMAL ALAMUDDİN (36)

Nerden tanınıyor:

Eylül 2014’de tüm medya Lübnan asıllı Amal Alamuddin ve George Clooney’in (53) Venedik’teki nikâhını konu aldı.

Ne için mücadele veriyor:

Alamuddin hem güzel hem de akıllı! Oxford’da Hukuk bölümünü bitirip New York’un NYU School of Law’da yüksek lisansını yaptı. Sonrada Den Haag’da Uluslararası Adalet Divanı’nda görev aldı. Ayrıca eski BM genel sekreter Kofi Annan’ın danışmanıydı. Amal’ın uzmanlık alanı: İnsan hakları. 2010 senesinden itibari London hükümet dairesinde avukat olarak görevli. Kendisi WikiLeaks kurucusu Julian Assange (43) ve Ukrayna’nın Başbakanı Julija Tymoschenko gibi siyasi tanınmış kişilere avukatlık yapmış biri. Assange, Alamuddin hakkında ‘Korkusuzca siyasi yolsuzlukları çözmeye uğraşan cesur bir arkadaş ve avukat’ dedi.

Dünyanın En Cesur Kadınları

4. SAMAR BADAWİ

Nerden tanınıyor:

Suudi Arabistan kökenli Samar Badawi, 2012 senesinde babasını tecavüz ve hırsızlık suçundan yargıladı. Başarılı olmasının ardından Badawi’ye bu konu ile ilişkin ikinci bir davada ‘itaatsiz davranışı’ yüzünden yedi aylığına hapis cezası verildi. Uluslararası bir kampanya, Badawi’nin serbest bırakılmasına sebep oldu.

Ne için mücadele veriyor:

Suudi Arabistan’ın yasasına göre, her kadının bir erkek vekili olması lazım, bu babası, eşi, amcası ve hatta oğlu da olabilir. Kadınlar, karşı cinsten izin almadan ülkelerinde ne tek başına gezebilir, ne banka hesabı açabilir, ne evlenebilir nede araba sürebilir. Badawi için bu inanılmaz bir durum. Cesur bir kişiliğe sahip olan Badawi, kadınlara yapılan haksızlıklara fazla dayanamayıp, hükümeti yargılar. Neuen Zürcher Zeitung’a röportaj veren Badawi şu sözleri dile getirdi: “Ben bu yolu seçtim ve yaptıklarımın neticesinin bilincindeyim.”

Dünyanın En Cesur Kadınları

5. EMMA WATSON (24)

Nerden tanınıyor:

Watson, Harry Potter filmindeki Hermine Granger rolünden tanınır. Kendisi bu rolü ile ismini Dünya’ya duyurmuş oldu. Şimdi ise Watson bir moda simgesidir.

Ne için mücadele veriyor:

Haziran 2014’den itibari Birleşmiş Milletler ’de elçi olarak görevli. Eylül ayında BM’nin önünde kadın ve erkek eşitliği hakkında konuşma yapıp, herkesi etkiledi. Kamuoyunda tanınmış bir kişi olarak, cinsiyet ayrımı ile ilgili yapmış olduğu mücadele son derece cesur bir adım. İmajını zedelemeye çalışan hakerler Watson’ı çıplak resimlerini yayınlamakla tehdit etti.

Dünyanın En Cesur Kadınları

6. NADESCHDA TOLOKONNİKOWA (24)

Nerden tanınıyor:

Putin’e karşı protesto için 2012 senesinde Pussy-Riot adlı rock müzik grubu ile Moskova’nın Katedralinde dua esnasında sahne aldı. Nadischda, sıra dışı eylemlerinden dolayı Rusya’nın direniş simgesi haline geldi. Katedral’deki eylemlerinden dolayı, Nadaschda ve başka bir grup üyesi iki yıl hapisse çarptırıldı.

Ne için mücadele veriyor:

2008 senesinde Nadaschda daha 18 yaşında ve hamileyken başka eylemciler ile birlikte grup ilişkisine girip Putin’i protesto etti. Hükümet’te gizli tutulan dosyalar ortaya çıkana kadar, Nadaschda sıra dışı eylemleri ile Rusya’nın sistemini provoke etmeyi hedefliyor. Nadischda bir röportajda esnasında ‘Bizim için gerçekler, özgürlükten çok daha önemlidir.’ dedi.

Dünyanın En Cesur Kadınları