GeriCinsellik Doğumda orgazm!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Doğumda orgazm!

"Doğum sırasında orgazm kadın cinselliği üzerine yeni bir iddia... Bazı kadınlar doğumun tıpkı sevişmeye benzediğini itiraf ederken, diğerlerine göre ise bu tamamen bir saçmalık!"

Doğum ve orgazm, kulağa aynı cümle içerisinde pek bir arada kullanılabilecek kelimeler gibi gelmiyor! Bir kadının bebeğini dünyaya getirirken ameliyathanede doktorların önünde orgazm olabileceği fikri her ne kadar çoğu kişi için gerçek dışı, tuhaf ya da rahatsız edici olsa da böyle bir deneyimi yaşadığını iddia eden kadınların sayısı gün geçtikçe artıyor...

Doğumun sadece korku ve acıyla özdeşleştirilmemesi gerektiği; aynı zamanda zevk ve heyecan veren cinsel bir serüven olduğu konusunda bazı kadınlar hemfikir! Bu konu üzerine çekilen belgesellerde ve çeşitli internet sitelerinde yer alan itiraflar ise hafife alınmayacak kadar fazla...

Peki, doğum sırasında orgazm olmak tıbbi açıklaması olan bir gerçek mi? Orgazm hissini yaşadığını söyleyen kadınların açıklamalarına karşı tepkiler nasıl?

DORUK NOKTASINA DAİR İTİRAFLAR...

Doğum ve orgazmın birbirinden çok da uzak olmadığı iddialarını gündeme getiren gelişme, geçtiğimiz aylarda İngiliz gazetesi The Guardian'da yayınlanan bir haber... Tartışmalara yol açan bu haberin ele aldığı konu ise Orgasmic Birth isimli belgesele açıklama yapan bir kadının doğum anında orgazm yaşaması... Hem de birden çok!
Haberde bahsi geçen, Hawaii'de yaşayan 29 yaşındaki Amber Hartnell; "Doğum sırasında çok zevk aldığım bir noktaya ulaştım ve peş peşe orgazm oldum. Sanki içimde bir şeyler dalga dalga yayılıyordu. O sırada hem gülüyor hem ağlıyordum. Kasılma hissetmiyordum. Tam olarak acı da çekmiyordum, tarif etmesi zor; sadece yoğun duygular içerisindeydim" diyor.

Kendi evinde on ilâ onbeş saat süren ve suda gerçekleşen bir doğum tecrübesi yaşayan Hartnell'in eşi doğum anını kameraya almış. Bu görüntülerin Debra Pascali Bonaro'nun yönettiği Orgasmic Birth belgeselinde kullanılmasına izin veren Hartnell, tecrübelerini anlatmaya şöyle devam ediyor; "Doğumdan önce vücuduma esneklik kazandırmak için yoga yaptım. Aynı zamanda değişik meditasyon teknikleri de uyguladım. Kafamı bilgilerle doldurmamak için sadece tek bir kitap okudum; çünkü bu deneyime psikolojik olarak tamamen açık olmak istedim. Doğum sırasında şu ana kadar hissettiğim en zevk verici duyguyu yaşadım. Bu özel anları bütün dünyaya anlatmam için cesaretimi toplamam gerekiyordu. Kendi hikâyemi diğer kadınlarla paylaşarak onların korkularını yenmelerine ve doğum sırasında böylesine güzel bir duyguyu yaşamalarına yardımcı olabileceğimi düşündüm".


TIPKI SEVİŞMEK GİBİ... >>>>>

GERÇEK Mİ, DEĞİL Mİ? >>>>>

KADINLAR "O ANI" ANLATIYOR! >>>>>

JİNEKOLOG DR. KAĞAN KOCATEPE NE DİYOR? >>>>>


TIPKI SEVİŞMEK GİBİ!

Internetteki forumlarda Amber Hartnell'in açıklamalarına dair yapılan yorumlar da oldukça ilginç... Bazı kadınlar için doğum yaparken orgazm olma fikri tamamen bir saçmalık!

