GeriDiyet Rehberi Detoksa nasıl hazırlanılır?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Detoksa nasıl hazırlanılır?

Detoksa nasıl hazırlanılır?

"Detoks programına başlamadan idealde 2 hafta önce veya en azından 3-4 gün önce bir beslenme programı izlemelisiniz, böylece detoksunuzdan en yüksek verimi alabilirsiniz."

Detoksa hazırlık beslenme programı:

• Kahve, siyah çay, asitli içecekler ve alkol tüketimi yapılmamalı.
• Güne oda sıcaklığında 2 büyük bardak su ile başlanmalı.
• Her gün 3 litre su (üstünde PH'ı 8 üzerinde yazan su) içilmeli. 1.5 litresi öğlene kadar, 1,5 litresi yatana kadar.
• Her gün taze sıkılmış sebze ya da meyve suyu (portakal suyu dışında) içilmeli.
• Sabah kahvaltısında salatalık, domates, biber, zeytin, kızartılmış bir dilim çavdar, yulaf gibi tam tahıllı ekmek yenebilir.
• Sıcak içecek ihtiyacı ıhlamur, rezene, adaçayı, tarçın gibi bitki çayları ile giderilebilir.
• Ara öğünlerde taze meyve, sebze, mesela kabuğu ile birlikte salatalık yenebilir. Bir avuç taze badem-fındık-ceviz ve kuru meyveler gibi atıştırmalıklar olabilir.
• Salatalar, zeytinyağlı sebzeler, taze hazırlanmış sebze çorbaları da tüketebilirsiniz.
• Hayvansal protein için sadece az miktarda balık tercih edilmeli.
• Et & tavuk, yumurta ve süt ürünleri tüketilmemeli.
• Mercimek, nohut, kuru fasulye, börülce gibi baklagiller yenebilir.
• Ağır karbonhidratlar (makarna, pilav, beyaz ekmek) yenmemeli.
• Az miktarda kahverengi pirinç, gün içinde 2-3 dilim kızartılmış çavdar, yulaf ya da Alman ekmeği yenebilir.
• Tatlı ihtiyacı için az miktarda hurma veya diğer kuru meyvelerden tüketebilirsiniz.
• Bol çiğ sebze ve meyve tüketilmesi tavsiye edilir.
• Akşam yemekleri tercihen 19:00'da bitmiş olmalı. Sonrasında sadece bitki çayı içilebilir.


Yazının geçen hafta yayınlanan ilk kısmını okumak için tıklayın!
Bir detoks programında neler yapılır?

Bitkisel içecekler – günde 10 kez içiliyor.
Detoks bir sıvı orucu şeklinde yapılır. Amaç sindirimi durdurmaktır. Çünkü günlük hayatta vücut sindirime çok ciddi oranda vakit ve enerji harcar. Bir et yemeğinin sindirilmesi 6-8 saat, bir karbonhidrat yemeğinin 3-4 saat, bir sebze yemeğinin 1-2 saat, meyvenin ise sadece yarım saat sürer. Ancak bunu gün içinde minimum 3 kere, günlerce, aylarca ve yıllarca hiç durmadan yaptığımızı düşünürsek çok büyük bir yorgunluk. Hayatınızda ilk defa sindirim yapmadan geçireceğiniz bu dönemde vücut kendini temizleyecek, toksik birikimlerden kurtaracak. Bu sizin aynen evinizde uzun zamandır yapmayı istediğiniz ancak misafirlerden ve günlük rutin işlerden bir türlü vakit bulamadığınız için ertelediğiniz işleri gündeme almaya benzer. Kadınlar genelde kıyafet ve aksesuarlarını kategorize ederler, erkekler böyle bir vakit bulduklarında arabalarını alıp bakıma götürürler. Bu da benzer bir durumdur bedenimiz için.

İçecekler hem toksin temizleyicidir, hem de besin desteği sağlar. Dolayısı ile acıkmazsınız.

