GeriModa Trendleri Dolabımıseviyorum kurucusu Melike Çarpatan'la çok özel röportaj!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dolabımıseviyorum kurucusu Melike Çarpatan'la çok özel röportaj!

Dolabımıseviyorum kurucusu Melike Çarpatan'la çok özel röportaj!

"Dolabımıseviyorum.com'un kurucusu Melike Çarpatan, hayatını ve başarı hikayesini Mahmure.com için anlattı..."

MELİKE ÇARPATAN’ın HİKAYESİ…

Renk renk elbiseler, cicili bicili, uçarı ruh hali yaratan şıkır şıkır giysiler, bazen de renklerin ve tarzın ağırlığı ile hayal dünyasına giren kıyafetler… Bana göre giysiler insanların ruh halini ve yasam sevincini yansıtır.

Üzerimizdeki kıyafetleri beğendiğimizde hayata, insanlara bakışımız, beğenmediğimiz zamanki ile aynı mıdır?

Bir kadın olarak yanıt veriyorum; Hayır tabiî ki. Şık olmak için zayıf olmak şart mı? Ya da büyük beden olup havalı olabilir miyiz? Tabiî ki evet olabiliriz. Ben de orta beden uzeri bir kadın olarak, bu konulara çok kafa yordum ve bu sorulardan yola çıkarak moda ile ilgili hikayemi sizinle paylaşmak istiyorum.

Dolabımıseviyorum kurucusu Melike Çarpatanla çok özel röportaj

Küçüklüğümden beri, bedenleri 46-48 olan annem ve teyzemin sevinç ve hevesle alışveriş yapmak için girdikler bir mağazadan kendilerine uygun bir kıyafet bulamayınca, satın alamadıklarında, hevesi kırılmış, küskün, mutsuz bir şekilde mağazadan ayrıldıklarına tanık olurdum. Hemen hemen her mağazaya girer çıkar yorulurlar ancak hüsranla eve dönüşleri benim küçük yüreğimde yer etmiş ve seneler geçmesine rağmen unutamadığım hüzünlü anlar olarak kalmıştır. Sonra gelsin kumaşlar, terziler bir koşuşturmadır giderdi...

Moda Kanalları Editörü: Duygu ÇELİKKOL

Daha fazla maliyet, daha fazla çaba, daha fazla zaman… Sonuçta pek de mutlu göründüklerini hatırlamıyorum.

İşte o zamanlardan mesleğim belli olmuştu aslında. Abartmıyorum daha ilkokula gidiyordum, bana ileride ne olmak istiyorsun dediklerinde fashion designer yanıtını veriyordum. (gerçekten ilk öğrendiğim İngilizce kelimedir). Tabi bu cevap ailede alaycı gülümsemelere yol açarken biraz da kendimden emin cevabım onları gururlandırıyordu. Ama aslında, onların daha fazla mutlu olması için böyle bir karar verdiğimi kimse bilmiyordu.

Dolabımıseviyorum kurucusu Melike Çarpatanla çok özel röportaj

Büyüdükçe, insanların kendine yakışanı bulup giydiklerinde yaşamdan ayrı bir zevk aldıklarını, daha huzurlu olduklarının ve kendilerini çok daha sevdiklerinin farkına vardım. Daha mutlu, daha dingin kendine güvenli hale geliyorlardı. Ben de insanları mutlu kılabilmenin bir yolu olarak, her insana özgü çizgilerle onları baştan yaratmayı hedefledim. Çünkü ben de bundan mutluluk duyduğumun farkına vardım. Bu amaçla üniversitenin tekstil tasarımı bölümünden yüksek onur öğrencisi olarak mezun oldum.

Ee bir kere bu amaca baş koydum. Herşeyi öğrenmem gerekiyordu. Tüm arkadaşlarım üniversite hayatının keyfini çıkartırlarken ben üçüncü sınıftan itibaren çalışmaya başladım. Boş derslerimde koşa koşa piyasada isim yapmış bir firmada, tasarımcı olarak çalışmaya ve yeni bir şeyler öğrenmeye gidiyordum. Aslında aklım, o yaşlarda gezmekte kalmıyor değildi.

Lütfen unutmayalım, “Bugün güzel olmak her zaman güzel olmaktır”.

Ama bir hayalim vardı ve bunun peşinden koşmak için daha çok tecrübe edinmeliydim, daha çok öğrenmeliydim. Ayrıca yaptığım işi de çok seviyordum. O zamanlardan bu zamana 13 sene geçti.
Ve ben bu birikimimle sizinle beraber olmaya hazırım. Zaman bu zamanmış. Hayallerden gerçeklere geçme zamanı geldi artık. Bunun için Türkiye’nin ilk ve tek büyük beden blogunu açmaya karar verdim. “Dolabımıseviyorum”.  Ve artık blogum kocaman bir alışveriş platformu! Sitemizden markaların ürünlerini satın alabiliyorsunuz ve günlük yaşamınız için giyim tarzı önerilerini, trendler, renkler, ünlü tasarımcıların büyük beden yorumlarını da bulabiliyorsunuz.

Dolabımıseviyorum kurucusu Melike Çarpatanla çok özel röportaj

Yerli, yabancı seçilmiş tüm ünlü büyük beden markalarını, alternatif kıyafet kombinasyonlarını, giyim ile ilgili tüm ipuçlarını bulabileceğimiz, stil danışmanımız olarak hayatımız çok daha kolaylaşacaktır. Kadın her ne beden olursa olsun, mutlaka icinde bir yerlerde gizli bir çekiciliği vardır. Yeterki onu keşfetsin, hissetsin ve ortaya çıkartmak istesin. Birinin uzaktan görüp keşfetmesi gerekiyorsa herkese sesleniyorum. İşte o benim sitem!

Melike Çarpatan Kimdir?

01.01.1981 yılında İstanbul’da doğan Melike Çarpatan, Tercüman Koleji’nden mezun olmuştur.

Beykent Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, İngilizce Tekstil Tasarımı ve Teknolojileri bölümünü, yüksek onur öğrencisi olarak tamamlayan Melike Çarpatan, Bahçeşehir Üniversitesi’nde Pazarlama İletişimi ve Halkla İlişkiler üzerine yüksek lisans yapmıştır.

2000 yılında Japonya’da bir süre tekstil fabrikasında desen tasarımı yapmış, eski İslam Türk motifleri ve Japon motiflerinin kombinasyonundan tasarladığı desen, Türk-Japon Dostluk Ödülü almaya layık görülmüştür.

Dolabımıseviyorum kurucusu Melike Çarpatanla çok özel röportaj

2001 yılında, ihracat yapan bir tekstil firmasının, tasarım ve pazarlama departmanında başladığı kariyer hayatını, 2010 yılına kadar, ihracat tasarım ve pazarlama direktörü olarak sürdürmüştür. 2010 yılından 2012 yılına kadar, markalaşma üzerine çalışmış, ve bir Türk markasının, Danimarka’daki markalaşma çalışmalarına genel koordinatörlük yapmıştır.

12 senelik tekstil tasarım ve konfeksiyon tecrübesi ile artık hayallerinin peşinden gitmeye karar veren Melike Çarpatan 2012 başında, tüm okul ve kariyer hayatının asıl amacı olan, Dolabımıseviyorum.com sitesini kurmuştur. Aynı zamanda anne de olan Melike Çarpatan’ın Ceylin adında, 3 yaşında bir kızı vardır.

Moda Kanalları Editörü: Duygu ÇELİKKOL

False