Hamile olan bir anne adayı tepkisini şöyle ifade ediyor: "Bir kadının doğum sırasında hissettiği acının üstesinden gelmesini ve bu hissi mutluluğa dönüştürmesini anlayabiliyorum. Peki ya orgazmı? Kesinlikle hayır! Doğum sırasında orgazm olduğunu iddia eden her kimse onun tedaviye ihtiyacı var!"

Foruma yazan bir başkası da; "Annemin beni doğururken orgazm olduğunu düşünmek bile istemiyorum" diyor. "Hangi kadın doğum yaparken cinsel açıdan zevk almayı düşünür ki? Bu tamamen çılgınca!" ya da "Kadınlar, bebeklerini dünyaya getirirken duygusal olarak ulaştıkları doruk noktasını yanlış yorumluyorlar" diyenler de var.

Ev ortamına benzeyen sakin bir ortamda, ilaçlar kullanılmadan gerçekleştirilen doğal bir doğum yönteminin teşvik edildiği belgeselde, doktor ve uzmanların görüşleri de yer alıyor. Dünya Sağlık Örgütü Kadın ve Çocuk Sağlığından Sorumlu Eski Başkan Marsden Wagner, doğum sırasında orgazm olunabileceğini ancak bu doruk noktasına çok az sayıda kadının ulaşabileceğini anlatıyor. Bunun için de doğumun 'tıpkı birisiyle sevişmek gibi; gizli ve rahatsız edilmeden' olması gerektiğini söylüyor.
GERÇEK Mİ, DEĞİL Mİ? >>>>>

KADINLAR "O ANI" ANLATIYOR! >>>>>KADINLAR UTANIYOR...

İngiltere'de yaşayan 31 yaşındaki avukat Isabel Patterson ise ilk bebeğini doğururken yaşadıklarını şöyle anlatıyor; "Eminim anlatacaklarımı okuyacak olan kadınlar beni ciddiye almayacaklar ve yaşadıklarımı bir hayal ürünü olarak kabul edecekler. Belki ben de bunları yaşamasaydım onlar gibi tepki verirdim. Yedi saat süren doğumum, hayatımdaki en mutlu ve en zevk aldığım tecrübeydi diyebilirim.

Kasılmalar ve kramplar başladığı zaman aynı anda zevk almaya da başladım. Kasıklarımdan bütün alt vücuduma dalga dalga yayılan bu his çok hoşuma gidiyordu. Bebeğim dışarı çıktığı zaman ise titriyor ve gülümsüyordum. Eşim o sırada; 'Bu çok güzel bir duygu; sanki sevişmek gibi!' diye çığlık attığımı daha sonra bana anlattı. Hiç acı duymadan bebeğimi dünyaya getirdim ve çok kısa sürede iyileştim.

Daha sonraki günlerde yaşadıklarımı düşününce kafam karıştı ve kendimden utandım. Kızımın doğumunda cinsel ilişki sırasında yaşanan orgazmı hissettiğim için suçluluk duyuyordum. Ancak internette bu konuyla ilgili araştırmalar yaptığımda içim rahatladı. Aynı şeyi yaşayan yüzlerce kadının yazdıklarını okudum. Yalnız değildim...

Doğumdan sonra arkadaşlarıma yaşadığım tecrübeyi anlatmak için sabırsızlanıyordum. Yine de tepkileri beni çok şaşırttı ve hissettiklerimi kendime saklamamın daha iyi olacağını gösterdi. Bence kadınlar doğum sırasında orgazm olduklarını söylemekten utanıyorlar. Umarım en kısa zamanda cinselliğimizle ilgili daha açık görüşlü olmayı başarırız."


GERÇEK Mİ DEĞİL Mİ? >>>>>

UZMANLAR NE DİYOR? >>>>>


GERÇEK Mİ, DEĞİL Mİ?