Kolema – kalınbağırsak temizliği / kabızlığa birebir!
Programın içinde standart olarak lavmana benzer bir işlemin tuvalete oturtulan basit bir mekanizma ile kendi kendinize yapılmasıdır. Çoğu kişinin programda en tedirgin olduğu bölümdür. İlk defa yapılacak bir şey olduğu için normaldir. Ama hiç çekinecek bir şey yok. Hatta en faydalı 2. bölümü budur detoksun. Hatta kolema olmayan detoks programları gerçek anlamda arınma sağlamaz. Çünkü kalınbağırsaklarda tıkanmış şeyleri attığınız zaman enerjiniz yerine gelir. Probiyotik (iyi bakteri) desteği aldığınız sürece sorun yok.

Ayrıca kabızlık problemi olanlar için de müthiş bir çözümdür. Bağırsaklardaki tıkanıklığı açarak müthiş rahatlatır. Ancak tabii kabızlık kişinin seçimlerinin bir sonucudur. Yani lifli (kahverengi karbonhidratlar, meyve, sebze ve yeşil yapraklılar) yemiyorsanız, yeteri kadar su içmiyorsanız, hareketsizseniz ve stresliyseniz vücudun yapacak bir şeyi yoktur illa ki tıkanacaktır. Fakat bunları değiştirirseniz ve yine özellikle bir detoks programı sonrasında sürekli probiyotik de kullanırsanız bağırsak floranız daha güçlü olacağından bu problemle bir daha karşılaşmazsınız. Deneyin!

Şimdi çok önemli bir şeyden bahsedeceğim. Bir bilgi çağında yaşadığımız için herhangi bir konuda karşıt görüşleri bulabilirsiniz bu ortamda. Benim kendi adıma kullandığım yöntem şudur: Dediklerini uygulayıp uygulamadıklarına bakarım bir de uygulamalarının sonuçlarına. Çünkü sonuçta hiçbirimiz oturup da bilimsel çalışmalar yapmıyoruz. Güvendiğimiz birilerinin sözünü dinliyoruz öyle değil mi ? Bu konuda biraz düşünün lütfen.

Egzersiz – yoga, meditasyon, trambolin
Hafif bir hareket vücudun toksinleri daha kolay atmasını sağlayacaktır. Detoks sırasında ağır sporlar önerilmez. Çünkü vücutta laktik asit birikir. Bu da istenmeyen bir şeydir. Bu yüzden hafif yoga, yürüyüş ve yüzme güzel tamamlayıcı desteklerdir.

Terleme – sauna, buhar
Bu da bir detoks programının en önemli ayaklarından biridir. Çünkü lenfatik sistemde biriken toksinler sauna ve buhar yaparak kolayca vücuttan atılır. Hem kilo vermeye, hem karaciğer yağlanmasına, vücuttaki ağrılara, cildi güzelleştirmeye de çok çok iyi gelir. İnfrared sauna özellikle tercih edilir. Çünkü çok daha düşük ısılarda kolayca terleyebilirsiniz.

Masajlar – yine lenfatik sistemi hareketlendirerek toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar. Özellikle karın masajı kabızlık sorunu olanlar için birebirdir.

Eğitim
Doğru bir detoks programı detoks sonrasında ne yapacağınız konusunda sizi bilgilendirmelidir. Çünkü detoks 1 hafta sürer. Diğer geri kalan 52 haftada da ne yapacağınızı biliyor olmalısınız.

Rahatlama
Ve doğru bir detoks programı size rahat edeceğiniz konforu ve servisi size sağlamalıdır. Cep telefonu, bilgisayar, gazete ve TV'den uzak, okuma, uyuma, hiçbirşey yapmama, düşünme gibi lüksleri size sağlayabilmelidir ki hem bedenen hem zihnen günlük hayatınızdan uzaklaşıp kuşbakışı gibi yukarıdan bir bakışla ruhunuzla da yakınlık kurabilesiniz.

Detoks sırasında okunabilecek destekleyici kitaplar
Detoks – Daniel Reid
Zayıflamada pH Mucizesi – Robert Young
Beden – Zihin Dengeleme – Osho
Ruhsal Astroloji – Jan Spiller
Hayatınızın Amacı – Dan Millman

Detoks ne sıklıkta yapılır? İdeal süresi nedir?
Bir detoks programının minimum süresi 4 gündür, ideali 7 gündür. Ancak ihtiyaca göre 21 güne kadar uzatılabilecek bir programdır. Bunu her mevsim (yılda4 kez) tekrarlayabileceğiniz gibi yılda en az 2 kere yapılmasını tavsiye ederim. Tabii aralarda nasıl yaşadığınıza bağlı olarak!

