GeriKişisel Bakım Dudaklarınıza bakım yapın
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dudaklarınıza bakım yapın

Dudaklarınıza bakım yapın

"Dolgun ve güzel görünümlü dudaklara sahip olmak için birkaç öneri."

Yüzümüzde en çok dikkat çeken ayrıntıdır dudaklarımız. Güzelliğimizi pekiştirmek, çekiciliğimizi ön plana çıkarmak için dudaklarımıza özen göstermemiz şart. Hangi şekil ve kalınlıkta olursa olsun her dudak doğru bakım yapıldığı takdirde, daha dolgun bir görünüme kavuşabilir. Dudak bakımının önemi ve bilmeniz gereken diğer şeyler için yazımızı okumadan geçmeyin.

Mevsimsel değişimler, kullandığınız makyaj yöntemleri ve sigara gibi alışkanlıkların dudaklar üzerindeki etkisi yadsınamaz. Özellikle soğuk havların sebep olduğu, kuru ve çatlak görünümlü dudaklara sahip olmak hiçbirimizin isteyeceği bir durum değil. Yanlış ruj seçimleri de dudaklara büyük ölçüde zarar veriyor ve dudakların doğal rengini kaybetmesine neden oluyor. Birçok zararı bulunan sigara ise dudaklarınızın şeklini bozuyor.

Tüm cildimizin olduğu gibi dudakların da nemlendirilmeye ihtiyacı vardır. Bunun için koruma amaçlı ya da çatlakları gidermek için kakao yağını tercih edebilirsiniz.

Eğer dudağınızda sık sık uçuk çıkıyorsa, bilinen diş macunu uygulaması veya bir miktar tuz sürmek de fayda sağlayabilir.

Özellikle kış aylarında seçeceğiniz rujların nemlendirici bir yapıya sahip olmasına özen gösterin. Kurutucu bir yapıya sahip olan pudralı rujları ise tercih etmemeye çalışın.

Son olarak dudaklarınız için evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz bir öneri. Bir yumurta sarısı ve az miktarda yulafla yapacağınız macun kıvamındaki karışımı dudak ve çevresine sürün. En fazla on dakika kadar bekledikten sonra iyice yıkayın. Düzenli olarak yaptığınız bu uygulama ile dudaklarınız daha pürüzsüz ve yumuşak bir yapıya sahip olacak.