Doktorlar ve kadın doğum uzmanları ise bu konuya farklı yorumlar getiriyorlar. Doğum sırasında orgazm hissinin oluşup oluşmadığı yeni bir tartışma konusu olduğundan kadınların doğururken orgazm olduğuna dair henüz bilimsel olarak kanıtlanmış kesin bulgular yok. Bazı uzmanlara göre ise hiçbir zaman böyle bir bulgu ya da kanıt olmayacak!

Çünkü onlar doğum sırasında orgazm hissinin yaşanmasının tıbbi olarak imkânsız olduğunu; bunun normal doğumun teşvik edilmesi için kadınlar tarafından yaratılan bir mit haline geldiğini düşünüyorlar.

Başka bir tartışma konusu ise doğum yapmaya odaklanmak yerine cinsel zevk almaya odaklanmanın ne kadar doğru olduğu üzerine... Bir annenin bebeğini sağlıklı bir şekilde dünyaya getirme kaygısı taşıması yerine cinsel zevk almayı öne çıkarması çoğu kişi tarafından tepkiyle karşılanıyor. Kadınların hayatlarındaki en kutsal ve özel an olan doğumu, cinselliğin doruk noktası olan orgazm hissi ile tanımlamanın etik açıdan son derece yanlış olduğunu düşünenlerin sayısı da oldukça fazla.Doğum sırasında orgazm konusu her ne kadar farklı görüşleri bir araya getirse ve uzmanların çoğu bilimsel olarak desteklemese de yüzlerce kadın böyle bir deneyimi yaşadığını iddia ediyor. Cinselliğin hala tabu olduğu Türkiye'de ise böyle bir hissi yaşadığını itiraf eden kadınların sayısı bir parmağın elini geçmeyecek kadar az. Ülkemizdeki ve yurt dışındaki uzmanların ortak fikri ise bu konu üzerine daha fazla araştırma yapılması yönünde...DOĞUM SIRASINDA ORGAZM OLABİLİR Mİ? Kadın doğum uzmanları ne diyor? >>>>>

DOĞUM SIRASINDA ORGAZM OLABİLİR Mİ?

DR.KAĞAN KOCATEPE- JİNEKOLOG: "Orgazm olgusunu sadece cinsellik sonucu oluşan birşey olarak görmemek gerekir. Kadın orgazmı tüm karmaşıklığına karşın yine de doğum esnasında yaşanabilir ama tabii ki orgazmı ortaya çıkaran uyaran kesinlikle cinsellik olamaz, zira o anda yaşanan cinsel bir olay değildir. 'Spontan' yani bir uyaran olmadan kendiliğinden durup dururken ortaya çıkan orgazm diye bir olguyu yıllardan beri biliyoruz ve başta antidepresanlar olmak üzere çeşitli ilaçların buna yol açtığının farkındayız. Doğum eylemi esnasında beyinde yaşanan olaylar bu orgazm olma durumunu rahatlıkla açıklayabilir. Uyaran aynı olmasa da kadın daha önce ilişkide yaşadığı orgazmın aynısını yaşamıştır ve bunun tıbbı açıklaması yukarıdaki gibi 'spontan orgazm' yaşama şeklinde olabilir diye düşünmekteyim."

DR. SİNAN UYGUL - JİNEKOLOG : "Orgazmın yaşanması için beyin ve vücudun bir arada hareket etmesi gerekir. Cinsel uyarılar, duygu ve düşüncelerle bir araya gelmediği sürece cinselliğin doruk noktası olan orgazma ulaşmak mümkün değil. Doğum esnasında bebeklerini sağlıklı bir şekilde dünyaya getirme kaygısı dışında başka herhangi bir kaygı taşımadıkları için kadınların orgazm yaşayacaklarına dair söylentilerin gerçek olduğunu düşünmüyorum. Normal doğum yapmanın kadınlarda orgazm olmakla eşdeğer olduğunu ve bu zevkin kadınlardan mahrum edilmemesini iddia edenler; böyle bir şeyin bilimsel olarak kanıtlanmadığını göz ardı ediyorlar. Doğum sırasında cinsel uyarılar olsa bile bu uyarılar zihinsel uyarılarla desteklenmeyeceğinden cinselliğin doruk noktası olan orgazma ulaşmak söz konusu olamaz...