Detoks sonrası yaşam
Birçok kişi artık bu yaşam tarzına geçince hayatın tüm keyiflerini bırakmak zorunda olacağını düşünüyor. Bu çok yanlış bir düşünce. Sadece biraz daha dengeli olmaya çağırıyoruz kişileri. Seçimlerinizin %25'i kaçamak, %75'i sağlıklı seçimlerden oluştuğunda her şey dengede olacak. Tam tersini yaptığınızda ise yine toksinler birikmeye başlar.

Detoks ile daha çok enerjiniz olacak, daha genç görünecek ve hissedecek ve daha dinç bir yaşam sürdürmek isteyeceksiniz. Detoks sonrasında vücudunuzla ilgili yeni bir farkındalık geliştirecek ve sağlıklı yaşama bakışınız değişecek.

Ancak özetlemek gerekirse kişileri daha özenli ve dikkatli olmaya özendirdiğimiz konular şöyle;

Daha temiz hava solumaya ve yeterli derecede oksijen almaya,
• Yeterli miktarda ve kaliteli su içmeye,
• Daha çok organik, taze, canlı ve alkali sebze, meyve, yeşillik, yemiş, baklagil ve tahıl tüketmeye,
• Hareket etmeye,
• Elektromanyetik dalgalardan ve stresten korunmaya,
• Deterjan ve kozmetiklerinizde organik kullanıma geçmeye,
• Bağışıklık sistemini güçlendirmeye,
• Alkol, sigara, kahve gibi bağımlılıklardan uzaklaşmaya,
• Sahip olduklarınıza şükretmeye ve hayata bakış açınızı değiştirmeye,
• Ve enerjik, dinç, bilinçli ve daha farkındalığı yüksek bir yaşama geçmeye motive ediyoruz kişileri.

Son söz
Bu bir dönem. Aynen evlerimizdeki oymalı kakmalı mobilyaların değişip hepsinin daha minimal düz ve sade tarza geçmesi gibi biz de yeme ve yaşam alışkanlıklarımızı değiştirmek ve sadeleştirmek durumundayız. Çünkü seçimlerimizin sonuçları bizi buna zorluyor. Yaşam enerjimiz düştü. Hiçbirşeyden keyif alamıyoruz alsak da geçici. Kalp, şeker, tansiyon kalp rahatsızlıkları, obezite almış başını gidiyor. Gerginiz, negatifiz. Kadınlarda özellikle tiroid rahatsızlıklarına vb. çok sık rastlanıyor.

Kendimizi daha iyi hissedebilmek için biraz çaba sarfetmek gerekiyor. Ve aslında küçücük çabalar çok büyük farklar yaratıyor. Fast food çağında her şey çok hızlı geliyor ve çok da hızlı gidiyor. Ancak daha yavaş ve sindirerek kazandığınız faydalar daha kalıcı oluyor. Detoks programı da bunlardan biri. Estetik ameliyatların sonraları ne kadar bozulmaya uğradığını görüyoruz. Gerçek sağlık ve güzellik içten gelir. Bunu da detoks sağlar.

Geçen haftalarda bir misafirimiz tansiyon rahatsızlığı ve horlama sorunları ile geldi. Tansiyonu için ilaç kullanıyor ve horlama sorunu yüzünden küçük dilinin alınacağı bir ameliyat geçirecekti. Ancak 10 günlük bir detoks sonrasında artık ne tansiyon ilaçlarını kullanıyordu ne de horlama sorunu kalmıştı !

Ayrıca benim şahsi olarak kendime seçtiğim misyon bu hayat tarzını keyifli ve lezzetli hale getirmek. Bunu isteyen herkese gönülden yardımcı olacağım.

Kendinizi ne kadar kötü hissederseniz hissedin detoks bu kısır döngüyü kırabilecek bir sihirli değnek gibidir. Ve bilmenizi istiyorum ki bir detoks programına katılmak kendinize yapabileceğiniz en büyük iyiliktir.

MİREY YUHAY
The LifeCo Bodrum Detoks Merkezi
Detoks Uzmanı ve Program Yöneticisi