GeriKişisel Bakım Dudaklarınız kurumasın!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dudaklarınız kurumasın!

"Küresel ısınmaya karşı herkes kendince önlem almaya çalışıyor. Peki bu tehlikeli gelişimin bedeniniz üzerindeki etkilerini hiç düşündünüz mü?Örneğin, dış katmanı çok ince olan ve güneşin zararlı ışınlarından korunması büyük önem taşıyan dudaklarınız için neler yapmanız gerektiğini biliyor musunuz?"

Günümüzde "küresel ısınmaya" karşı 7'den 70'e herkes tedbir almaya başladı. Televizyonlar, uzaktan kumandadan değil de düğmesinden kapatılıyor. Evde ya da işte kullanmadığımız ışıkları söndürmeye başladık. Kettle'da kullanacağımız kadar su ısıtıyoruz; hepsi fazla enerji harcamamak adına... Tabii bunların hiçbiri "durdurmak" adına değil, "yavaşlatmak" adına dikkat ettiklerimiz. Peki, hiç bu değişimin cildimiz üzerindeki "olumsuz" etkisini düşündünüz mü? Özellikle dış katmanı çok ince olan ve güneşin zararlı etkilerine karşı yeterli koruması olmayan dudakların?

Güneşin zararları ve dudaklar

Aslında, dudaklarda güneşin zararlı etkilerine karşı cildi koruyan doğal bir pigment olan melanin neredeyse hiç yoktur. Dudak derisinin bu özelliklerinden dolayı, nem dudak yüzeyinden hızla buharlaşır ve böylece dudaklar kolayca kurur. Bu sebeple, dudaklar bronzlaşmaz; yanar. Dudakların yüzümüzde yer alması ve açıkta bırakılması sebebiyle; güneş hasarlarına karşı da daha açık.

Güneşin en kötü etkisi: Kanser

Güneşin dudakları yakması, uzun süreli bir hasara sebep olabilir. Örneğin, dudaklara şekil ve dayanıklılık veren, kırışıklıkların oluşumunu engelleyen bir protein olan kollajen değişebilir. Koruma sürülmeden güneş ışığı altına maruz kalan dudaklarda, kollajen değişerek dudakların kırışmasına ve dudak çevresinde ince çizgilerin oluşmasına neden olur. Güneşin zararlı etkilerinin fiziksel olarak görülmemesi demek hasar olmadığı anlamına gelmez. Bu arada unutmayın ki, dudakları yalamak; tükürük bir mercek görevi gördüğü ve güneş ışınlarını çektiği için faydalı olmak yerine zararlıdır.
Kırışıklık ve erken yaşlanma, güneşin oluşturduğu tek hasar değil. Her yıl cilt kanseri nedeniyle 600 bin yeni dosya açılıyor. Bu yeni dosyaların yüzde 90'ı güneşin zararlı ışınlarına maruz kalmayla oluşuyor. Genç dudaklar (çocukların ve gençlerin) daha kolay hasar görüyor. Çalışmalar, yaşamın ilk 18 yılında UV ışınlarına fazla maruz kalmanın, yetişkinlikte cilt kanseri oluşmasına yol açtığını ortaya koyuyor.

Güneşe çıkmadan 1,5 saat önce koruyucunuzu sürün

Çoğu dermatolog, güneş koruma faktörü içeren dudak bakım ürünleri kullanılmasını öneriyor. Güneşe çıkmadan bir buçuk saat önce bu dudak bakım ürünlerini uygulamak ve güneş altındayken sıkça yinelemek çok önemli.

SPF derecesi, güneş altında kalındığında, normalde yanma süresinin uzunluğu ile güneş koruyucu sürüldüğünde yanma süresinin uzunluğunun karşılaştırılması ile belirleniyor. SPF 15, UVB ışınlarına karşı dudakları 15 kat daha fazla koruyor. Havuz ya da deniz kenarındaysanız, kullandığınız güneş koruyucusunun suda 80 dakikadan daha uzun süre çıkmayacak, suya dayanıklı bir ürün olmasına özen gösterin.