GeriKadın Sağlığı Detoks Banyosu Nedir? Detoks Banyosu Nasıl Yapılır?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Detoks Banyosu Nedir? Detoks Banyosu Nasıl Yapılır?

Detoks Banyosu Nedir? Detoks Banyosu Nasıl Yapılır?

"Detoks banyosu; vücudu temizlemeye, zihni gevşetmeye ve vücudun çeşitli sistemlerine ekstra destek sağlamanın bir yoludur. Birçok amacı ve faydası olan yapabileceğiniz farklı detoks banyoları vardır. Bazıları oldukça klasik, bazıları daha önce duymadığınız banyolardır. Uzun süre sonra gevşemeniz gerektiğinde bu detoks banyolarından birini deneyebilirsiniz."

DENİZ TUZLU DETOKS BANYOSU

Tuz banyosu, en eski ve en çok bilinen banyolardan biridir. Yıllarca insanların rahatlamasını sağlamak için kullanılmıştır. Birçok araştırma tuzun toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olabileceğini iddia ediyor.

Sıcak banyo suyunuzu doldurun. Ardından banyo suyunua 2 su bardağı deniz tuzu, 1 çay bardağı karbonat ve 2 yemek kaşığı rendelenmiş zencefili ekleyin. Zencefil, anti-enflamatuar özelliğe sahip olduğu için cilt sağlığını iyileştirmeye yardımcı olur. 

UÇUCU YAĞLAR İLE DETOKS BANYOSU

Esansiyel aromaterapi yağları detoks banyosunun olmazsa olmazıdır. Yağların yatıştırıcı etkisi için nane yağı, lavanta yağı ya da papatya yağı kullanabilirsiniz. Enerji için ise limon yağı, mandalina yağı ya da biberiye yağı kullanabilirsiniz. 

Özellikle lavanta yağı kaygı ve depresyon ile savaşmanıza yardımcı olacağından, kendinizi stresli hissettiğinizde banyo suyunuza 10 damla lavanta yağı ekleyebilirsiniz.

BENTONİT KİLİ İLE BANYO DETOKSU

Bentonit kil, yaşlı volkanik küllerden yapılmış bir kildir. Araştırmalar anti-bakteriyel özellik içerdiğini ve bunun detoks banyosuna mükemmel fayda sağladığını gösteriyor.

Bentonit kili ile vücudu zararlı toksinlerden ve radyasyondan arındırabilirsiniz. Bunun için küvete doldurduğunuz banyo suyunuza 2 su bardağı kadar bentonit kili tozu ilave edin. İyice karıştırdıktan sonra kendinizi suyun içinde dinlenmeye bırakın. Bentonit kili ile banyo detoksunu haftada iki kez uygulayabilirsiniz. 

BENTONİT KİLİ MASKESİ NASIL YAPILIR? (TIKLAYIN!)