GeriKişisel Bakım Dolgu burunlara rağbet çoğalıyor!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dolgu burunlara rağbet çoğalıyor!

"Estetik ameliyat olmadan, sadece dolgu materyalleri ile de hayallerinizdeki buruna kavuşabilirsiniz."

Zaman geçtikçe teknoloji de ilerliyor. Bundan yıllar önce yapılan estetiklerle bugün gerçekleşenler arasında fark uç noktada. Artık estetikli burunların bir daha bıçak altına alınmasına gerek yok çünkü dolgu materyalleri bu işe çözüm oluyor.


Burun, gerek temel fonksiyonumuz olan nefes almayı yerine getirdiği için, gerekse yüzün temel organlarından biri olmasından dolayı ayrı bir öneme sahip. Yüzümüzün ilk göze çarpan organlarından biri olduğu için de dış görüntümüzü ve imajımızı oluşturan en önemli yerlerdendir. Her bireyin burnu kendisine hastır; bu nedenle burun estetiğinin de kişiye özel olarak planlanması ve gerçekleştirilmesi gerekir.

Burun estetiği neden yapılır?

Burun estetiğinin burnun şekli, büyüklüğü ve genel görüntüsünde değişiklikler yaparak burnu yüz ile uyumlu bir hale getirmektir. Burun estetiği ile burun uzaltılabilir veya kısaltılabilir, küçültülebilir veya büyültülebilir, şekli değiştirilebilir. Hatta kontüründe değişiklikler yapılabilir, burun delikleri küçültülebilir, "kemer" olarak ifade ettiğimiz üst kısmındaki kemik yapısı küçültülüp daha oyuk bir görüntü kazandırılabilir, kalkıklığı artırılabilir, ucu sivriltilebilir veya yuvarlaklaştırılabilir. Burnun kemik veya kıkırdak yapısından birisi veya ikisi ile ilgili değişiklikler yapılabilir. Bütün bunların ne kadar ve ne şekilde gerçekleşeceği ancak burnun anatomik özelliklerinin ve burun derisinin doktor tarafından muayene edilmesinden sonra anlaşılabilir.

Dolgu materyalleri ile de burnunuza şekil veriliyor...

Burun ameliyatı geçirmek istemeyen bireylerde veya ameliyat sonrası görülebilecek ufak rötuş ihtiyaçları için, dolgu materyalleri kullanılarak, burun şeklinde ufak değişiklikler sağlanabilir. Dolgu materyallerinin kullanımı ile burun daha uzun, daha kalkık gösterilebilir, burun ucunda sivrileşme veya daha yuvarlak bir görüntü elde edilmesi belli sınırlar içerisinde gerçekleştirilebilir. Burun sırtındaki kimi düzensizliklerin kamufle edilmesi, burun sırtındaki kemer yapısının gizlenmesi ve burnun daha kalkık algılanmasi yine dolgu materyalleri ile sağlanabilir. Tüm bu uygulamalar için detaylı bir anatomi bilgisi gerekmektedir, bu nedenle bu işlemlerin bir plastik cerrah tarafından gerçekleştirilmesi uygun olacaktır. Unutulmamalıdır ki burun yapımız başlangıçta da mükemmel değildir. Bu işlemden sonra da burun bir miktar asimetrik kalmaya devam edecektir.

Estetik burun ameliyatları burnun gerek fonksiyonel, nefes alma, gerekse estetik, dış görünüş, ihtiyaçlarını karşılayan bir operasyondur. Bu operasyon hiçbir şekilde sadece dolgu uygulaması ile yer değiştiremez. Ancak dolgu uygulaması ile de kolay ve hızlı bir şekilde burunda ufak bir takım değişiklikler elde etmek mümkün olacaktır. Başvuracağınız plastik cerrah size konu ile ilgili daha detaylı bilgi verecek ve size özel planlamada nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda sizi aydınlatacak; burun dolgusu için uygun olup olmadığınızı size söyleyecektir.

Prof Dr. Reha Yavuzer
Vehbi Koç Vakfı Amerikan Hastanesi
Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Bölümü

Anestezi: Lokal anestezi veya anestezi uygulamadan
İşlem süresi: 2-5 dk
İşlem sonrası: Burun çevresi ve üzerinde şişme ve morluk görülebilir.
Dolgu materyalleri: Hyalüronik asit veya hidroksi apatit bazlı malzemeler
Süre: Kullanılan malzemeye göre 6 ay-3,4 yıl
Komplikasyonlar:Yetersiz dolgunluk, çabuk erime, allerjik reaksiyon, enfeksiyon


Mahmure.com Editörü
Begüm Korkmazel

Ameliyatsız burun estetiği

Genç kızların tercihi hokka burun, dolgun dudaklar