DR. GINO PECORARO – JİNEKOLOG: "Tecrübelerime dayanarak doğum yapan kadınların orgazm yaşamasının sıradan bir durum olmadığını düşünüyorum. Ancak bu durum tamamen gerçek dışı da sayılmaz. Tıbbi kurallar çerçevesinde değerlendirildiğinde; doğum sırasında kadının pelvik bölgesinde yüksek miktarda kan basıncı olduğu için cinsel organın uyarılması gibi bir durum oluşabilir. Eğer kadının klitorisi belirli bir yöne doğru dönükse, bebeğin doğum esnasında kafası vajinadan çıkarken orgazm hissi yaratabilir. Aynı zamanda doğum esnasında oluşan yoğun duygular, bazı kadınların cinsel olarak zevk almasına sebep olabilir. Bu çok fazla rastlanılan bir durum olmasa da yoğun duygular ve cinsel uyarılmanın bir araya gelmesi sonucunda kadınlar, doğum sırasında orgazm hissini yaşadıklarını düşünebilirler..."


Psikolog Mualla Oktay ve doğumda orgazm yaşayan Bennu Gerede ne diyor? >>>>>>>>

TARTIŞIN: Sizce doğumda orgazm olabilir mi?

DR. MUALLA OKTAY – PSİKOLOG: "Kadın için cinsel içgüdü doyurulması gereken önemli içgüdülerden biri olsa da anne olmak ve doğum yapmak; kadının hayatındaki en önemli olayların başında yer alır. Bu sırada cinsellik kadının aklından bile geçmeyecektir ki orgazm olsun... Orgazm, cinsel işlevlerden birisidir ve bu işlev sırasında düşünce, algı, konsantrasyon gibi beynin çeşitli fonksiyonları devreye girer. En önemli cinsel organ beyin olduğu için biz düşüncelerimiz doğrultusunda duygulanırız. O sırada anne olmaya dair düşünceleri aklımızdan geçirirken; anneliğin duygusunu ve heyecanını yaşarız. Ayrıca doğum sırasında kadın, acıyı duyumsarken aynı anda zevk alamaz. Doğum anında ortaya çıkan vajinal uyarıyı orgazm olarak yorumlamak doğrusu kabul edilebilir gibi gözükmüyor."

BENNU GEREDE - DÖRT ÇOCUK ANNESİ, FOTOĞRAFÇI: "Dört oğlumu da normal doğum ile dünyaya getirdim ve hepsi benim için inanılmaz birer tecrübeydi. Son günlerde çok ilginç bir makale okudum. Makalede benim yıllar önce bahsettiğim şeyleri yani doğum yaparken hissedilenlerin orgazm yaşamaktan çok daha güçlü bir duygu olduğunu konu alıyordu. Bununla ilgili Orgasmic Birth isimli bir belgesel de çekilmiş. Doğum sırasında orgazm hissini yaşayan kadınları o kadar iyi anlıyorum ki... Bunu ifade etmek çok zor... Bebeğinizin, vajinadan çıkmak için kanaldan geçmesi inanılmaz bir his. Sancılar, acı ve zevk veriyor. Hem beyinsel, hem ruhsal, hem de fiziksel olarak zirveye ulaşıyorsunuz. Bebeğiniz dışarı çıktıktan sonra tamamen bütün hissiyatlarınız boşalmış oluyor. Rahatlıyorsunuz ve kendinizi çok hafif hissediyorsunuz..."
TARTIŞIN: Sizce doğumda orgazm olabilir mi?