GeriKişisel Bakım Dövmelerinizden Tamamen Kurtulmak Mümkün!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dövmelerinizden Tamamen Kurtulmak Mümkün!

Dövmelerinizden Tamamen Kurtulmak Mümkün!

"Moda için ya da sevdiğimizin adını taşımak için dövme yaptırıyoruz. Ama bir anda karar verilip hemen yaptırılan bu dövmeler daha sonra canımızı sıkabiliyor..."

Lazerle Dövme Nasıl Silinir?

Lazer ışını ciltte hücre içine çökmüş durumda olan dövme pigmentini hedefleyerek parçalar ve hücrelerarası boşluğa dağılır. Bu parçalanan pigmentler vücuttaki makrofajlar tarafından temizlenerek vücuttan atılır.Dövmelerinizden Tamamen Kurtulmak Mümkün
Lazerle Her Dövme Silinebilir mi?

Lazerle dövme başarısını etkileyen birkaç faktör vardır;
Lazerle kalıcı dövme sildirme işleminin başarısı;
- Dövmenin rengine,
- Kullanılan boyanın lazer ışına duyarlılığına,
- Dövmenin uygulama derinliğine, yoğunluğuna ve uygulanma şekline,
- Dövmenin yaşına,
- Kullanılan lazer sistemine bağlı olarak çok fazla değişiklik göstermektedir.

Dövme Renginin Lazerle Silme İşlemine Etkisi


Siyah ve kırmızı renkler tamamen çıkarken, renkli dövmeler silinebilir, rengi açılabilir ama tamamen çıkmayabilir. En iyi sonuç açık tene sahip, siyah renkte dövmelerde elde edilir.
Dövmelerinizden Tamamen Kurtulmak Mümkün
Dövme Uygulamasının Lazerle Silme İşlemine Etkisi

Dövme ne kadar profesyonel ellerde yapılmışsa ve ne kadar yoğun konsantrasyon da ise o kadar zor, ne kadar amatör yapılmış ve ne kadar silik boya kullanılmışsa o kadar kolay çıkar.

Dövme Yaşının Lazerle Dövme Silme İşlemine Etkisi

Dövme ne kadar eskiyse lazer tedavisine daha çabuk cevap verir, dövme ne kadar yeni yapılmışsa seans sayısı eski dövmeye göre daha fazla olabilir.

Lazer Sisteminin Dövme Silme İşlemine Etkisi

Tedavide kullanılan lazer sistemi dövme sildirme işleminin başarısına direkt etkisi bulunmaktadır. Tek uygun lazer sistemi Q switch lazerdir. Siyah renk dövme silme işleminde 1064 nm Nd:Yag Q-Switch Laser kullanılır. Kırmızı renk içinse 532 nm KTP Q-Switch Laser sistemi başarılı olmaktadır. Sarı-mavi 585 nm ve yeşil ise 650 nm dalga boyu içeren lazer başlığı kullanılması ile iyi bir sonuç alınabilir.

Dövmeler Tamamen Silinir mi?


Siyah ve kırmızı dövmeler hemen hemen tamamen çıkabilmektedir. Renkli dövmeler ise ton açılabilir, silikleşebilir ya da dövme boyutu küçülebilir, tamamen çıkabilir ya da gölge şeklinde kalabilir. Renkli dövmelerde çıkma garantisi olmaz.
Dövmelerinizden Tamamen Kurtulmak Mümkün
Lazer Uygulaması

Lazer uygulaması sırasında dövme cilt rengine döner ve kısa bir süre sonra hafif pembe kırmızı renge döner. Daha sonra o bölge kabuklanır ve 3-5 gün içinde dökülür. Dövmenin bazı bölgelerde renginin açıldığı ve bazı bölgelerinde hafif pembeleştiği görülür.

Seans Sayısı

Seans sayısı kişiden kişiye, dövmenin yapısına, rengine göre değişmektedir. 1 seans sonunda tatmin olan hastalar olmakla birlikte 10 seans sonunda sonuçtan memnun olmayan hastalarda bulunmaktadır. Genel olarak siyah renkte bir dövme 6 veya 7 seans sonunda tamamen çıkar.

Seans Süresi ve Seans Aralıkları

Seans süresi tamamen dövmenin büyüklüğüne bağlıdır. Genel olarak 5-20 dakika arasında seans tamamlanır. Seans aralıkları ortalama 4-12 haftadır.

Lazerle Dövme Silme İşlemi Ağrılı Bir Tedavi midir?


İşlem sırasında duyulan ağrı kişiye göre değişmektedir. Dövmenin boyutu ve yoğunluğuna göre ağrı hissi değişebilir. Bu yüzden lokal anestezi uygulaması kişiye yeterli bir konfor sağlar.
Dövmelerinizden Tamamen Kurtulmak Mümkün
Lazerle dövme silme ağrılı / acılı bir tedavi midir?

İşlem sırasında duyulan acı / ağrı hastanın kabullenebildiği hafifliktedir. Özellikle dövmenin yapılışı esnasında hissedilen acıyla karşılaştırıldığında yok denecek kadar azdır.

Lazerle dövme silmenin her hangi bir yan etkisi var mı?

Dövme silme işlemi uygulanan bölgede genelde herhangi bir yan etki görülmez. Ama nadiren cilt renginde koyulaşma ya da açılma ve kötü yara iyileşmesine meyilli hastalarda skar oluşabilir.

Lazer Uygulaması Sonrası Öneriler

- Lazer uygulaması yapılan bölge antibiyotikli krem sürülerek 24 saat süreyle pansuman yapılarak kapatılmaktadır. İlk gün su ile temas ettirilmemelidir.
- Uygulama alanı günlük olarak nemlendirilmeli, kabuklar kopartılmamalıdır.
- Yara iyileşme sürecine girene kadar başka bir işlem yapılmamalıdır. (ağda, epilasyon, peeling vs.)


Estetik ve Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı
Op. Dr. Ferruh BİNGÜL
Dövmelerinizden Tamamen Kurtulmak Mümkün